העימות בין אוקראינה לרוסיה הגיע השבוע גם לבת ים. אלכס אוסטפנקו, פעיל מקומי בעמותה המסייעת לתושבי אוקראינה על רקע העימות עם רוסיה, גילה כי רכבו רוסס השבוע בכתובות נאצה וצלבי קרס. לטענתו, מבצעי הוונדליזם הם פעילים פרו־רוסיים, תומכי פוטין, המתנגדים לסיוע לאוקראינה.

הרכב של הזמר אושיק לוי הרגיז את תושבי לוד
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

העמותה שאוסטפנקו חבר בה, Israeli Friends of Ukraine, פועלת בישראל מאז פרוץ העימות הצבאי בין אוקראינה לבין רוסיה. "אנחנו כמאה ישראלים", מסביר אוסטפנקו. "חלקנו במקור מאוקראינה אבל יש גם עולים מצ'כיה וליטא. המטרה שלנו היא הומניטרית - הפגנו מול שגרירות רוסיה, אנחנו מוחים באינטרנט ובתקשורת, ובכל חודש שולחים 50-10 קילו של אוכל, בגדי חורף, מוצרים לתינוקות ותרופות לתושבי אוקראינה, שמופגזים בדיוק כמו שישראל הופגזה מעזה".

נראה שפעילות העמותה אינה מתקבלת בברכה על ידי כולם. ישראל קלטה במשך השנים כמיליון עולים ממדינות חבר העמים, ושליש מהתושבים בבת ים הם דוברי רוסית. יחד איתם, כך מסתבר, גם העימות הפוליטי הנוכחי 'עשה עלייה'."יצאתי לעבודה ברבע לחמש בבוקר וראיתי שכל הרכב מרוסס בצלבי קרס", מספר אוסטפנקו. "הזמנתי שוטרים שליוו אותי לתחנה כי חששתי שעוקבים אחריי ועלולים לפגוע בי פיזית. בתחנה הגשתי תלונה.

"יש בישראל קבוצות פרו־רוסיות בעד פוטין", מסביר אוסטפנקו. "עד כה לא קיבלתי מהן איומים כי למרות שאני פעיל מרכזי, אני לרוב לא נחשף בתקשורת, אבל יש כאלה שקיבלו. פעיל שלנו הגיש תלונה בשבוע שעבר במשטרת ירושלים אחרי שאוים".

אוסטפנקו מצהיר שלמרות האיום, הוא אינו מתכוון לחדול מפעילותו. "אני לא מפחד, אבל אני מקווה שהמשטרה תתפוס מהר את מי שעשה את זה כדי שלא לתת להם את הרושם שאפשר לצאת ממעשה כזה בשלום. היום זה רכב, מחר דירה, מי יודע מה יהיה מחרתיים".

יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ח"כ יואל רזבוזוב ('יש עתיד'), התייחס למקרה: "בבת ים מתגוררים יותר מ־8,000 ניצולי שואה, והשימוש בצלבי קרס כמחאה הוא פשע חמור. אני מצפה שמשטרת ישראל תגיב במלוא חומרת הדין כנגד מי שהעז לפגוע כך ברגשותיהם של ניצולי השואה ובאלה שעוזרים ליהודים ברחבי העולם".

ממרחב איילון נמסר כי הוגשה תלונה ונבדקים מספר כיווני חקירה, גם במישור החקירתי וגם במישור המודיעיני.