צילום: קובי קואנקס מבנה ארעי שהוקם מאחורי בית כנסת 'בית ישראל' ברחוב חלמית בבת ים, ואמור היה לשמש את קהילת המתפללים, הפך לפני כחמש שנים למקום מגורים לא חוקי למשפחה שמגדלת בו שלושה ילדים קטנים. לטענת השכנים וציבור המתפללים, המבנה מחובר לשעון המים ולמערכת החשמל של בית הכנסת, והם אלה שנדרשים לשלם את החשבון.

כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

"אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות. ניסינו הכל כדי לפנות אותם, כולל פניות רבות לעירייה, ודבר לא הולך. עכשיו פניתי לדין תורה ואני מקווה ששם יושג צדק", אומר הרב ליאון הכהן, רב בשכונת עמידר.

תחילת הפרשה לפני יותר מחמש שנים, כאשר ברחוב חלמית נבנה בית כנסת קטן עבור ציבור המתפללים השכונה. "בית הכנסת נבנה על קרקע עירונית, אבל לא התלוננו כי באמת לא היה כאן בית כנסת, והוא משמש את תושבי הרחוב", מספרת אחת השכנות.הבעיה החלה כאשר מאחורי בית הכנסת הוצב קרוואן קטן, שאמור היה לשמש את קהילת המתפללים, אך מיד עם הצבתו נכנסה להתגורר בו משפחה, באופן לא חוקי.

"הם גרים שם כבר שנים", מספרת השכנה. "ולא רק שהם גרים במקום שלא מיועד למגורים ויוצר הפרעה לשכנים, הם גם משתמשים בחשמל ובמים על חשבון העירייה ובית הכנסת. עשרות פעמים פנינו לעירייה ושום דבר לא קורה. בתוך הקרוואן הקטנטן הזה גרים שלושה ילדים, איפה העירייה ושירותי הרווחה?".

"מדובר בשטח שניתן לי עבור בית הכנסת", מסביר הרב הכהן. "צר לי מאוד על המצב שנוצר, פנינו עשרות פעמים בנועם למשפחה, הבטחנו לעזור בכל דבר שנוכל, אבל הם מסרבים לעזוב. מדובר במקום שאמור היה לשמש את המתפללים ואת ילדי השכונה לפעילות אחר הצהריים.

"כל פקח שעובר כאן יכול לראות שהמבנה בו הם גרים לא חוקי", הוסיף הרב הכהן. "יש לו שעון מים משותף עם בית הכנסת והוא מחובר לחשמל שלו, כולם יודעים אבל אף אחד בעירייה לא מטפל. באין מוצא אחר הזמנתי את אבי המשפחה לדין תורה. אני אדם מאמין ומקווה שגם הוא יקבל עליו את החלטת הרבנים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "המקרה מוכר לפיקוח על הבנייה. נעשתה חקירה וממצאיה הועברו להחלטת התביעה".