צילום: שלומי כהן חברי מועצה ועובדי עיריית בת ים מותחים ביקורת על כך שבימים בהם נאבקת העירייה בגירעון בתקציב, נוקטת בצעדי התייעלות ועשרות עובדים צפויים לקבל מכתבי פיטורין - בכירי העירייה יצאו ל'סיעור מוחות' שנמשך יומיים (שני לילות) בבית מלון 'אורכידאה' בקיבוץ מעלה החמישה.

עיריית בת ים דורשת מיליונים משכנותיה - עכשיו
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

איש אינו יודע בוודאות כמה עובדים צפויים למצוא את עצמם ללא עבודה לאחר חג הפסח, אך 37 משרות כבר בוטלו בתקציב 2015, ומכתבי פיטורין נוספים צפויים להישלח לאחר החג.

בכנס שהחל ביום רביעי שעבר (18.3) השתתפו 16 בכירי הנהלת העירייה, בהם הסמנכ"לים, מנכ"ל העירייה ארז פודמסקי, ראש העירייה יוסי בכר וראשי מחלקות שונות. הנסיעה הוגדרה ככנס שמטרתו הלא רשמית הייתה 'סיעור מוחות' כדי לדון בתוכנית ההתייעלות העירונית, שכוללת כאמור גם פיטורי עובדים.

"נסיעה מקוממת"
כנסים בבתי מלון נהוגים בכל ארגון גדול, אך כאשר מדובר בעירייה שמצויה במשבר כלכלי ונמצאת בפתח גל פיטורין - עיתוי הנסיעה, ההוצאה הכספית והנושא שנידון בכנס - מעוררים לא מעט סימני שאלה וביקורת מצד עובדים, חברי מועצה ותושבים.

"בתור תושבת בת ים, ולא בתפקידי כחברת מועצה, אני מוצאת שהנסיעה הזו מקוממת", אומרת חברת המועצה מהאופוזיציה, לאה בם. "מצד אחד אנשים נמצאים שבוע לפני קבלת מכתבי פיטורין, ומצד שני בכירי העירייה יוצאים לנופש במלון. אני יכולה לומר שיש כרגע אווירת פחד בעירייה, העובדים חוששים, יש חוסר תקווה וסביבת העבודה לא נעימה. הנסיעה הזו הייתה הדבר האחרון שהיה צריך לעשות".גם חברת המועצה ממרצ, קטי פיאסצקי-מורג, הביעה מורת רוח מעריכת הכנס במלון: "העובדה שהנהלת העיר יצאה לנופש כדי לדון בפיטורי עובדים היא בלתי מתקבלת על הדעת ויש בה טעם לפגם. לא ייתכן שגורלות של אנשים יוכרעו בין עמדת הגבינות לבין עמדת המתוקים במהלך ארוחת הבוקר. בבניין העירייה יש חדר ישיבות רחב ומזמין שמתקבלות בו החלטות הרות גורל לעיתים תכופות. עצוב שהנהלת העיר הייתה צריכה 'לנקות את הראש' בבית מלון, בזמן שיש עובדים שחרב הפיטורים מונחת על צווארם. כמובן שנמשיך להיאבק נגד הפיטורים. אני מאמינה שאפשר להתייעל גם בדרך שאינה פוגעת פגיעה אנושה במשפחות רבות".

מראית עין
ניסינו לברר מה הייתה עלות הנסיעה, אך גורמים פנימיים בגזברות העירייה אומרים שההזמנה לבית המלון כלל אינה רשומה במערכת. "אין שום רישום על הנסיעה אצל החשב, לא מספר נוסעים ולא עלות. הדבר היחיד שברור הוא שהם לא שילמו מכיסם", טוען מקור בעירייה.

פנינו למלון, שם אישרו שאכן הגיעה קבוצת אורחים מעיריית בת ים. את המחיר שהעירייה שילמה סירבו למסור, אך בדיקת מחירים פשוטה באתר המלון גילתה שעלות לילה בחדר זוגי, כולל ארוחת בוקר, נעה בין 750 שקל לחדר סטנדרטי ל־980 לחדר דלוקס. המשלחת הבת ימית שהתה במלון שני לילות על בסיס פנסיון מלא. לא סכומי עתק, אך העיתוי והנושא שבו עסקו הבכירים בהחלט מפריעים לעובדי העירייה.

"ההימור בין העובדים היה סביב 25 אלף שקל, אבל גם אם הוציאו עשרה שקלים זה לא ראוי וצורם לעיניים לנסוע על חשבוננו בתקופה כזו", טוען עובד במחלקת תברואה.

"הם ניסו להסתיר את הנסיעה אבל ראינו אותם חוזרים, ואז אמרו לנו שכל 'המשכורות הגבוהות' יצאו להכין את רשימת הפיטורים שלנו. בימים כאלה, כשאנשים לא יודעים מאיפה להביא כסף הביתה, לפחות תשמרו על מראית עין של צניעות", טוען עובד אחר.

"מטרת הנופש שלהם הייתה לדון בתוכנית ההתייעלות העירונית, כלומר בפיטורי עובדים, כשהם סועדים ונהנים על חשבון הקופה הציבורית", מתקומם אחד מעובדי העירייה.

גם בוועד העובדים, שמנהל בימים אלה מאבק כדי למנוע את הפיטורים, לא ראו את הנסיעה בעין יפה. "כל שקל חשוב היום", אומר יו"ר ועד העובדים, אבי אפיה. "אין שום הצדקה לכך שאנשים יפוטרו. המצב במשק לא טוב, קשה למצוא עבודה ואנחנו מדברים פה על פרנסה של משפחות, אז כל בזבוז שקל הוא מיותר.
"אנחנו העובדים כבר התייעלנו פעמיים", הוסיף אפיה, "אנחנו חושבים שאנשים אחרים צריכים לחשוב לפני שהם מוציאים כספים, ולא לבוא בכל פעם לעובדים ולבקש את עזרתם, בגלל אוזלת יד של מישהו אחר".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "במסגרת המהפכה שעברה העירייה בעשור האחרון וכחלק מתהליכי ניהול אפקטיביים, מדי שנה יוצאת הנהלת העיר לכנס שעיקרו הצבת יעדים ומטרות, שיפור תהליכים ושיפור השירות בעיר. עלות האירוח הייתה כ־9,000 שקל, מסעיף השתלמויות עובדים. העירייה תמשיך בתנופה ותעשה כל שביכולתה כדי להצעיד את העיר קדימה".


הסיפור יפורסם בגיליון סופ"ש של 'ידיעות בת ים'