צילום: שאול גולן מתחת לרדאר של עיריית בת ים הנלחמת פומבית ברעיון האיחוד עם תל אביב, התארגנה לאחרונה קבוצת תושבים שדווקא מעודדת את רעיון העיר המאוחדת. "אין כבוד בלהישאר בת ימים", אומר נציגם אבי אריה. "היוזמה לאחד את הערים רק תועיל לבת ים ולתושביה".

עיריית בת ים דורשת מיליונים משכנותיה - עכשיו
כבר הורדתם את האפליקציה של mynet?

בדיוני הוועדה שהקים משרד הפנים לדון בנושא, הציגה העירייה נתונים לפיהם רוב תושבי בת ים (כ־58 אחוז) אינם מעוניינים באיחוד הערים.
"הנתון הזה לא נכון", טוען אריה, העומד בראש קבוצה המכנה עצמה 'תומכי האיחוד', שמונה כרגע עשרות תושבים בלבד אך צומחת מדי יום ברשתות החברתיות. "הרוב הדומם רוצה איחוד", אומר אריה. "יש תושבים שלא מודעים לכל הנתונים ומנסים להפחיד אותם בתסריטי אימה: שבת ים תהיה יפו ה', שכל הסודנים יעברו אליה, שהיא תהיה פח האשפה של תל אביב".

זה לא נכון לדעתך?
"זה קשקוש מוחלט. ברגע שהאחריות המוניציפלית על בת ים תהיה של עיריית תל אביב, זה יהיה האינטרס שלה לדאוג לה ולתושביה. העיר כרגע בפשיטת רגל כלכלית, אנחנו לא רוצים להיות עיר נתמכת סעד, ואיחוד עם תל אביב יפתור את הבעיה. היחידים שמתנגדים הם בעלי המשרות הבכירות שדואגים שמשרתם תבוטל. יותר מזה, תושבי העיר יקבלו גם שירות טוב יותר".אריה נותן כדוגמה את ניסיונו לברר לאיזה גן בנו משובץ. "חבר לעבודה, תושב תל אביב, התקשר למוקד אגף החינוך, נענה תוך שתי דקות וקיבל תשובה", הוא מספר. "אני התקשרתי לאגף החינוך בבת ים עשרות פעמים, ובסופו של דבר נאלצתי להגיע למשרדים כדי לקבל תשובה".

לטענת חברי הקבוצה אין להם כל קשר פוליטי, ובימים אלה הם יוצאים מהמרחב הווירטואלי לרחובות, "כדי להראות לתושבים את האמת", כהגדרתם.

מהעירייה נמסר: "עמדת התושבים לגיטימית ואנו מעודדים כל תושב לפעול על פי אמונתו, אולם על פי סקר שערכה העירייה רוב תושבי בת ים נגד האיחוד ורמת שביעות רצונם מאיכות השירות העירוני גבוהה. בנוסף, כל המחקרים שנערכו בנושא איחוד רשויות הוכיחו כי הם אינם מולידים חיסכון".