חמישה ילדים נזקקו לטיפול רפואי, ילד אחד אושפז, וצוות הגן מטופל באנטיביוטיקה וסטרואידים. הורים לילדי הגן העירוני 'שלדג' בבת ים טוענים שהסיבה למקרים הללו הוא עץ אורן בכניסה לגן, שהפך בית גידול לזחל טוואי התהלוכה, ששערותיו עלולות לגרום לתגובה אלרגית ובמקרים חריפים אף לתחלואה.

ההוראה לגננות: רססו אקונומיקה בארגז החול

"בעירייה יודעים כבר כחודש על הבעיה", טוענת אלין גדע, יו"ר ועד הורי גן 'שלדג' ברחוב ארלוזורוב. "הגיעו כמה פעמים לראות את העץ, אבל לא נתנו שום פתרון אמיתי. הזחלים נוחתים מהענפים על ראשי הילדים והם מסתובבים חופשי בחצר הגן. זה גן לפעוטות בני שלוש וארבע, הם מרימים את הזחלים, נוגעים בהם ומפתחים שלפוחיות וגירודים".

גדע מספרת שילדי גן לחינוך מיוחד שנמצא בסמוך, סובלים מאותה בעיה. "גם הם חסרי ישע וסומכים עלינו שנילחם עבורם".

"אנחנו כבר מיואשים", מוסיפה סיון, אם לילדה בגן. "כבר חמישה ימים לא שלחתי את הילדה לגן ובשבוע שעבר היה יום שבו רק שלושה ילדים הגיעו. רוב ההורים החליטו לא לשלוח את ילדיהם עד שהעירייה תטפל בבעיה, אבל בינתיים אין שום פתרון."היו צריכים למנוע את הבעיה מראש", מחדדת סיון. "היו צריכים למרוח את העץ או לרסס אותו בחומר שמונע את בקיעת ביצי הזחלים. עכשיו זה מאוחר מדי, הפתרון היחיד הוא כריתת העץ, דבר שהעירייה לא מוכנה לעשות. אנחנו מיואשים".

ההורים מדווחים שעד כה נזקקו חמישה ילדים לטיפול רפואי בגלל הזחל. "מדובר בשתי ילדות ושלושה ילדים, אחד מהם הגיע לבית החולים עם חום גבוה ונזקק לאנטיביוטיקה", אומרת גדע. "גם הסייעת והגננת נמצאות כרגע בימי מחלה, שתיהן מטופלות באנטיביוטיקה ובסטרואידים".

ההורים מתכוונים להגיע עד ללשכת ראש העירייה עם נושא הזחלים ולדרוש פתרון, ומוסיפים כי במידת הצורך ישביתו את הגן.

יו"ר התאחדות המדבירים בישראל, אלי כהן, מסביר כי טוואי התהלוכה היא תולעת מסוכנת שחיה בעיקר על עצי אורן, ושדרך הטיפול בה היא חיסון העצים אחת לשנה. "בחודשי האביב, פברואר עד מאי, מופיעות שקיות בצמרות העצים, כמו קן של ציפור, ומשם נעות התולעים בתהלוכה מסודרת על גזע העץ, ולכן התולעת נקראת גם תהלוכן אורן", הוא מסביר. "השערות שעל גבן ארסיות וצורבות והרוח מעיפה אותן, במגע עם גוף האדם הן גורמות לגירויים קשים ופריחה חמורה בכל חלקי הגוף, עד לאשפוז".

לדברי כהן את זריקות החיסון, שהן באחריות העירייה, יש לבצע עוד בנובמבר על ידי קידוח בגזע העץ, והחדרת חומר מיוחד שמגיע למחטי העץ. "הנקבה מטילה את הביצים בספטמבר, ובנובמבר מתפתחים הזחלים והם אוכלים את המחטים המורעלים. אם העץ לא יחוסן, עם בוא האביב הזחלים יהיו כבר גדולים ומסוכנים בעצמם".

כהן מציין כי ילדים רגישים יותר לצריבה, ולכן אין לגעת בזחל, ובמקרה שכן יש לשטוף מהר את הידיים ולא לגעת בפה או בעיניים. בנוסף, "מומלץ לא לבצע כל פעילות עם ילדים מתחת לעצי אורן", ממליץ כהן ומוסיף כי אם מצאתם ריכוזים גדולים של הזחל בקרבת מוסדות חינוך, יש להזהיר מיד, להרחיק את הילדים ולהודיע למוקד עירוני.

מהעירייה נמסר בתגובה: "עם היוודע דבר המקרה, החל הטיפול בעץ, שכלל ריסוס וגיזום. לנקיטת משנה זהירות הועברו הילדים לגן חלופי עד להסרת המפגע".