לפני כשנה, זמן קצר לפני חג הפסח, נמחץ למוות בתאונה קטלנית גבר בן 44 בתוך מכונה לאפיית מצות. האיש, משגיח כשרות בתפקידו, הותיר אחריו אישה ותשעה יתומים, הקטנה שבהם בת שלושה חודשים. אלמנתו עברה להתגורר בבת ים סמוך לבית אמה, שפעילותה כמנהלת סניף 'חסדי נעמי' בעיר קיבלה השנה משמעות רבה יותר.

מפגש מרגש בין החולה והתורם שהציל את חייו

מירי סיטון-יהודה מנהלת בימים אלה ביד רמה את מבצע חלוקת סלי המזון לפסח. "בתחנה שלי יש מספר שיא של 19 אלמנות, אחת מהן היא הבת שלי", היא מספרת. "השנה אני מבינה הרבה יותר טוב את הכאב של כל אחת מהן".

"זה היה לפני פסח. חתני נכנס לתוך המכונה כדי לבדוק שלא נשאר בה בצק, ומישהו כנראה הפעיל את המכונה בטעות", משחזרת סיטון-יהודה בכאב את הטרגדיה שפקדה את משפחתה אשתקד. "עד היום אנחנו לא בדיוק יודעים מה קרה שם, אבל זה גמר את כל המשפחה. הבת שלי נשארה עם תשעה יתומים, תינוקת בת שלושה חודשים, תינוקת בת שנתיים, תינוק בן ארבע, תינוקת בת שמונה, כולם תינוקות. שני בנים ושבע בנות. הקטנים אפילו לא הבינו מה קרה ועל מה כולם מזילים דמעות בערב החג. פסח היה קשה, וגם ליל הסדר השנה לא יהיה פשוט".ממקום התאונה פונה חתנה של סיטון-יהודה לבית החולים, ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו לאחר שסבל מפגיעות פנימיות קשות. השבוע ציינה המשפחה שנה למותו, דבר שלא ריפה את ידיה של חותנתו מפעילותה האינטנסיבית בסניף 'חסדי נעמי' בבת ים, שבו היא דואגת בקביעות ל־400 משפחות מעוטות יכולת לסלי מזון, בגדים, הנעלה ומזון לתינוקות. הסניף בחולון מסייע ל־150 משפחות. "התפקיד העיקרי הוא למצוא תורמים. אני פונה לכל בעל עסק, אטליז, לכל חקלאי, וחבילת המזון שאנחנו מחלקים פעם בשבועיים משתנה לפי מה שאני מצליחה להתרים. יש לנו חקלאים בערבה ובגליל, שמעדיפים לתרום לנו מלפפונים ועגבניות במקום להשמיד אותם או למכור במחירי הפסד, ואני אומרת מה שבא ברוך הבא".

לעמותת 'חסדי נעמי' 42 סניפים. הסניף הבת ימי קיים 12 שנה ו'שבר שיא' עגום מבחינת מספר ניצולי השואה שפונים לעזרה. "אנחנו הסניף שיש בו הכי הרבה ניצולי שואה בארץ. יש לנו גם הרבה חולי סרטן וזקוקים לדיאליזה, שלהם אני מחלקת חבילות עד הבית ומסדרת במקרר. יש לנו משפחות חד הוריות, אלמנות והרבה יתומים".

סיטון-יהודה מדגישה כי היא משתדלת להעניק סיוע לכל מי שפונה, "אצלי אין שום הבדל אם משפחה היא דתית או חילונית. ילד רעב הוא ילד רעב ולא משנה מי ההורים שלו", היא קובעת. "לצערי, בשנה האחרונה גם הבת שלי נמצאת ברשימה הקבועה של סלי המזון, והרשימה גדלה ב־200 משפחות לקראת הפסח. עם כל הכאב והצער, למדתי להכיר טוב יותר את המצוקה של האלמנות בתחנה. אצלי לא מקבלים רק חבילות אלא גם חיוך ואוזן קשבת".

ב־19 בחודש יתקיים יום חלוקת המזון הגדול של העמותה בבת ים, וסיטון-יהודה מסיימת בפנייה אישית לתרומות, "כי על כל שקל שתורמים יש עוד משפחה שמקבלת תרומת מזון".

לתרומות: 03-6777777