צילום: EPA "ההורים השכולים מזדקנים, החברים התפזרו בארץ, ואנו חוששים מנוכחות דלה של משתתפים", אומר השבוע אדיר בן משה, יו"ר 'יד לבנים' בבת ים. בעיר יתקיימו השנה שני טקסים רשמיים לזכר 528 חללי צה"ל מבת ים.

"לצערי הרב, בכל שנה מספר הזוכרים את הנופלים נעשה דל יותר", אומר בן משה. "יש לנו חללים שהוריהם כבר בני 80 ו־85 ומתקשים להגיע לעצרת. משפחות עזבו את העיר וגם חבריהם ובני השכבה של ילדיהם. רבים מהם לא חוזרים לטקס יום הזיכרון, וזה הופך את היום הזה לעצוב עוד יותר".

בן משה פונה בצורה יוצאת דופן לציבור ומבקש: "עזרו לנו ליצור קשר עם החברים ובני השכבה של הנופלים שלנו. נוכחותם ביום הזיכרון העירוני מתמעטת משנה לשנה, ואי אפשר לתאר את צערם הגדול של ההורים השכולים שילדיהם נשכחים".

בן משה איבד את אחיו אברהם בקרב על התעלה במלחמת יום הכיפורים. בנופלו היה בן 26 והותיר אלמנה ושתי בנות. מהניסיון של משפחתו יודע בן משה עד כמה קשה להחזיר לטקס יום הזיכרון את החברים ובני השכבה של אחיו. "אני קורא למי שיכול, לחזור לכאן לערב אחד ולכבד את הנופלים".לא רק את החברים מנסה בן משה לאתר, אלא גם משפחות נופלים. "יש כמה משפחות שעזבו את בת ים ועם רובן הצלחתי ליצור קשר. אני מקווה שהפנייה שלי תיפול על האוזניים הנכונות".

אירועי יום הזיכרון בעיר נפתחו ביום ראשון השבוע בשעה 18:00, בערב התייחדות למשפחות השכולות, בבית 'יד לבנים'. היום (שלישי) תתקיים בשעה 20:00 עצרת הזיכרון המרכזית, בגן הניצחון.

למחרת ב־20:00 ייפתחו חגיגות יום העצמאות שייערכו לאורך טיילת בן גוריון. החגיגות יתקיימו בסימן "הקול של בת ים" ובמהלכן תינתן חשיפה לאמני העיר. באמפי פיס יופיעו הזמרים שי צברי, אורי שכיב, יוסי שיטרית, קלרה סבג, מישל ניסנוב, שלומית שלי ולהקת המחול הגיאורגית. בטיילת ייערכו הרקדה, מיצגי אור ומופע תזמורת הנוער העירונית.