עיריות תל אביב, ראשון לציון וחולון, והעומדים בראשן, דורשים ממשרד הפנים, בעתירה דחופה שהגישו לבג"צ, למנות חשב מלווה לבת ים. בעתירתן הן שואלות כיצד ייתכן ששר הפנים מקדם הליכים מסובכים וקיצוניים כמו איחוד רשויות או חלוקת הכנסות עם ערים שכנות, לפני מינוי חשב מלווה שעשוי לחלץ את העיר מהמשבר הכלכלי שאליו נקלעה.

טלטלה בבת ים: בוטלו תוצאות הבחירות לראשות העירייה

"מזה שנים מלינה עיריית בת ים בכל הזדמנות על מצבה הכלכלי הקשה, על גירעונותיה ועל כך שנאלצה למכור את כל נכסיה כדי לכסות את הגירעון השוטף", כך נפתחת עתירתן של שלוש הרשויות השכנות.

העתירה היא סיבוב נוסף במערכה בין ארבע הערים שהחלה לפני יותר משנתיים, עם הגשת העתירה הראשונית של עיריית בת ים לבית המשפט, ובה דרישה לחלוקת הכנסות בינה לבין שכנותיה.

העתירה הולידה כידוע את ועדת החקירה של משרד הפנים שבוחנת בימים אלה איחוד בין בת ים לבין אחת או יותר משכנותיה. בהמשך הגישה עיריית בת ים התנגדויות לתוכניות בנייה של תל אביב, ראשון לציון וחולון, דבר שעורר חמת זעם בקרב השכנות שהחליטו להשיב מלחמה.בצעד ראשון פנו הרשויות למשרד הפנים ודרשו למנות חשב מלווה לבת ים. כצעד שני הן הגישו התנגדויות משלהן לתוכניות פיתוח של בת ים, וכעת הגיעה העתירה לבג"צ, כאשר את האצבע המאשימה מפנות העיריות דווקא כלפי משרד הפנים.

העותרות טוענות שמשרד הפנים הקצה לעיריית בת ים סיוע תקציבי, נתן לה אישור להעברת כספים ממכירת קרקעות לתקציב השוטף, אישר לה הלוואות, אך לא עמד על כך שתעבור תהליך התייעלות.

עוד הן טוענות שהתנהלות משרד הפנים והאפשרות שהוועדה תדון בחלוקת הכנסות בינן לבין בת ים, תפגע קשות בתושביהן. ראשון לציון וחולון מדגישות בעתירה שבניגוד לעיריית תל אביב שמעוניינת מאוד באיחוד עם בת ים, הן מתנגדות לכך נחרצות. הרשויות הוסיפו שהן לא רוצות שבת ים תגלגל את מחדליה ותחלואיה, כהגדרתן, על תושבי הערים השכנות.

בעתירה הן מציינות גם את העובדה שלפני כחודש, ב־19 באפריל, פסל בית המשפט המחוזי בתל אביב את הבחירות לראשות עיריית בת ים, לאור פגיעה בטוהר הבחירות. בהתבסס על כל אלה, ומאחר שלטענת העותרות עיריית בת ים נמצאת בקריסה כלכלית ומנהלת את תקציביה באורח לא תקין, הן דורשות ממשרד הפנים למנות מיידית לבת ים חשב מלווה או לחלופין למנות ועדה קרואה.

מעיריית בת ים נמסר: "מדובר במהלך שמטרתו לנסות ולמנוע צדק חלוקתי והיסטורי, שיביא לכך שתושבי בת ים יזכו לתקציב שווה לתושבי הערים השכנות.
ועדות הבדיקה שהוקמו על ידי משרד הפנים קבעו שוב ושוב שהתנהלותה הכלכלית של בת ים היא מצויינת ושהגירעון המובנה ממנו היא סובלת נובע מסיבות אובייקטיביות של היעדר קרקעות ואף המליצו על חלוקת הכנסות. עיתוי הגשת בג״צ זה, ימים ספורים לפני דיון מכריע בפני שופטי העליון, נועדה לדחות פעם נוספת את הכרעת בית המשפט. אנו בטוחים כי שופטי העליון יעמדו לצידם של 150 אלף תושבי בת ים בדרישתם לצדק ושוויון".

ממשרד הפנים נמסר כי תגובתם תינתן בבית המשפט.