צילום: Shutterstock שיעור גדול מן התושבים בבת ים סבורים שאם יאבדו את הארנק ובו פרטים מזהים, לא בטוח שמי שימצא אותו יחזיר אותו ללא כל פגע.

לא תיירים תמימים: ניסו לגנוב יותר מ-20 אלף שקל באמצעות פרטי כרטיסי אשראי

הסקר החברתי הוא סקר שנתי שוטף, שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2002. הסקר מספק מידע על תנאי החיים של האוכלוסייה הבוגרת בישראל ועל רווחתה, ובוחן את עמדות הפרטים בה לגבי היבטים שונים של חייהם. סקר 2014 נערך מחודש ינואר 2014 עד אפריל 2015. במסגרתו רואיינו כ־7,100 איש בני 20 ומעלה מכל רחבי הארץ, המייצגים כ־5.2 מיליון איש בגילאים האלה. הסקר עסק בהרחבה בנושא איכות הסביבה, ובנושא הון חברתי: קשרים עם חברים, קשרים עם בני משפחה, פעילות חברתית, תמיכה הדדית, אמון בזולת וסובלנות כלפי מגזרים שונים.

כך למשל, העונים נשאלו על שביעות רצונם מסביבת המגורים שלהם ואם להערכתם ימשיכו להתגורר באותו מקום לאורך זמן. בנתון הכללי העריכו 74% כי ימשיכו לגור באותו איזור בעוד 5 שנים. בבת ים העריכו רק 66% מהנשאלים כי יוסיפו להתגורר באותו איזור, נתון נמוך ביחס לנתניה, שם העריכו 82% שימשיכו להתגורר בעיר.הסקר בדק גם כמה בוטחים התושבים בתושבים אחרים באותה סביבת מגורים. הנסקרים נשאלו עד כמה הם משוכנעים שאם יאבדו ארנק עם פרטים מזהים, והוא יימצא על ידי תושב האיזור, הוא יוחזר להם בלי שיחסר בו דבר. כמחצית מהנשאלים (53%) ענו בחיוב. כשליש (34%) ענו בשלילה ו־13% לא ידעו. שיעור נמוך יחסית נצפה בבת ים עם 29% בלבד שענו בחיוב לעומת בני ברק, שבה 84% השיבו בחיוב.

יתר על כן, רק 50% מתושבי בת ים אמרו שהם נותנים אמון בשכניהם, לעומת 72% ברחובות ו־75% בבני ברק.

בנושא תופעות שליליות ברחוב, 18% מהנשאלים דיווחו על שיכורים או אנשים המתנהגים בפראות במקומות ציבוריים.השיעור נע בין 16% שדיווחו על כך ברמת גן ל־38% שדיווחו על כך בת ים. שיעור דומה (19%) מדווח על ונדליזם והרס, כגון ציורי גרפיטי על הקירות, פגיעה מכוונת ברכוש ציבורי ופרטי ובכלי רכב, בטווח שבין 14% בחולון ל־35% בבת ים.

בתחום הניקיון, כ־51% מהתושבים דיווחו על לכלוך וזבל בשטחים ציבוריים, כאשר רק בני ברק וירושלים משיגות אותה בשיעור גבוה יותר עם כ־62% מהנשאלים בכל אחת מהן.