צילום: קובי קואנקס

"זה הישג חסר תקדים שנעשה בהרמוניה וללא כפייה", אומר רפי ברנז, סגן ראש עיריית בת ים ויו"ר סיעת ש"ס, שסימן השבוע 'וי' על מטרה נוספת שהושגה: הקמת אצטדיון כדורגל בינלאומי שומר שבת בעיר.

עוד בשפלה:
עונש קולקטיבי: קווי האוטובוס לא עברו בשכונה בגלל ילדים שזורקים אבנים

בהנהלת הפועל תל אביב, שבעליה אמיר כבירי זכה במכרז להקמת האצטדיון, לא נשמעה השבוע התנגדות. "נציג קבוצת האוהדים שומרי השבת אפילו פנה אלינו והודה על היוזמה", אומר רותם גרוסמן, דובר הפועל תל אביב. ניסיון להכניס להסכם סעיף לבניית 1,500 יחידות דיור בשטח - עורר התנגדות וירד מהפרק.

"רוב הציבור חילוני"
"מועצת העיר מאשרת בזאת חוזה להקמת והפעלת האצטדיון על ידי הזוכה במכרז, ומאשרת שהאצטדיון ומתחם העסקים סביבו לא יפעלו בשבתות ובחגים". זו ההחלטה שהתקבלה במועצת העירייה. שתי היחידות שהתנגדו היו חברות האופוזיציה לאה בם וקטי פיאסצקי-מורג, שאף פתחה מרד חילוני שסוחף מאות תומכים ברשתות החברתיות.

"כל מי ששמח על אצטדיון מודרני מקבל את ימי הביניים", טוענת פיאסצקי-מורג. "זה רעיון טוב להקים אצטדיון בעיר, זה טוב לתושבים, טוב להפועל וטוב לכדורגל, אבל לא במחיר שילדים לא יוכלו להגיע למשחקים כי הם ישוחקו מאוחר, ולא במחיר של כפייה דתית".

פיאסצקי-מורג מפנה אצבע מאשימה כלפי ראש העירייה. "ש"ס היא חברה בכירה בקואליציה וקל להפיל את השערורייה עליה, אבל מי שאישר שלא ישוחק כדורגל בשבת, מי שגרם לכל הקואליציה שלו להרים יד שתמנע מעסקים רבים להרוויח בשבת ולהנעים את זמנם של התושבים - הוא בכר. לא ייתכן שבעיר חילונית ימנעו לשחק ולצפות בכדורגל בשבת."אם המטרה היא נקודת משיכה כלכלית", היא מוסיפה, "איך מוותרים על היום היחיד שפנוי לכולנו? רוב הציבור בעיר הזו הוא חילוני וראוי להתחשב בו".
"אנחנו לא עושים שום דבר בכפייה", קובע השבוע ברנז. "נפגשתי אישית עם כבירי והוצאתי ממנו הבטחה שהאצטדיון לא יעבוד בשבת. היה קל מאוד לשכנע אותו כי גם ככה ליגת העל לא משחקת רק בשבת, בית"ר ירושלים כבר לא משחקת בשבת ויש הרבה אוהדי הפועל שומרי מסורת ששמחו על ההחלטה. גם היום לא משחקים כדורגל בשבת באצטדיון בבת ים, אז מה בעצם ישתנה?".

קבוצות הנוער והילדים משחקות בשבת בבוקר.
"זה עניין מינורי, וקיבלנו הבטחה שכל קבוצות הילדים בעיר יהפכו לזרוע בהפועל תל אביב. בנוסף יוקם מגרש אחר עבור הקבוצות המקומיות".

שם ישחקו בשבת?
"לא. אני חייב להדגיש שהכל נעשה בהרמוניה וגם מי שהתנגד להחלטה במועצה לא עשה את זה בגלל השבת. 30 אחוז מתושבי בת ים הם שומרי מצוות ומגיע להם ליהנות ממשחקי כדורגל לא בשבת. חשוב להדגיש שגם אם חברי ש"ס היו מצביעים נגד, היה רוב להחלטה".

במצבה הכלכלי של העיר לא עדיף היה לאפשר לעסקים סביב לעבוד בשבת?
"יש חוק עזר עירוני שקובע שאסור לפתוח עסקים בשבת, חוץ מאשר בטיילת. אנחנו לא משנים דבר. אם היו מחליטים לפתוח בשבת זה היה שינוי. אני בפוליטיקה 28 שנה ואף פעם לא כפיתי שום דבר. אוהבים להגיד כפייה דתית, אבל אין פה כפייה, פעם היו משחקים כדורגל רק בשבת, היום כבר לא. גם כשמדובר במשחקים בינלאומיים, הכל פתיר".

חכמי התורה הכריעו
סעיף השבת לא היה בתחילה חלק מההסכם המקורי שהובא להצבעת המועצה. מה שהיטה את הכף היה מכתב שהגיע זמן קצר לפני הישיבה לחברי סיעת ש"ס, ובו הוראה מפורשת ממועצת חכמי התורה שלא להצביע בעד הקמת האצטדיון אם לא יוכנס להסכם סעיף על שמירת השבת.

מנגד מספרים מקורות בעולם החרדי שכבר חודשים מתקיים קמפיין נגד פתיחת האצטדיון בשבת. באחת הכרזות שנתלו ליד בתי הכנסת כונה בכר: "מחריב השבת", ונטען ש"תמורת נזיד עדשים הוא מוכר את שבת קודש".

"המאבק הצליח", מוסיף שמעון שמואלי, יו"ר ארגון 'בני תורה' בבת ים. "בשבילנו זה ניצחון. ההתנגדות נבעה משני גורמים: חשש מהפרת הסטטוס קוו בעיר, וחשש מהפרות סדר ועומסי תנועה בעיר. בתחילת המאבק, חלק מנציגי הדתיים והחרדים בעירייה חשבו מיד להיכנע לבכר ולהצביע בעד ללא שום תנאים. אבל ברוך השם, הכל התהפך".לא רק סוגיית השבת עוררה סימני שאלה בהסכם. "החברה שזכתה במכרז היא לא הפועל תל אביב, אלא מי שכרגע מנהל אותה, ואם מחר בבוקר הוא עוזב?", שואלת פיאסצקי-מורג. "מהי העלות האמיתית של הקמת הפרויקט? כמה מתוך זה מהטוטו או מפעל הפיס? מי מבטיח שהיזם לא מקבל מימון מלא מגופים חיצוניים ובעצם מקבל שטח אטרקטיבי חינם על חשבוננו?".

חבר המועצה אורי בוסקילה, שהחזיק שנים רבות את תיק ההנדסה, נמנע בהצבעה. "זה מהלך שהובלנו בעבר כעוגן כלכלי לעיר, אבל לצערי ההחלטה הנוכחית התקבלה ללא דיון משמעותי. זרקו מספרים אסטרונומיים באוויר, אבל לא ענו על השאלה הקריטית: איך אני מכניס כסף לבת ים?"