זירת האירוע, ברחוב העצמאות | צילום: הצלה חולון בת ים

    
לכל איש יש שם, אך את שמה של דרת הרחוב (42) שגופתה נמצאה לפני כשלושה שבועות מתחת לבניין ברחוב העצמאות בבת ים, לא נוכל לכתוב כאן. חבריה לספסל ברחוב זוכרים אותה, אך טרם זכו ללוות אותה בדרכה האחרונה. גופתה עדיין ממתינה במכון הפתולוגי עד לאיתור קרוביה בחו"ל.

בשעת צהריים מוקדמת ב־15 בפברואר האחרון הבחינו תושבי רחוב העצמאות באישה ששוכבת מתחת לבניין ברחוב ללא רוח חיים. פרמדיקים של מד"א קבעו את מותה. סיבת המוות המשוערת הייתה היפותרמיה, ובכל זאת נפתחה חקירה כדי לבדוק שמא קיים מניע פלילי. גופתה הועברה למכון הפתולוגי, אך כעת כבר ידוע שסיבת המוות היא ככל הנראה שילוב של צריכת אלכוהול והקרה באותו לילה חורפי.

"היא הייתה אישה נאה, צעירה יחסית, שמאוד בלטה בין שאר דיירי הרחוב", מספר דוד אגייב, המפעיל בבת ים ובתל אביב מיזם חברתי לדיירי רחוב בשם 'לופט', והכיר אותה היטב.

חבריה, שאותם תמצאו לרוב על הספסלים ברחוב רוטשילד, זוכרים אותה בגעגוע. "היא הייתה תמיד מלאה באנרגיה, מאוד פופולרית כאן", הם נזכרים. "מחייכת, מדברת, צוחקת. חבל עליה. חבל על כולנו", אומר אחד מהם ומצית סיגריה. מי שעובר בקביעות באזור המצבה, אולי יזכור אותה מקבצת נדבות ליד צומת רוטשילד. "יתכן שמישהו מהנהגים אפילו שאל את עצמו לאן נעלמה", אומר אגייב.

בלילה האחרון לחייה היא הלכה לישון במקלט בניין, לא רחוק מספסלי חבריה. בבוקר היא לא התעוררה. "היא הייתה אלכוהוליסטית, והיפותרמיה אצל אלכוהוליסטים שונה מאדם רגיל. לא צריך טמפרטורה קיצונית כדי לקפוא. הרבה דרי רחוב שותים הרבה כדי להתחמם, ואז נרדמים וחום הגוף יורד מאוד מהר. זו סיבת מוות נפוצה ברחוב".

משפחה בישראל לא הייתה לה. "היא סיפרה שיש לה בת. דיברה על גירושין ומשבר כלכלי, קושי בהתאקלמות אחרי העלייה לישראל", מספר אגייב ומדגיש שהקושי לנשים ברחוב חמור במיוחד. לפי גורמי רווחה עירוניים, בבת ים מוכרות בין שתיים לארבע דרות רחוב קבועות. גורמים בשטח מספרים על מספר גבוה יותר - 12.

"מספר הגברים גדול יותר, ולכן קשה מאוד להיות אישה ברחוב. הן צריכות להתמודד עם תקיפות מיניות, ניצול פיזי וכלכלי, קשיים היגייניים. לאישה, גם אם ברחוב, עדיין אכפת איך היא נראית, וסיכוי נמוך יותר שתיגש לקבל טיפול רפואי, בגלל בושה", מסביר אגייב. מסיבה זו הוא מוביל כעת קמפיין גיוס כספים להקמת הוסטל לדרות רחוב. "השגנו הון ראשוני לבית, אבל חייבים כסף לגיוס עובדים".

כרגע לא ידוע מתי היא תובא לקבורה. בירור מול המשטרה מעלה שמשרד החוץ איתר את קרובי משפחתה באוקראינה, אך טרם ברור אם הגיעה אליהם הבשורה. "לוויה לדרי רחוב היא אירוע עצוב. בלוויה האחרונה היינו רק אני והרב", מספר אגייב. "אולי הפעם, אם אנשים ידעו שהייתה בן אדם אמיתי ושאהבו אותה - מישהו יבוא".