דוח הוועדה שהוגש ביום ראשון השבוע, שמינה משרד הפנים כדי לבדוק את דרישת בת ים לחלוקת הכנסות עם הערים השכנות, תפס את הנהלת העיר בעיצומן של ההכנות לפסטיבל ה'חג מחזמר', שאמור להיפתח בשבוע הבא בעיר. הפסטיבל, שנועד לעודד את תחום התיאטרון בישראל, הוא גם ניסיון נוסף, אחד מיני רבים, שעושה העיר בשנים האחרונות כדי לייחד את עצמה. אלא שההמלצה שהניחו חברי הוועדה על השולחן עלולה לשים בתוך שנתיים סוף לעיר בת ים כפי שהכרנו אותה.

"לא מוכנים לסחבת"

על פני 130 עמודים, סוקרים מחברי הדוח את הפעולות, הבדיקות וההמלצות שהונחו לפתחם במהלך החודשים הארוכים שבהם נבדקות אחת משתי אפשרויות: להעביר לבת ים חלק מההכנסות של העיר השכנה תל אביב־יפו, או לחלופין, לאחד את בת ים עם העיר השכנה. המסקנה הסופית היא לאחד את בת ים עם תל אביב. איך? לא ברור.

"כתבו שצריך לאחד אבל לא כתבו איך", מתרעם ראש עיריית בת ים, יוסי בכר, מי שהוביל את הדרישה לחלוקת הכנסות. "כתבו שצריך להקים ועדה שהיא זו שתחליט איך מאחדים בפועל, ואז לבצע שינויי חקיקה ואז להקים מינהלת לאיחוד. מה שיש כאן זה בעצם ועדה שממליצה להקים ועדה".

כזכור, בפברואר 2014 מונה בכר לראשות העיר במקום שלומי לחיאני, שאולץ לפרוש. בינואר 2015 הוא נבחר בבחירות מיוחדות לתפקיד על ידי הציבור, ומאז השקיע את כל כולו בניסיונות לפתור את הגירעון החמור אליו נקלעה העיר.

בכר חשב שאין צדק חלוקתי בין בת ים לערים השכנות, שאין לה עתודה להקמת שטחי מסחר מניבים, שאין לה שום אפשרות במצב הקיים לסגור את הגירעון, ושבכלל, לא הוגן שתל אביב נהנית מארנונה שמניבה לה אלפים רבים של מטרים שמשמשים את משרדי הממשלה, ועלות החניות והדוחות שמזרימים אליה המבקרים לקופת העיר. "אני חושב שהדבר הכי טוב שקרה כאן הוא שהנושא הבוער הזה מונח סוף סוף על השולחן ולא ניתן יותר להתעלם ממנו", אומר בכר.

"במשך 20 השנים האחרונות הוקמו שתי ועדות שכל אחת מהן הגישה את מסקנותיה, אבל לא קרה עם זה דבר. כעת ברור שאי אפשר יותר להתעלם מזה. גם אם ינסו אנחנו לא ניתן שתהיה סחבת. הגיע הזמן שלתושבי בת ים יהיה פתרון טוב כפי שמגיע להם".

"מדינת תל אביב"

בניגוד לשיחות קודמות, בהן בכר היה נחרץ נגד אפשרות לאיחוד, השבוע הוא כבר נשמע מפוכח יותר. "אני לא טומן את הראש בחול. הוקמה ועדה שהגישה את מסקנותיה ואנחנו לא יכולים לומר שאנחנו לא משתפים פעולה כי אז יכולים להגיד לנו 'אז תישארו עם הגירעון', וזה מצב שאינו טוב לא לתושבים ולא לעיר. מצד שני, הכל חייב להיעשות בתוכנית מסודרת ותוך הידברות.

בת ים היא נכס לאומי, אנחנו מפתחים אזורי תעשייה ותעסוקה, עושים דברים בולטים לעין במגוון תחומים, החל מחינוך, דרך תרבות ועד כלכלה ורצים קדימה. אם יראו לנו מעל לכל ספק שאיחוד זה מה שצריך, ויתנו דרך טובה לעשות זאת מבלי לפגוע בייחודיות של בת ים, למשל השארתה כרובע עצמאי, אני אהיה הראשון שאסכים לכך ולא אכפת לי לאבד את הכיסא. מה שחשוב הוא שכל פתרון שיתקבל יעשה בשיתוף פעולה ושבסופו של דבר יהיה לטובת תושבי בת ים".

בעבר דיברת על אפשרות לגייס עוד ראשי ערים שידרשו "צדק חלוקתי של ההכנסות", איפה הם?

בכר. "הנושא הבוער הזה מונח סוף־סוף על השולחן" (צילום: קובי קואנקס)

"בשטח נשארתי להילחם לבד", מודה בכר. "אף אחד לא רוצה להתעסק עם "מדינת תל אביב". ראשי ערים אחרות מסתכלים על מה שקורה ואומרים עדיף לשתוק, אם נדרוש צדק חלוקתי כמו שעשתה בת ים אז הפתרון יהיה לבטל את הרשות ולאחד אותה עם תל אביב. אני עדיין משוכנע שהפתרון הטוב ביותר הוא חלוקת הכנסות, אבל כנראה שיש חשש ליצור כאן תקדים. תל אביב התחזקה והפכה למדינה של ממש. אף אחד לא רוצה להתעסק עם תל אביב שבה מתגוררים רבים ממקבלי ההחלטות ואנשי התקשורת".

אגב, במהלך המאבק לא הסתירה עיריית תל אביב את רצונה להתאחד עם בת ים. ראש העירייה, רון חולדאי, חזר פעם אחר פעם על כך שיש צורך בהקמת רשות עירונית גדולה שתכלול את כל ערי הלוויין של תל אביב, בהן גם חולון וראשון לציון. זה לא הפריע לראשון לציון ולחולון לאחד כוחות עם תל אביב ולהתנגד לדרישת בת ים לחלוקת הכנסות.

חולדאי. בעד רשות עירונית גדולה שתכלול את ערי הלוויין (צילום: ריאן)מי שגם הביע את תמיכתו במהלך הוא ראש העיר המזוהה מכל עם העיר בשנים האחרונות, שלומי לחיאני. בהודעה שפרסם עם היוודע מסקנות הוועדה, כתב לחיאני: "אני תמיד הייתי בעד האיחוד, אמרתי את זה כבר לפני שנתיים, כשהוקמה הוועדה, שיש צורך ונכונות לאחד בין שתי העיריות". בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו לפני שנתיים, התייחס לחיאני לעניין וטען כי אמנם קיים חוסר צדק חלוקתי בין בת ים לתל אביב, אך הוסיף שאופציית האיחוד שווה בדיקה, בתנאי ש"בת ים תישאר בת ים. שתשמור על זהותה, שכל עובדי העירייה יהפכו לעובדי העיר המשותפת, שלעיר בת ים יהיה ייצוג של לפחות שליש במועצת העיר המשותפת כחלקה באוכלוסייה, שיאומץ המודל היפני בו כל עיר יש לה הנהלה משל עצמה, כלומר ניהול העיר יישאר מקומי עם עיריית גג", לשון הפוסט.

לדברי בכר, ההחלטה על איחוד עוד רחוקה. שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון אמורים להיפגש עם הצדדים, להתייעץ ולשקול את הנושא ואת ההמלצות. "אנחנו כבר הבהרנו שלא נאפשר יותר סחבת. אנחנו מוכנים לשבת ודון והכל כדי למצוא את הפתרון הכי טוב לבת ימים".

השר דרעי. צריך להחליט (צילום: יאיר שגיא)שמעת כבר תגובות מצד תושבים?

"יש כאלה שבעד האיחוד, בעיקר מכיוון שהדבר אומר שמחיר הארנונה ירד משמעותית, כי בתל אביב הארנונה נמוכה. יש לא מעט פטריוטים שמתנגדים כי הם חושבים שבת ים שונה בזהות שלה מאוד מתל אביב, יש כאן יותר קהילתיות. אי אפשר למחוק עיר עם מורשת של 90 שנה, עם אחוזי זכאות גבוהים יותר מאלה של תל אביב בבגרות, שזוכה שנה אחרי שנה בפרסי יופי וטיפוח. אם כבר, צריך לבדוק מה התגובות בקרב התל אביבים על האיחוד, שם נשמעים קולות חזקים נגד, של התנשאות".

"נהפוך למעברה"

ואכן, מאז הועלתה האפשרות לאחד את בת ים עם תל אביב, התחולל דיון סוער בקרב תושבי העיר. "אני מאמינה שאפשר לשמור על בת ים קטנה ויפה ואין צורך לשנות אותה", אומרת הפעילה החברתית ומנהלת קבוצת הפייסבוק 'תושבים למען בת ים', עו"ד איילה מאיר. "בת ים שונה מתל אביב ולא רוצה להיות כמוה. אנחנו לא רוצים עיר בלי הפסקה ולילות לבנים. מי שרוצה לגור בתל אביב שיעבור לשם, אנחנו בחרנו בבת ים ורוצים להישאר בה".

מאיר הוסיפה, כי על פי סקר שנעשה בקבוצת הפייסבוק שהיא מנהלת, רוב התושבים בעיר מתנגדים לאיחוד. "הרבה אנשים מנסים לחשוב איך ניתן לעצור את האיחוד. אנחנו חוששים שאחרי האיחוד בת ים תהפוך לחצר האחורית של תל אביב, עלולה להיווצר זליגה של שוהים בלתי חוקיים ובת ים תהיה מעברה של תל אביב, במקום עיר יפה ומקסימה בזכות עצמה. אנחנו מבינים שזה יכול להזרים תקציבים ומי שיש לו ילדים מסתכל על הדברים אחרת, אך עד שלא נקבל את מלוא מסקנות הוועדה לא נוכל להבין איך זה מתבצע. בנוסף, אם האיחוד ינקה את בת ים מכל השחיתות השלטונית שקיימת בה, אז לפחות את זה הרווחנו. לפחות ככה יפסיקו למכור כאן אדמות בנזיד עדשים ולנהל עסקים על גב התושבים",

"יום חג לבת ים"

מנגד, עו"ד אבי אריה, חבר טוב של מאיר ושותף עימה בפעילות חברתית למען בת ים, סבור שהעיר חייבת להתאחד. "מבחינת תושבי בת ים שתומכים באיחוד - זה ממש יום חג", אומר אריה, שמנהל את קבוצת הפייסבוק 'אומרים כן לאיחוד בת ים ותל אביב'. "אנחנו מקבלים בחום את מסקנות הוועדה ומקווים ששר הפנים יאמץ אותן כלשונן. זו הזדמנות פז לבת ים לצאת מהמצב הקשה שבו היא נמצאת, לאזן את התקציב השוטף ולהפסיק למכור אדמות. האיחוד ייצור קשר ברור, שממילא קיים כבר עשרות שנים, בין בת ים לתל אביב. הארנונה בבת ים, שגבוהה ב־30 אחוז מתל אביב - תרד. תושבי בת ים שממילא נהנים, מבלים וקונים בתל אביב, ייהנו מהכסף שהם משקיעים בעיר הזו".

אריה אומר כי האיחוד יהיה שינוי מבורך שהיה צריך לקרות מזמן. "מרגע האיחוד כבר לא נהיה אורחים בתל אביב אלא בני בית, על כל המשתמע מכך: חנייה, תחבורה, פיתוח ועוד. נהפוך לעיר אחת והחלוקה המלאכותית, שרק פוגעת בנו, תפסיק להתקיים".

מחירי הדיור יעלו?

עו"ד עודד ישראלי, מומחה למקרקעין, אומר כי המלצת ועדת הפנים לאחד את בת ים עם תל אביב עשויה להשפיע לטובה על שוק הנדל"ן בעיר.

"בת ים סובלת שנים מדימוי נמוך ביחס לתל אביב וסובלת מגירעונות כספיים", אומר עו"ד ישראלי. "גם אם בשנים האחרונות הושג איזון מסוים שנבע ממכירת קרקעות ליזמים, הרי שהדבר לא יימשך לאורך זמן מאחר ומלאי הקרקעות מצטמצם.

"איחוד הרשויות יכול בהחלט להיות גלגל הצלה לבת ים, ודי ברור שגם יגרור עליית מחירי נדל"ן בעיר", סבור עו"ד ישראלי. "שינוי תדמיתי הוא אמנם תהליך רב שנים, אך בבת ים יש פוטנציאל רב לעליית מחירים, בעיקר לנוכח מיקומה ונגישותה לצירי תנועה ראשיים".

לדברי עו"ד ישראלי, עליית המחירים בבת ים תתבטא בעיקר לאורך החוף. "דירות מגורים ליד חוף הים בתל אביב נהנות מביקוש גבוה. עם השנים יפו הדביקה את תל אביב ומחירי הנדל"ן בקו הים ביפו הגיעו לשווי זהה לאלה בתל אביב. מחירי הדירות בבת ים רחוקים כרגע מהמחיר בתל אביב ואיחוד הרשויות יביא בסופו של דבר לאיזון במחיר הנכסים בתל אביב, יפו ובת ים, בעיקר לאורך החוף".

עתידה של בת ים מונחת לפתחם

ומה חושבים התושבים..משאל רחוב:

 קלודין עוזרי (45) בעד האיחוד:

"כפי שכולנו יודעים, יש בשנים האחרונות גירעון שלא מצטמצם אלא רק הולך וגדל. לדעתי זה יעשה טוב לעיר מבחינה תקציבית, ייכנסו משאבים חדשים כדי להמשיך פרויקטים שהפסיקו והרבה ערוצים חדשים ייפתחו. תל אביב היא מעצמה וזה יכול לפתוח את קו הים שיש לו פוטנציאל אדיר לבת ים. המיזוג יעשה טוב בשיתופי פעולה עסקיים, לימודיים ובינלאומיים".

סיגל מכלוף (47) נגד האיחוד:

"לדעתי מופעלים כאן אינטרסים כלכליים. בת ים היא עיר בפני עצמה, היא נהדרת, מטופחת ולא צריכה לסמוך על שום עירייה אחרת. יש יתרונות בזה שהמיסים יהיו פחותים, אבל זה לא כדאי כי בת ים תאבד את הייחודיות שלה. אני מאוד אוהבת את העיר וחושבת שהייחוד שלה הוא במה שהיא, העיר לא צריכה להיות תל אביב, לא כדאי לנו".

אורלי מוכתר (45) נגד האיחוד:

"בת ים צריכה להישאר עיר אחת, תחת קהילה אחת. האיחוד לא יעשה טוב, זו עיר עם צרכים שונים שפעלה יפה כל השנים ואין סיבה שהיא לא תמשיך להיות כזו. זה יעשה רע לעיר, היא תאבד את הייחוד שלה".

חן לוי (4) לא החליטה:

"לפי מצב הזנחת הגנים אני בעד, כי אולי יהיו יותר תקציבים, ישקיעו בחינוך ובעובדים. אלה דברים שמאוד כואבים לי ונוגעים בילדים עצמם. מצד שני אני נגד להיות תלויים בגורם חיצוני, אני מרגישה שבת ים היא מקום משפחתי, שייך רק לנו, האופי שלנו, אנחנו לא תל אביב".

לילך שרעבני (60) בעד האיחוד:

"הלוואי והעיר תיראה כמו תל אביב. בת ים מוזנחת מבחינת ניקיון, תשתית, תאורה, בשש בערב העיר כבר חשוכה. מבחינת החינוך וגני הילדים, אם נעבור להיות תחת תל אביב - יהיה טוב יותר. תהיה השקעה במקומות שצריך, הלוואי ונהיה כמו תל אביב".

מאיר נאור (42) בעד האיחוד:

"זה רק יעשה טוב לבת ים. אנחנו עדים לנתונים בתקשורת ורואים שההבדל בין מה שמקבל תושב תל אביב לבין תושב בת ים - הוא עצום. זה רק יעזור וייתן לנו דחיפה של פיתוח והבראת הגירעון. העושר יתחלק".

אהרון קמחי (47) לא החליט:

"ההיסטוריה של כל ראשי הערים בבת ים היא לא טובה, אז לא יזיק שמישהו אחר ינהיג אותה ונראה לאן זה ילך. מצד שני יש חשש שנהפוך לחצר האחורית של תל אביב, לא נתקדם לשום מקום ונאבד את הייחודיות וההיסטוריה שלנו כעיר. אין לי דעה מגובשת, אני בדיוק באמצע. הנטייה היא להישאר כרגע בנפרד, אבל מי יודע מה נכון?"

מיטל ביטון (27) בעד האיחוד:

"זה צעד נכון לעיר, בת ים היא עיר עם פוטנציאל שכולם הרסו אותה. אולי אם תהיה במסגרת תל אביב היא תפרח מבחינת בילויים, אזורי תעשייה ותעסוקה. ישקיעו בה אחרת כדי להוכיח לכולם שהצעד חכם והעיר תיראה טוב יותר".