בת ים. הרבה מאוד חומר למחשבה | צילום: קובי קואנקס

זוהי השנה השלישית שבה נערך מידרג העיריות המנסה לשקף את תחושת התושבים על התמורה שהם מקבלים מהעיריות, שכאמור נהנות מתשלומי ארנונה ותקציבים ממשלתיים. השנה זו הפעם הראשונה בה התווספה עיריית בת ים לתוך הדירוג.

חברי אתר מידרג דירגו תפקוד העיריות ב-16 פרמטרים משמעותיים: ניקיון, חינוך, תרבות, תכנון ובנייה, תקשורת מול התושבים ועוד. את הדירוגים השוו לשנים קודמות: האם משהו השתנה בתפקוד העירייה? האם העיריות שקיבלו ציונים נמוכים בשנה שעברה שיפרו השנה את מיקומן בטבלה? מה תחושות התושבים החיים בעיר? 

בדירוג הכללי נמצאת בת ים כמעט בתחתית הרשימה, עם ציון 2.56 (מתוך 5). אחריה נמצאות הוד השרון ואשדוד, עם דירוג נמוך יותר של 2.39 ו-2.17 בהתאמה.

בציון הכללי עיריית מודיעין היא העירייה שדורגה במקום הראשון, עם ציון 4.03 (כאמו, מתוך 5). נס ציונה, שבדומה לבת ים נכנסה רק השנה למידרג, ניצבת מיד אחריה במקום השני בדירוג 3.83.

בקרב חמש העיריות הגדולות, תל אביב צועדת בראש, זו השנה השנייה ברציפות. 

נושא שמעסיק במיוחד את תושבי העיר הלא הוא הארנונה היקרה גם דורג. התושבים נשאלו האם הם מרגישים שהם מקבלים תמורה הוגנת לארנונה שהם משלמים. רק רבע מהתושבים השיבו תשובה חיובית.

בבת ים, שהגיעה לתחתית הדירוג בשאלה זו, פחות מ-8 אחוז מהתושבים מרגישים שהם מקבלים תמורה לארנונה. נתון זה מציג תמונת מצב עגומה למדי.

במצב התקשורת של התושבים מול העירייה קיבלה בת ים את הדירוג הנמוך ביותר שהוא 2.7. בשאלת ניקיון הרחובות בת ים נמצאת מקום אחד לפני הסוף עם דירוג של 2.53. בפינוי הזבל? מקום אחד לפני הסוף עם דירוג של 2.95.

גם בתחום התחזוקה ואיכות הפארקים מצבה של בת ים לא מזהיר. כאן היא נמצאת במקום האחרון בדירוג של כמות המגרשים ומתקנים לגיל הרך עם דירוג של 2.8.

בתחום הפקקים, התחבורה ומה שביניהם נמצאת בת ים עם דירוג מאוד טוב של 2.8 כשהדירוג הגבוה באותו פרמטר היה 3.64 לעיריית נס ציונה. בדירוג מספר מקומות החנייה נמצאת בת ים עם 2.04.

בכל הנוגע לתכנון והבנייה בעיר הדירוג 2.43 יחסית מפתיע בהתחשב שקידום התמ"א בעיר הוא איטי מאוד, אפשר להתנחם: בערים אחרות כמו רחובות קצב התמ"א איטי בהרבה מבת ים.

בדירוג עידוד זוגות צעירים למגורים בעיר בת-ים נמצאת במקום נמוך ברשימה עם דירוג של 1.92. נצטרך לחכות למידרג של השנה הבאה כדי לדעת אם הדברים ישתפרו או לא.