מימין: ביטרן, אקנין, ארגונס, והסר | צילום: גפן גיל

     
בחודש אוקטובר האחרון הוכרז בית ספר 'טבנקין' בבת ים כמבנה מסוכן. הוא נאטם, הגישה אליו נאסרה ואת התלמידים פינו אל מתנ”ס 'בית הצדיק' ברחוב המלך שאול. מבחינת התלמידים וההורים הכל בא על מקומו בשלום, אולם מה עם הנשים שהיו פוקדות את המתנ"ס המדובר עד אותו היום?

מרים הסר, בלה ארגונס, נעמי אקנין ורינה ביטרן, הן ארבע מתוך קבוצה של 110 תושבות ותיקות, שהגיעו ל'בית הצדיק' שלוש פעמים בשבוע במשך 23 שנה, עד נובמבר האחרון.

"המקום הזה היה בית שני עבורנו", אומרת ביטרן. "מהבוקר ועד שעות הצהריים היו דואגים לנו עם ריקודי עם, פעילויות, לימודי אנגלית, מחשבים, ציור ומסיבות".

בחצי השנה האחרונה הפעילות הועתקה לכותר־פיס בעיר, שרחוק מלהוות עבורן מקום אידיאלי. "קודם כל מדובר במקום רחוק", מספרת אקנין. "אנו נאלצות ללכת עד רחוב ז'בוטינסקי ועד שאנחנו מגיעות נגמר לנו הכוח, אנחנו מגיעות מעולפות.

"אם אנחנו רוצות להקל על עצמנו, זה דורש מאיתנו להזמין מונית, שעולה לנו כסף. בנוסף, גם ברמת הפעילות, זאת לא אותה החוויה שהייתה לנו. בשל 'אילוצים' מבטלים לנו פעילויות וזה קורה יותר ויותר".

"אנחנו מרגישות לא רצויות שם", הן קובעות בקול אחד. "בהתחלה היינו שמות חלב בפינת הקפה והוא היה 'נעלם'. מ־25 אנשים בקבוצה שכן בחרו לבוא למקום החדש, ירדנו בקושי לעשרה". כחלק מהמחאה, אספו הארבע חתימות של כל הנשים שמבקשות את 'בית הצדיק' בחזרה, שלחו מכתבים אישיים לעירייה, אך דבר לא השתנה.

"אנחנו מאבדות תקווה", מסכמת ארגונס. "אנחנו רק רוצות את המקום שלנו בחזרה. אומרים לנו שיהיה בסדר, אבל שום דבר לא בסדר. אנחנו רק רוצות קצת ליהנות, למה שבגיל הזה יזרקו אותנו לרחוב?".

מעיריית בת ים נמסר: "פעילות מועדון הועברה זמנית לכותר פיס, ואנו פועלים על מנת להנעים את שהותן במקום החדש".

מימין: ביטרן, אקנין, ארגונס, והסר | צילום: גפן גיל

גפן גיל