ביום רביעי שעבר ועל פי תחזית ידועה מראש פקדה את ישראל סופה. היא היתה אמנם קצרה אבל הסבה באיזור בת ים לא מעט נזק לתשתיות ולמבנים. באחד ממוקדי האירועים הרבים דווח על הצפה בגן ילדים 'גאות', הממוקם ברחוב משה סנה שבשכונת רמת יוסף.

 איציק ושרה קרן, שראו את תאיר הקטנה מגיעה לביתם כשהיא רטובה מכף רגל ועד ראש, החליטו להקים קול צעקה. איציק (62) שהיה בעברו יו"ר וועד ההורים העירוני, ושרה (56) פעילה ציבורית, הם לא הוריה של תאיר, אלא הסבא והסבתא שלה, והמחאה שקמה בעקבות נזקי הסופה בחלק מהגנים, עם כל הכבוד להורים, חתומה על שמם.

 חברי המחאה בסמוך לגן. מעורבים חברתית | צילום: קובי קואנקס

 "בהתחלה חשבנו שהיא נרטבה בחוץ אבל התברר לנו שהיא היתה בגן כשזה קרה. במקרה כזה, היא היתה אמורה להישאר יבשה, אבל המים חדרו לגן דרך התקרה והיא ושאר הילדים נאלצו לעמוד על הכיסאות", משחזר איציק, שלא מסתיר את הזעם על המחדל. 

"לא הכל פוליטי"

הנחת העבודה של הסבא של תאיר היא שמדובר בדליפה שהיה ניתן למנוע ובקלות. "זה מתחיל מזה שהעירייה רואה כל תלונה אליה בתור טענה פוליטית ונפגעת במקום לנצל את המומנטום ולטפל במה שהתלוננו עליו. אבל בחיים האמיתיים - לא הכל פוליטי. 

"אני סבא. הייתי מצפה שאחרי כזה אירוע מנכ"ל העירייה, מחזיקת תיק החינוך, מישהו היה בא לגן ומרגיע גם את הגננת מהבחינה הזאת של 'אוקיי, אנחנו נתקן, נשפץ, זה לא יקרה עוד פעם'.

נכון שהיתה סופה חריגה, אבל למה הבית שלנו כן עמד בה? מוסדות אחרים גם עמדו בעינם. למה הגן הזה לא עמד בתנאי מזג האוויר? מתברר גם שכאשר ההורים והגננות מתריעים על מצב התשתיות - זה לא עוזר. הגננות איבדו אמון בעירייה".

בעיר שלמה, אולי זה לא כל כך נורא אם בגן אחד יש איזו דליפה. 

"זאת טעות, וזה ממש לא המקרה. לדוגמה, בגנים שנמצאים מאחורי יד מרדכי, ממש ליד הבית שלי, היו ערימות של זבל סתם ככה. שום גוף רשמי לא הגיע לטפל בכך.

בסוף הגיע הנהג האישי של ראש העירייה וטיפל במפגע. אבל ככה זה כאשר אין פיקוח על הדברים הללו והיום גננת יודעת שאם היא תרים טלפון אין אף אחד בצד השני של הקו. אותי זה מטריד בתור סבא. אני לא אבא, אני סבא. אני דור א' שדואג לדור ג'. העירייה מפגרת בעשור, דור שלם עבר ומבחינת הגישה לטיפול בתשתיות לא השתנה דבר".

כלומר? 

"התשתיות לא השתנו מהימים שאנחנו היינו שולחים את הילדים שלנו לגנים. אם מסתכלים על הליבה של החינוך בבת ים אין לי טענות לגבי המורים, אבל מי שיש לו עין חדה שישים לב איך מזגנים מותקנים בבית ספר ימצא שחלקם לא הגדול מסוכנים, ימצא שחצרות בית הספר מלוכלכות, ימצא שסביבת הלימודים בבת ים היא בעייתית. מתי שיפצו פה לאחרונה את אולמות הספורט?".

שרה נותנת זווית נוספת לנושא: "אנחנו סבא וסבתא מעורבים, אנחנו לא אומרים מה ואיך לעשות אבל אנחנו נעזור כשצריך. אני חושבת שהיום יותר ויותר צעירים מייחלים לעזרה של ההורים".

איפה את היית ביום הסערה?

"לבת שלי, שני, לקח הרבה זמן להגיע לעיר בגלל הגשמים. אחד האבות מהגן התנדב לקחת את תאיר אליי הביתה. אני מוציאה את הילדה לפחות פעמיים בשבוע באופן קבוע אז זה לא משהו חריג שאני לוקחת אותה אבל לא יכולתי לקחת אותה רגלית.

הוא הביא לי אותה והיא הייתה רטובה לגמרי. ישר הכנסתי אותה למקלחת חמה. הבנתי שהייתה מצוקה בגן אבל לא הבנתי עד כמה, אחר כך שמעתי את הסיפור. כהורה זה עצוב. כסבא וסבתא זה ממש ממש עצוב".

ביידה. "חסר צבע" | צילום: גפן גיל

מעורבים יותר מבעבר

בלה ביידה (66), אוספת את נכדתה סופיה מגן 'לגונה' הממוקם ברחוב ניצנה שבשכונת עמידר כמעט כל יום בשעה 14:00. היא עברה לאחרונה ליד הגנים החדשים שהעירייה הקימה והייתה שמחה אם הגן של סופיה היה מקבל תנאים טובים יותר, ולא רק את הבסיסיים.

"משהו יותר אסתטי", היא אומרת. "רואים שזה גן שקיים הרבה שנים ושהוא ישן. כל התיקים והמעילים נמצאים על מתלים בחוץ והיה עדיף אם יהיו בפנים. גן זה גן, זה בית שני. לפעמים הילדים נמצאים בו יותר מאשר בבית. הייתי רוצה שיהיה יותר בסדר". 

תסבירי.

"זה לא כמו אצל המבוגרים. לדעתי צריך להתאים משהו שיהיה נכון יותר עבור הילדים. שיכניסו קצת צבע, פרחים, שישקיעו בהם. כאשר מביטים על הגן זה נראה כאילו ששכחו אותו. הייתי רוצה שחלק מהתקציב יגיע גם אליהם".

גם לרחל בן ישי (55) שגם הנכד שלה, אביתר, היה חלק מהשיטפון בשבוע שעבר, יש מה לומר על התשתיות במקום: 

"המצב בגנים גרוע. פשוט גרוע. למחרת אחרי השיטפון שמו את הילדים מגן גאות בגן אחר, 70 ילדים בגן אחד שאמור להכיל 35 ילדים. איך עושים כזה דבר?".

מה את היית מציעה לעשות?

"היה עדיף לא לשלוח אותם אל הגן באותו היום". 

בן ישי. צפיפות איומה | צילום: גפן גיל

הורים נדרשים לצאת לעבודה. בעייתי.

"אז היו צריכים למצוא פתרון הגיוני יותר. אני בכל מקרה שמחה על המעורבות שיש היום להורים בנעשה בגנים. פעם אחת הגעתי לקחת את הנכד שלי מהצהרון ומצאתי אותו ישן על שולחן, זה מבאס לראות את זה. אני מבינה שהוא עייף אבל אפשר להפעיל אותם. ומה שקורה עם האוכל, שזה נושא אחר, גם כן מכעיס. הסיפור של מערכת החינוך שלנו בעייתי וכדאי שגם אנחנו נהיה חלק מאלה שעוקבים אחרי הנעשה שם".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "הליקויים תוקנו באופן מידי עוד בערב בו התרחשה הסופה על ידי צוותי תחזוקה, שעבדו סביב השעון על מנת להבטיח חזרה מהירה לשגרה.

"העירייה מבצעת עבודות שדרוג ושיפוץ נרחבות בכל מוסדות החינוך בעיר במהלך חופשות החגים וחופשת הקיץ וזאת על מנת לחדש את המבנים והתשתיות. לצד חידוש המבנים הוותיקים אנו ממשיכים בבניית גני ילדים חדשים ובימים אלו נבנים תשעה גנים חדשים המצטרפים ל־24 גנים שכבר נבנו באחרונה".