את ערב יום רביעי ה־16 במאי טל עמנואל ומשפחתו לא ישכחו. באותו התאריך עמנואל ומשפחתו יצאו מביתם לכבוד אירוע חברתי, מטעם ארגון חסד שהקימו ("ארגון נוער אוהל מרדכי ודינה"). עקב קצר חשמלי במטבח נשרפה דירתם כליל, ומאז מנסה המשפחה להשתקם מהאסון שפקד אותה.

טל עמנואל בביתו. "היינו צריכים להתחיל הכל מחדש" | צילום: קובי קואנקס

"מנסים להסתדר"

טל עמנואל (36) גר בבת ים מזה שמונה שנים ועובד בחברת מימוש זכויות רפואיות. הוא התייתם מאמו מגיל 12, ואביו העיוור וחולה הסוכרת נפטר לפני כשבע שנים. מעט אחר כך הקים עמנואל את ארגון החסד לעילוי נשמת הוריו, מרדכי ודינה ז"ל.

אשתו היא בעלת נכות ובעיסוקה משמשת משקמת חברתית. לשניים בת בגיל חמש וחצי. הארגון אותו המשפחה מנהלת מסייע למשפחות נזקקות לקיים אירועי בת מצוות, חתונות, ובשגרה מספק ארוחות חמות לנזקקים, והכל על ידי גיוס כספים מהציבור. כעת, בניגוד לכל מה שקיווה, עמנואל, אשתו ובתו נמצאים בצד הנזקק.

בהודעת ווטסאפ שהופצה בציבור לאחרונה נכתב: "מכירים את ההודעה על ילדים בני 13 יתומים שזקוקים לבר מצווה? בטוח שגם אתם הפצתם אותה בווטסאפ או בפייסבוק. טל עמנואל סייע לכל כך הרבה מאיתנו, והיום הוא זקוק לעזרה שלנו". עלויות השיפוצים בבית שנשרף הן גדולות, ובמקביל נזקקת המשפחה למגורים זמניים.

טל, אתה יכול לשחזר לנו מה קרה באותו היום?
"עשיתי איזשהו מפגש בין כל אנשי החסד בפארק דרום עם מוזיקה ואוכל. הורדנו את הדברים מהאוטו ומיד קיבלתי טלפון מהשכנה שלי שאומרת לי 'טל תבוא מהר, אני כולי צמרמורת. כל הבית שלך נשרף'. אנחנו שמענו את זה וככה מיד נסענו מהר, הגענו לדירה וראינו שכבר כל הרחוב היה מלא ניידות של כיבוי אש, ומשטרות, ואת הבית עולה באש. המטבח בעיקר, הכל נשרף כליל. כל הבית היה פיח, פשוט נשרף כולו".

חנה הנדיפר, השכנה, שחזרה השבוע את רגעי האימה: "אנחנו מטבח מול מטבח, אנחנו מאוד צמודים והוא לא היה בבית באותו הזמן. התחלנו (משפחתי ואני) להריח את הריח החזק. זו היתה פעם ראשונה שאני רואה שריפה בשידור חי. מדובר באירוע שאני רואה בדרך כלל רק בטלוויזיה. הכל היה עשן, בכל החדרים, הלך כל הבית.

"ואז התקשרתי אליו, הוא לא היה בבית. בישרתי להם שהבית עלה באש. תכף הגיעו שלוש או ארבע ניידות. הם פחדו שהגז יתלקח ויהיה פיצוץ בבניין. באותו זמן הבן הגדול שלי רצה לפרוץ את הדלת וחשב שאשתו של טל ישנה ושהיא נחנקה מהעשן. מזל שהוא לא עשה את זה, ארון החשמל צמוד לדלת של טל, כל הבניין היה הולך. מזל שלא הסכמנו שהוא יעשה את זה ובנוסף גם אחד השכנים אמר לנו שהם לא בבית.

"אין על מכבי האש של בת ים. הם דאגו לכל הבניין, עברו ודפקו דלת דלת לראות שכולם נושמים והכל בסדר. אני מורידה את הכובע בפניהם, הם לא הלכו עד שראו שכולם בסדר. הם פרצו את הדלת והיו חייבים לשבור אותה כדי להיכנס. זה היה מחזה קשה למראה, מה שהיה בפנים. אפילו כמה ימים אחרי זה הם באו לראות מה המצב ומה הולך עם הדירה".

טל, איך הרגשת באותם הרגעים?
"לבית אין ביטוח ואין משכנתא. קודם כל הודיתי לקדוש ברוך הוא על זה שאנחנו בריאים ושיצאנו ללא פגע. הודיתי לו באמת. דבר שני ישר התחלתי לחשוב מה אנחנו עושים. זה היה סמוך לחג שבועות ורצו לארח אותנו הרבה אנשים. אנחנו לא כל כך רצינו ליפול עליהם. חברים שלי גייסו כסף ושכרו לנו צימר לחג ולשבת, ונרגענו. כשחזרנו כבר היינו צריכים לעבור ממקום למקום ולאחר מכן כבר הבעלים של רשת מלונות פתאל סידר לנו חדר במלון בבת ים.

"כל סדר היום שלנו הלך, העבודה, והגן של הילדה. הוא סידר לנו את החדר ב־250 שקל ללילה וזה אכן מעט אבל כל עשרה ימים זה יוצא 2,500 שקל. אנחנו בינתיים שם ובעזרת השם אנחנו צריכים לדאוג לדברים שנשאר לטפל בהם".

המטבח השרוף | צילום פרטי

ומה קורה בבית לאורך כל הזמן הזה?
"משפצים. זרקנו מלא דברים מהבית, היינו צריכים לעשות הכל מחדש. נקודות חשמל, אינסטלציה חדשה. 70 אחוז מהשיפוץ כבר נעשה ונותר לעשות עוד 30 אחוז. ההוא תרם לנו תריסים, וזה תרם משהו אחר. כל אחד כפי יכולתו.

"יש אנשים שפתחו קבוצות מיוחדות בשביל זה ברשתות, אבל עדיין חסר לנו מקרר, חדר שינה לילדה, כל מיני דברים שאנחנו מנסים להשיג כרגע וכמובן העלויות של השיפוצים. גם צריך לבצע הובלות, החומרים של האינסטלציה עולים כסף, כל המצעים שצריך לקנות מחדש. שלחתי למכבסה רק חלק מהדברים וגבו ממני 1,100 שקל ויש לי עוד הרבה. להכל צריך ניקוי יבש, וזה רק מה ששרד.

"הרבה דברים זרקנו. יש הרבה דברים כמו שמיכות וכריות ששרדו בארונות וגם אותם צריך לנסות להציל. אני צריך מכבסה שתעזור לנו בזה, אנחנו צריכים גם מיקסר, כל מיני כלי מטבח, פינת אוכל".

מה התחושה האישית שאיתה אתה מסתובב מאז השריפה?
"אני תמיד באתי ממקום של לתת לאחר ושל נתינה ואף אחד לא באמת יודע מה יוליד יום. בן אדם שכל הזמן נותן, ברגע אחד מגיע למצב שבו הוא נזקק. 'איך שגלגל מסתובב לו', כמו שאומרים. פתאום אתה קם בבוקר ומבין שאתה עכשיו הנזקק. אז אני מקבל את הכל באהבה ואם יש מישהו שיכול לעזור - שיזכה לכל הברכות".

באיזה אופן זה משפיע על שגרת החיים שלכם? זה בטח קשה.
"אשתי ואני, אנחנו בקושי עובדים מאז, וגם סדר היום של הילדה השתנה לגמרי. אנחנו בשבתות מתארחים אצל אחרים ועוברים ממקום למקום. אנחנו מנסים להסתדר עם הכביסות ועם דברים כאלה. אנחנו עובדים פחות מחצי משרה, אפשר לומר ככה. מקווה שלאט־לאט, וזאת המטרה, נחזור אל התלם".

הנתינה לפעמים משתלמת
ואכן, אחרי שנים של נתינה, זכתה משפחת עמנואל בלא מעט קבלה מאותם אנשים להם סייעה לאחרונה. לדוגמה, זמן קצר לאחר שהחליטה המשפחה לשקם את הריסות ביתה, קיבל טל פנייה משניים להם סייע באחרונה להפיק את חתונתם. "שמעתי שנשרף לך הבית", אמר לעמנואל הבעל הטרי. "אני מוכן לבוא ולעשות לך פוליש בחינם".

הנדיפר מסכמת: "תראי, כרגע אין להם כלום, הם הרבה זמן לא בבית וכואב לי על הזוג ועל הילדה. זו הוצאה רצינית אבל מזל שהם בסדר ושהם לא היו שם. חס וחלילה אם זה היה קורה כשהם היו שם. אני מקווה שהשם יעזור להם ושיחזרו במהרה. הם זוג מדהים ומקסים שעושה הרבה מצוות והרבה חסד".

• לתרומות:
בנק מסד, סניף 511, חשבון 167148 על שם "טל והילה עמנואל"

גפן גיל // צילום: קובי קואנקס