המלצת המסלולים של הצעירים התקבלה | צילום: אבי מועלם

מחלוקת פוליטית חדשה עלולה לפרוץ בקרוב בחולון ובבת ים, חודשים ספורים לפני הבחירות המקומיות, סביב הודעת משרד התחבורה על רפורמה בענף מוניות השירות. על פי המתווה החדש, שלושה קווים יעברו לראשונה בבת ים ושלושה קווים בחולון - ויפעלו גם בשבת.

התוכנית החדשה צפויה לחול על 110 קווי מוניות חדשים וגם על קווים קיימים שישודרגו. הקווים מתפרסים על פני 20 אשכולות בארץ, בהם אשכול חולון-בת ים. ממשרד התחבורה נמסר כי בקביעת הקווים ניתן דגש מיוחד למוקדי שירות, כמו מוסדות רפואיים, תחנות רכבת, מוסדות אקדמיים ואזורי תעשייה.

כיום פועלות בבת ים מוניות השירות בעיקר במסלולים זהים או דומים לקווי אוטובוסים עתירי נוסעים. נוסעים בוחרים במוניות שירות לרוב בזכות זמן נסיעה קצר יותר לעומת אוטובוס העוצר בתחנות רבות יותר, נוחות הנסיעה וגמישות העצירה לאורך המסלול. בחולון כלל לא פועלות כיום מוניות שירות, אך עבורה הבשורה בעיקר מתמקדת בהפעלת התחבורה הציבורית בשבת. 

"אנחנו מברכים ושמחים לראות שמשרד התחבורה מזרז את הנושא", אמר יו"ר סיעת צעירים, מורן ישראל, שמקדם את הנושא שנים רבות ואף הופיע בכנסת בדיונים שערך משרד התחבורה. "אנחנו גם שמחים לראות ששניים משלושת הקווים הם מסלולים ש'צעירים' המליצו עליהם.

"הרפורמה של משרד התחבורה עוסקת בעיקר בנושא הרב־קו שבו יוכלו נוסעים להשתמש בימי חול, דבר שרק מדגיש עד כמה הצורך בתחבורה ציבורית גדול".

במסגרת הרפורמה, שמוביל שר התחבורה ישראל כץ, ניתן יהיה לשלם במוניות השירות באמצעות הרב־קו, בתעריף אחיד ומוזל. בצורה זו ניתן יהיה להחליף קווים ואמצעי תחבורה ללא תוספת תשלום.

למרות האופטימיות, אין ספק שטרם שמענו את המילה האחרונה מהסיעות החרדיות בחולון ובבת ים, שבעבר הודיעו מספר פעמים כי לא יתנו יד לדבר.

בימים אלו, הסמוכים למערכת הבחירות המקומית, עולה החשש כי הן ינצלו את כוחן הפוליטי על מנת לסכל את המהלך. "עוד לא שמעו את המילה האחרונה מהחרדים", אומר גורם חרדי. "חולון ובת ים זה לא תל אביב וגם לא ראשון לציון, כאן יש סטטוס קוו ברור וידוע.

פגיעה בו דווקא עכשיו היא שטות. אף אחד לא מבקש לסגור כבישים, אבל להפעיל בכוונה תחילה תחבורה בשבת, זאת הכרזת מלחמה עלינו ולזה לא ניתן יד".