לאחרונה נתפס צעיר כבן 21 בחשד כי הטריד מינית קטינות ברשת. האיש נתפס לאחר שקטינה מבת ים עימה יצר קשר דיווחה על כך להוריה והם מיהרו עימה לתחנת המשטרה, שם נודע להם כי קטינה נוספת תושבת העיר הוטרדה על ידו.

הוא נהג לשלוח לה ולקטינות נוספות מכל רחבי הארץ, הודעות בעלות תוכן מיני ואף ביקש מהן תמונות אינטימיות. כאשר אחת הבנות דחתה אותו הוא פשוט פנה אליה באמצעות פרופיל שונה.

המחשה: pixabay
בית המשפט הורה לאסור לחשוף את פרטי החשוד שנתפס על ידי משטרת מרחב איילון, אך במרחב מבהירים כי אין מדובר במקרה חריג וכי כיום פועלים פדופילים רבים ברשת.

דווקא בחודשי הקיץ, בהם הילדים מבלים יותר שעות מול המחשב ויש עליהם פחות פיקוח, במרחב מבקשים להתריע בפני ההורים, "אין לכם מושג עד כמה זה נפוץ ועד כמה קל לאתר את הילדים שלכם בעולם הווירטואלי".

כוננות קיץ
תושבת חולון, אם לארבעה, מספרת שמצאה באחד הימים התכתבות בעלת אופי מיני, עם אדם זר, במכשיר הנייד של בתה. "היא רק בת 15", היא אומרת השבוע. "לא הבנתי מאיפה היא בכלל מכירה או מבינה את הדברים האלה".

מדוע לא הגשת תלונה במשטרה?
"כי לא היה שם שום פרט מזהה. כל ההתכתבות נעשתה באיזה צ'אט שאני בכלל לא מכירה ואין לי מושג איך בכלל אפשר לאתר אותו. יש לה שתי אחיות בוגרות וכשהן היו בגילה לא הכירו את הדברים האלה.

"לצערי, הבת שלי בחיים לא תסכים לשתף פעולה כי מבחינתה זה לגיטימי והיא מתעקשת שהיא התכתבה איתו מרצונה החופשי. בעיניי זה דוחה אבל מתברר שהיום זה הפך להיות נפוץ. למרות שמההתכתבות ברור שמדובר באדם בוגר כי הוא מדבר על עבודה וברים, היא טוענת שלא ניתן להוכיח את זה".

ההנחה הזאת לא רחוקה מהמציאות כלל. פשעי סייבר נגד קטינים אכן הפכו לדבר נפוץ והרשתות החברתיות הפכו לכר פורה עבור עברייני מין ופדופילים שמצליחים לאתר בהם קטינים וקטינות ולא פעם לפגוע בהם גם בעולם האמיתי.

באוגוסט 2016 אנסו שלושה צעירים תושבי חולון ילדה כבת 14 שהכירו ברשתות החברתיות. בהתכתבות ביניהם כתב לה בפירוש אחד מהם "אני יכול להיות אבא שלך", אך הדבר לא מנע מהם להיפגש עימה ולבצע בה מעשי סדום ואונס מספר פעמים ואף להזמין חבר למפגשים עימה, כאשר הדבר היחיד שעצר את מסכת הייסורים שלה היה כשהוריה הופיעו בדלת ביתם לאחר שגילו את ההתכתבות ביניהם.

בחודש מרץ האחרון הוגש כתב אישום נגד תושב חולון כבן 60, שעוסק בהוראה ונאשם ב"ייצור חומרי תועבה" עם בתו בת השלוש ואחייניתו הקטינה והפצתם לפדופילים ברחבי העולם. החודש נתפס צעיר שנהג להטריד מינית קטינות מהאיזור ברשת וניסה לשכנע אותן להיפגש עימו.

המעצרים האלו הם לא פעם פרי עבודתם הקשה של שוטרי מחלק הנוער במרחב איילון שנדרשים ליצירתיות ועור עבה על מנת להתמודד עם המקרים הקשים האלו.

"אנחנו נעזרים במגוון דרכים על מנת לאתר אותם כבר ברשתות החברתיות", מספר רב פקד מאיר רוטמן, ראש מחלק נוער במרחב איילון. "מפעילים סוכנת סמויה, מפרסמים מודעות ומקפידים על נוכחות ברשתות. כמובן שכל דרכי הפעולה נעשות בליווי צמוד של הפרקליטות, על מנת למנוע פרצות או אי־הבנות שבסופן עבריין עלול להתחמק ממשפט.

"חשוב לנו לא להשאיר מקום לספק, לגולש ברור שהוא משוחח עם קטינים והוא גם מבהיר את כוונותיו באופן שלא ניתן לפרש אחרת. היום הפדופילים כבר לא מתחבאים בפארק חשוך. הם יושבים מול המחשב וצדים. אני כל שבוע מופתע ומזועזע מחדש ממה שאנשים בוגרים מסוגלים לכתוב לילדות בנות 13. ברור להם שמדובר בילדה קטנה והם הכי בוטים שאפשר.

"יש לנו בארגון ניסיון מצטבר, אנחנו כבר יודעים כיצד להתנהל מולם, מה שהשתנה זה המודעות. פתאום אנשים מבינים עד כמה זה נפוץ, לא רק פשעי פדופיליה אלא פשעי סייבר בכלל. ילד מקבל תמונה אינטימית של חברה שלו, מעביר לחבר ומשביע אותו לא לגלות, משם אין לו שום שליטה על התמונה.

כבר ראינו מקרים שמשפחות שלמות עברו דירה כי הילדה לא יכולה לחזור לבית הספר. כאן כבר מדובר במצב בו כולם קטינים, זה יותר רגיש ודורש מאיתנו לטפל בזהירות גם במי שהפיץ את התכנים. באינטרנט יש המון סכנות וחשוב לנו להראות לילדים עד כמה חשוב שיזהרו".

עם תחילת החופש הגדול מחלק הנוער של מרחב איילון מעלה כוננות ומגייס לעזרתו את כלל המחלקות. "האינטרנט תמיד קיים, לא רק בחופש, אבל בקיץ יש עלייה בפשעי נוער. אם זה בתחום של אלכוהול, אלימות ומין ואם זה בתחום הסייבר כיוון שיש פחות פיקוח עליהם.

"בתקופה כזאת אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם עיריית חולון ועיריית בת ים, בכל פעילות נוער יש לנו נוכחות, גלויה וסמויה, אנחנו שומרים על עירנות וכבר בתחילת הקיץ מצמידים לתעודות הסיום של התלמידים פליירים עם מידע".

החשיפה לפשעים נגד קטינים משפיעה עליך גם במישור האישי?
"בטח. אני אבא שחרד אף הוא לשלומן של שלוש בנות, בגיל 11, שמונה ושנתיים, וברמה מסוימת הן סופגות את הטראומה שאני מביא מהעבודה. מצד אחד אני יודע כמה עבודה קשה המשטרה משקיעה וכמה פעולות מנע נעשות. מצד שני כשאתה חשוף לכל כך הרבה פשיעה נגד בני נוער זה מפחיד".

שלב הגיוס
סוכנת סמויה שהובילה למספר תפיסות של פדופילים באיזור מעידה על עצמה כי החשיפה למקרים הקשים הפכה אותה להרבה יותר חשדנית גם בחייה הפרטיים. "אין לי ספק שכשאהיה אמא ארגיש צורך תמיד להיות עם יד על הדופק. אחרי הדברים שראיתי מאוד אחשוש לילדיי".

ש.א. "האנשים האלה יכולים להגיע לכל ילד עם מחשב" | צילום פרטי
לתפקיד המאתגר הגיעה במקרה. לאחר ששירתה בתפקיד אחר במרחב איילון פנו אליה ממחלק הנוער והציעו לה לשמש כסוכנת סמויה, תפקיד שהולם את קולה הצעיר והקליל ואת חזותה. בבגדים אזרחיים בסגנון המתאים, ספק אם תצליחו לזהות כי מדובר בשוטרת מנוסה בת 23.

"ברגע שהם הציעו לי הסכמתי אבל אז הם סירבו. הם התעקשו שאחשוב על זה לעומק ושאבין את ההשלכות של זה.

"מבחוץ זה נראה קל ופשוט אבל רק כשנכנסים לעומק הפעילות מבינים שזה לא מתאים לכל אחת. בהתחלה למדתי את הנושא, קראתי תיקים קודמים וחומרים של סוכנים סמויים אחרים. היה חשוב שאבין לאן אני נכנסת אבל החלטתי לעשות את זה.

"אני מבלה המון שעות מול המחשב, ונחשפת להתכתבויות ותמונות מאוד בוטות. בדרך כלל אני מקבלת בקשות מיניות והתייחסות מאוד לא מכובדת לגוף שלי. אני משתדלת להזכיר לעצמי שזה לא באמת אני, לא לתת לזה להיכנס לי מתחת לעור, אבל זה לא קל".

כיצד את מאתרת פדופילים ברשת?
"דווקא השלב הזה הוא הכי פשוט. כל מה שאני צריכה לעשות זה להיכנס לצ'אט עם שם של קטינה, לדוגמה שם עם גיל או משהו שקשור לבת מצווה, תוך עשר שניות 20 גברים עטים עליי. זה מטורף כמה פדופילים יש באתרים האלה. אני תמיד מתכתבת עם כמה במקביל.

"אני מקפידה להבהיר להם שהם כותבים לילדה קטינה ולא יוזמת שום דבר מיני או אסור. לצערי אני לא צריכה, הם כמעט תמיד ומיד מתחילים לכתוב דברים בוטים ומבהירים את הכוונות, גם כשאני ממשיכה לכתוב שאני לא מבינה במין הם מתעקשים שאגע בעצמי או אשלח תמונה חושפנית.

"כשאני מדמיינת ילדה בת 12 שצריכה להתמודד עם זה אני מזועזעת. לא להאמין שילדות קטנות נחשפות לדברים כל כך קשים. אני מקבלת מהם הודעות גם באמצע הלילה, הרבה פעמים זה מחוץ לשעות העבודה. אני משתדלת לומר שבלילה זה לא מתאים כי אני חוששת מההורים, אבל זה לא תמיד עוזר".

רגע המפגש
עבורה המטרה מקדשת את האמצעים והיעד הסופי חייב להיות מעצר והרשעה של עברייני המין שמטרידים אותה יומם וליל. "הם בדרך כלל מבקשים להיפגש מאוד מהר", היא מספרת.

"אני קובעת איתם באיזור שבו שוטרים מקיפים את המקום ובשום שלב לא באמת פונה אליהם אלא רק מזהה אותם. עד למפגש והמעצר אני לא רגועה, יש בעבודה המון אדרנלין אבל תמיד יש את הפחד שהוא יצליח לברוח. לשמחתי זה עדיין לא קרה".

"למרות זאת, יש מצבים שהם פתאום נעלמים, לא יודעת למה. אבל בדרך כלל הם יפנו אליי שוב ואני רק צריכה להיזהר שלא יבינו שהם מדברים עם שוטרת. יש המון גולשים ואני לא תמיד מצליחה להגיע לכולם. ברור שיש גם תחושת החמצה לכן אנחנו תמיד עובדים במלוא הכוח ואין גבול לעבודה.

"יש אדם אחד שהוא מקרה מיוחד ואני עדיין זוכרת אותו, גולש שפנה אליי וסיפר כי כבר נפגש עם קטינות ולפי התמונות יש לו כמה חברות צעירות. הידיעה שהוא פגע בילדות גורמת לתפיסה שלו להיות יותר דחופה. מבחינתי אין לי כוונה להפסיק בזמן הקרוב, למרות המחיר הנפשי זה שווה את זה.

"באותה הזדמנות אני גם רוצה להזהיר את ההורים, האנשים האלו יכולים להגיע לכל ילד עם מחשב, תהיו זהירים. אל תשכחו את הילדים מול המסך, בעיקר בחופש, שימו לב מה קורה איתם".