חוף 'סי פאלאס'. בחוף פלמחים מביטים בקנאה | צילום: קובי קואנקס
בשורות טובות במיוחד לפעילי הסביבה והטבע ולמי שבוחרים לבקר ואפילו להתרחץ בחוף הרחצה 'סי פאלאס' הבלתי מוכרז הממוקם בצפון בת ים, בין העיר לחוף הדרומי של העיר השכנה יפו.

על פי דו"ח מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה שהתפרסם בשבוע שעבר, מדובר באחד החופים הנקיים ביותר באיזור ולאורך רצועת החוף הארצית כולה, מראש הנקרה ועד לחופי אשקלון וחוף אילת.

מנתוני הבדיקה, שאותה מבצעים מדי שבועיים אנשי המשרד להגנת הסביבה, הבודקים את רמת הניקיון בחופים ובמי הים, עלה כי החוף הבת ימי מדורג בדירוג הגבוה ביותר: נקי מאוד - דירוג שבו לא מתברכים חופים רבים.

בפועל נבדקים כמה פרמטרים, ביניהם כמות הפסולת בחוף, כאשר פסולת מוגדרת החל מפקק של בקבוק, בדלי סיגריות ועוד. לשם המחשה, מציאה של עד שני פריטי אשפה מכל סוג שהוא, לדוגמה פקק אחד של בקבוק ובדל סיגריה אחד, מזכה את החוף בציון נקי מאוד - ונתון זה מעיד על ניקיונו האמיתי של החוף בצפון העיר.

פרט לכך, בדיקה שביצעו לאחרונה אנשי המשרד להגנת הסביבה בכל חופי הרחצה בארץ העלתה כי העיר בת ים היא אחת משש רשויות לאורך רצועת החוף בישראל שמצב חופיה מצוין.

אגב, שני חופי רחצה אחרים באיזור, שאליהם מגיעים גם תושבי בת ים וחולון המבקשים להימנע מביקור בחוף מוכרז, שהוא בדרך כלל גם צפוף יותר - חוף הרחצה הדרומי בפלמחים וחוף הרחצה באשדוד, נמצאו מלוכלכים עד מלוכלכים מאוד.

"זאת הוכחה לכך שהעירייה דואגת שהחופים יהיו נקיים ויש אכיפה מעולה והאמת שמרגישים את זה מתחילת עונת הרחצה", אומר יריב ביטון, תושב בת ים.

לדברי ענת סטחי, תושבת העיר ופעילת סביבה, ניקיון החופים והשיפור המגמתי מעיד גם על רמת מודעות ציבורית הולכת וגדלה. "כנראה אנשים הבינו שעדיף לשמור על חוף נקי וזה דבר לא פחות חשוב", מסבירה סטחי."הרבה יותר נעים 'לקבל' חוף נקי מלכלוך ובסיום הבילוי 'להעביר' אותו הלאה באותו המצב".