מנהל סניף חולון בת ים, מזרחי | צילום: איחוד הצלה

        

בשנתיים האחרונות חל גידול של 60 אחוז במספר המתנדבים בארגון 'איחוד הצלה' באיזור השפלה. כן, זה מזמן כבר לא ארגון קטן או חרדי, והשינוי ניכר בכל הסניפים. שלושת ראשי הסניפים באיזור - ראשון לציון, רחובות וחולון־בת ים, מעידים השבוע על הגדילה המתמדת, ועל ההתמודדות של המתנדבים עם התפקיד.

יהודה מזרחי (32), נשוי ואב לארבעה ילדים, ראש סניף הצלה חולון־בת ים, החל להתנדב בארגון לפני כעשור. "הייתי עד לתאונת דרכים קשה", הוא מספר. "ילדה קטנה נפגעה מרכב, ולא היה לי שום כלי ושום ידע לעזור לה. משם הגיעה ההחלטה שלי להיכנס לתחום הצלת החיים, ולאחר בדיקות ושיעורי בית בתחום, ראיתי שעדיין אין איחוד הצלה בבת ים, ובהחלטה משותפת עם הנהלת הארגון החלטנו לפתוח את סניף חולון־בת ים".

מה מאפיין את האזורים שבאחריותכם?
"בת ים, למשל, היא העיר המבוגרת ביותר בארץ, אז אירועי השגרה (התקפי לב, קשיי נשימה משמעותיים, דום לב וכו') הם המובילים אצלנו. כיום סניף חולון־בת ים מונה כ־100 מתנדבים ונותן מענה לכ־500 מקרים רפואיים בחודש".

בראשון לציון לעומת זאת, ישנה אוכלוסייה מבוגרת רבה במרכז העיר בה מטפלים המתנדבים, "מצד שני, ישנם גם המון צעירים באזורים שונים, ושם חלק גדול מהפציעות הוא בפגיעת אופניים חשמליים, ויש לנו גם את חופי הים שבהם נוצרות כוויות ‑ חוף פלמחים וחופי ראשון", מסביר אבישי מאור (37) נשוי, אב לשני ילדים, תושב ראשון לציון, ראש סניף איחוד הצלה ראשון לציון.

"רחובות היא עיר מאוד צבעונית", מסביר יוני רוטנברג (36) ראש סניף איחוד הצלה צוות 43, של רחובות והסביבה. "יש שלוש קהילות יעד של מבוגרים, יש פציעות של קורקינטים חשמליים ואופניים חשמליים, ויש גם אירועים קשים של תאונות על כביש 40, והולכי רגל שנפגעים ברחוב הרצל, שמוגדר כציר אדום".

איך המשפחה מקבלת את ההתנדבות?
מזרחי: "המשפחה חיה ונושמת איחוד הצלה 24/7, מעודדים, מדרבנים ומפרגנים ללא הפסקה. בימים אלה בונים באיחוד הצלה את בית המתנדב הגדול בארץ בין סניפי איחוד הצלה בבת ים ואני מאמין שלמתנדבים יהיה בית ראוי לפעילות שלהם".

איך אתם מצליחים להגיע לזירה בתוך 90 שניות?
רוטנברג: "הרעיון הוא רשת אנושית של הצלת חיים. כל אחד נמצא במקום עבודתו, בין אם הוא שיפוצניק או עורך דין וברגע שיש אירוע חירום בסביבתו הקרובה אותו מתנדב מוזנק על ידי האפליקציה".