המחשה: איחוד הצלה

  
ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק', שלח באחרונה פניות לראשי הערים בבקשה להציב את שיפור בטיחות הולכי הרגל כיעד מחייב וליישם אמצעים ופתרונות הולמים לבעיה חמורה זאת.

בפנייתו מציין מנכ"ל העמותה כי הנתונים מצביעים על כך שמרבית הולכי הרגל נפגעים בתחום העירוני, לכן נדרשת מראשי הערים התייחסות ממוקדת ופתרון לבעיה.

בין ראשי הרשויות שאליהם נשלחו המכתבים: יוסי בכר, ראש עיריית בת ים, שבשטחה נפגעו בחמש השנים האחרונות (2013 – 2017) 546 הולכי רגל בתאונות דרכים, מתוכם עשרה הולכי רגל נהרגו ו־73 נפצעו באורח קשה.

במכתב מציין קיטה כי ישראל נמצאת בין המדינות בהן שיעור הולכי הרגל מכלל ההרוגים הוא הגבוה ביותר בהשוואה לממוצע באירופה. עוד הוא מוסיף כי בין האוכלוסיות הפגיעות בקרב הולכי הרגל בולטות שתי קבוצות: הילדים והאזרחים הוותיקים, ומסביר כי מדובר בשני קהלים בעלי מאפיינים ייחודיים אשר מובילים בין היתר לחומרת פגיעה גבוהה יחסית לשאר האוכלוסיות.

על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלמ"ס בעשור האחרון (2008 – 2017) נפגעו ברחבי הארץ מעל ל־32,600 הולכי רגל בתאונות דרכים, מתוכם 1,138 נהרגו ולמעלה מ־5,700 נפצעו באורח קשה.

בפנייתו קורא מנכ"ל עמותת 'אור ירוק' לראש עיריית בת ים לפעול בנושא ולסלול פסי האטה במקומות שבהם יש ריכוז של ילדים ואזרחים ותיקים, כגון בתי ספר, גני משחקים, בתי אבות, מועדוני יום וכו'. ומציין כי מהלך זה יביא למיתון וריסון הנסיעה באזורים אלו ולהקטנת הסיכוי להתרחשות תאונות דרכים.