אתר הקרוואנים | קובי קואנקס

      

בשורות טובות עבור 31 משפחות המתגוררות זה עשרות שנים באתר הקרוואנים בבת ים, על צומת דרך הנביאים והקוממיות. באחרונה הונחו היסודות הראשונים לחתימת הסכם פינוי המשפחות מהמקום.

אתר הקרוואנים, שהוקם לפני קרוב ל־30 שנה על ידי מחוסרי דיור, והפך עם השנים מוקד משיכה לפולשים שהקימו בשטח הפתוח יחידות דיור בלתי חוקיות, ממוקם בלבו של איזור פיתוח שעתידים לבנות בו אלפי יחידות דיור חדשות, בדרום־מערב העיר.

לאורך השנים נעשו ניסיונות לפנות את 31 המשפחות הזכאיות להסדר, אולם עד עתה ניסיונות אלה לא נשאו פרי. כל זה עתיד להשתנות ממש בקרוב.

הסיבה: טיוטת הסכם, שפרטיו המלאים עוד לא ידועים, במסגרתו יפוצו 31 המשפחות המוגדרות על ידי משרד הבינוי והשיכון כזכאיות לסיוע בדיור ציבורי, בפיצוי כלשהו: כספי או חלופת דיור במקום אחר ברחבי העיר, ביחידת דיור שתתאים לגודלה של המשפחה.

מי שנפגש בשבוע שעבר עם בכירים במשרד הבינוי והשיכון ובמשרד האוצר הוא מישל שושן, ממנהיגי אתר הקרוואנים ומי שנחשב לפעיל ציבור המקובל מאוד על תושבי האתר. בפגישה זו השתתף גם שר האוצר, משה כחלון (כולנו), שהבטיח לשושן כי המהלכים לפינוי בהסכם של משפחות האתר הזכאיות יבוצעו בתקופה הקרובה.

"זה דבר משמעותי מאוד, מוחשי וממשי, משהו שלא היה כמותו עד היום", אומר שושן ומוסיף: "אי־אפשר לחשוף הרבה, אבל אנחנו בהחלט בכיוון הנכון. פגישת אנשי אתר הקרוואנים עם נציגי משרדי הממשלה הגיעה בשיאה של תקופה מתוחה מאוד באתר, במהלכה הגיעו למקום יזמים שניסו להציע לדיירים הצעות שונות בתמורה לפינויים מהשטח. אנחנו נפעל רק בדרך החוקית שתבטיח לבעלי הזכאות פיצוי הולם".

מה שכן עלול לעורר מהומה, ייתכן שבקרוב מאוד, במקביל לחתימה של בעלי הזכאות על ההסכמים, הוא הוצאתם לפועל של צווי הריסה ופינוי לתושבי האתר שפלשו לשטח הציבורי.