חוף הסלע. סמל בת ימי שזקוק לשיקום | צילום: קובי קואנקס

     

משרד הבריאות פרסם אתמול (ג') את התוצאות הרבעוניות של בדיקות חיידקי הצואה בחופי ישראל, ששמים את חופי בת ים במקום מדאיג בצמרת הארצית.

הנתונים מעובדים לסולם המדרג את רמת ניקיון המים: בין 0 ל־100 חיידקים בכל 100 מ"ל מוגדר כמים באיכות טובה מאוד, תוצאה של בין 101 ל־200 חיידקים ב־100 מ"ל של מי ים מוגדרת כטובה, בין 201 ל־400 חיידקים היא רמה המותרת לרחצה. הימצאות של 400 חיידקים או יותר לכל 100 מ"ל הינה מסוכנת לרחצה.

החריגות הגדולות ביותר בריכוז חיידקי האנטרוקוק נמצאו בחופי ריביירה, מרינה והסלע בבת ים. 18 אחוזים מהבדיקות בחוף ריביירה ובחוף המרינה העלו כי המים אינם ראויים לרחצה. 20 אחוז מהדגימות בחוף הסלע בעיר הצביעו כי הים מזוהם מדי עבור רוחצים.

הבעיות בחופי בת ים לא מסתיימות כאן. מבקריו הקבועים של חוף הסלע, אחד הפופולריים מבין חופי העיר, שמו לב לאחרונה לתהליך אקולוגי אשר שוחק חלקים גדולים של החוף, ומייצר סחף מסוכן ובורות. בשל כך, יותר ויותר רוחצים מדירים את רגליהם בשבועות האחרונים מכמה מקטעים בחוף.

תופעה זו, שאופיינית בדרך כלל לעונת החורף ונגרמת בשל רוחות עזות המכות בשובר הגלים המלאכותי ובמצוק הכורכר שמול החוף, התרחשה באופן חריג לפני ובמהלך הקיץ, מה שגרם לעירייה לאסור כניסה לחלקים גדולים בחוף, שגודרו וסומנו בסרטי אזהרה.

"קצת מבאס שהחוף הזה מושבת אבל זה הטבע והוא חזק מאיתנו", אומרת עפרה רחמים, תושבת העיר. "כבר שנים אומרים שהעירייה והמשרד להגנת הסביבה יעשו משהו בנושא אבל כנראה שזה לא כל כך פשוט".

העירייה מסרה בתגובה: "אנו מקדמים, בשיתוף החברה הממשלתית להגנה על מצוקי הים התיכון, תוכנית ליצירת פתרונות, שיכללו את שיקום שובר הגלים בחוף הסלע, הקמת שוברי גלים סמויים מתחת לפני המים, העברת חול מייצב לים ובניית הגנות יבשתיות על המצוק. אנו מאמינים כי התוכנית שגובשה תיתן מענה מיטבי לנזקי הטבע הפוגעים בחופים".