המבנה הזמני. "הגן שלנו הוא הדבר האחרון שמעניין את העירייה" | צילום באדיבות ההורים

    

שנת הלימודים החלה לפני כשבועיים עם הרבה ההתרגשות באוויר, אך לא לכל ההורים בבת ים היה ברור היכן ילמדו ילדיהם בשנת הלימודים החדשה. באחד מהגנים של ילדי החינוך המיוחד, הסחבת בהחלטה נמשכה ממש עד הרגע האחרון, וביום הראשון ללימודים התברר למה.

בוריס קושניר, אב לילד על הספקטרום האוטיסטי, שלומד בגן לחינוך מיוחד, קיבל מעיריית בת ים ב־29 באוגוסט, ארבעה ימים לפני פתיחת השנה, מכתב ובו מצוין כי הוחלט להעביר את הגן למבנה חדש, אך מכיוון שהוא יהיה מוכן רק בעוד חודש, הקצו לילדים מבנה אחר בעיר.

כשהגיעו ההורים לראות את הגן החדש של ילדיהם, הם הופתעו לראות שמדובר במקלט השוכן בתוך מבנה בית ספר, ללא חלונות, ללא מטבח וללא חדר טיפולים מותאם לילדים עם צרכים מיוחדים. בנוסף, השירותים במקום משמשים כיתה נוספת בבית הספר.

"לילדים בספקטרום יש בעיה לעבור ממקום למקום", מסביר קושניר. "לוקח להם יותר זמן להתרגל מילדים אחרים. הם חוששים כשיש סביבם אנשים חדשים. במקרה הזה, בשטח בית הספר הנוכחי, הם נאלצים להיתקל בילדים גדולים מהם בהרבה בדרך לכיתה, ומדובר בילדים זרים, וזה די מאיים עבורם".

קושניר טוען שההורים ראו את מצב הגן וניסו ליצור קשר עם גורמים בעירייה על מנת לקבל מקום חלופי. לטענתם, אף גורם לא הסכים לקחת אחריות. בתגובה, הורי הגן החליטו לעשות מעשה, "הגענו לעירייה בשמונה בבוקר, והבהרנו שלא נזוז משם עד שיציעו לנו פתרון נורמלי. רק אחרי שעתיים ניגש אלינו נציג עירייה.

"ברור לנו שהגן שלנו הוא הדבר האחרון שמעניין את גורמי החינוך בעיר. שמונה ילדים נכים שנמצאים בתוך מקלט זה משהו שלא מצטלם טוב ביום חגיגי כמו פתיחת הלימודים".

בהמשך היום הוצג בפני ההורים מבנה חלופי לגן, אמנם ישן, אך ראוי ונגיש, אך לקושניר תוהה: "למה ראש העירייה שלנו לא רוצה לדבר איתנו? למה אף אחד לא אמר סליחה ומציגים את זה כאילו אנחנו לא רוצים משהו טוב ויפה שעיריית בת ים נותנת לנו? למה הגענו למצב הזה בכלל? ואיך אנחנו יכולים להיות בטוחים שלא יעשו לנו אותו סיפור באוקטובר כשנצטרך לעבור לגן חדש?".

מספר ימים לאחר תחילת שנה הלימודים נתקלו הילדים בבעיה נוספת כאשר הנסיעה לבית ספר נמשכה כשעה, מאחר שההסעה מצרפת אליה ילדים מבית ספר אחרים. "בעיריית בת ים לא מבינים כמה זה חשוב לא לעשות סטרס לילדים עם אוטיזם, זה ילדים שמתקדמים לאט, בצעדים קטנים, וכל שינוי כזה זה 20 צעדים אחורה".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "השנה נבנו 13 כיתות גן חדשות, בהן גם כיתת גן לילדי גן 'שבלול הים'. על מנת להבטיח את השלמת עבודות התשתית, הריהוט והאבזור באופן הטוב ביותר וכן את אישורי הבטיחות הנדרשים, הוחלט להאריך את משך העבודות בחודש נוסף, שהינו חודש חגי תשרי, ובמהלכו ילמדו הילדים במתחם חלופי עד ה־3 באוקטובר.

"כחלק מהמעבר, יתוגבר הגן במהלך חודש ספטמבר בסייעת נוספת. נציגי אגף החינוך וגורמי העירייה עומדים בקשר עם הורי הילדים והצוות החינוכי על מנת להסדיר את הנושא ולהבטיח המשך שגרת לימודים של הילדים".