לתושבים בשכונת עמידר נמאס. לטענתם, בכל שנה, במהלך חגי תשרי, חוזרת על עצמה אותה הבעיה - אשפה נערמת ונודף ממנה ריח נורא. הסיבה למפגע: תדירות פינוי האשפה יורדת באופן משמעותי.

 פח בשכונה. "עולם שלישי" | צילום באדיבות תושבים
לקראת ראש השנה שלח נציג שכונת עמידר, אליהו אלבס, מכתב לעייריה, בו הוא חזר ותיאר את הבעיה העונתית הפוקדת את איזור מגוריו, ואף הציע שבימי החג תעסיק העירייה עובדים לא יהודים שיפנו את האשפה גם בימי החג (על פי עיקרון גוי של שבת).

בנוסף, כמובן, הציע להחליף את הפחים הקטנים שבשכונה ולהציב במקומם פחים גדולים יותר. לטענתו, בעירייה הבטיחו לקחת את הדברים לתשומת לבם, אולם בשטח דבר לא השתנה.

"אורחים מגיעים מחוץ לעיר, ויש זוועה מתחת לבית, חתולים, זבל נשפך, ריח לא נעים, אפילו קשה לטייל", אומר אלבס. "הכל מלא בזבל. הפחים בשכונה ישנים, לא יכולים להכיל זבל של ארבע משפחות. לפעמים גם נעלמים פחים, מה שלא עוזר למצב.

"הגיע הזמן לחשוב על הנושא הזה לעומק. נראה שבערים האחרות מצאו פתרונות לבעיות דומות, אבל אצלנו, בבת ים, נשארנו מאחור. מה יכולה להיות הסיבה לכך?".

חגית אלבס, אשתו של אליהו, מוסיפה: "תושבת בת ים שנולדה פה ומשלמת ארנונה פלוס, שעלו לי בעוד 600 שקל, אני לא צריכה לסבול מסירחון של זבל, שמגיע עד השביל של הכניסה לבית.

"בתור בחורה צעירה אני יודעת שברגע שתהיה לי ההזדמנות הראשונה, אני בורחת מהעיר. למרות שמדובר פה בשכונת עמידר, משלמים פה מסים כמו בשכונות של העשירון העליון, אבל חיים ברמת חיים של עולם שלישי. אני ממש כעוסה על ההזנחה. צריך להביא לכאן נציגים של משרד הבריאות, שיראו באיזו סביבה אנחנו חיים".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "לקראת ראש השנה וחגי תשרי אנו מפעילים צוותים מתוגברים, שעבדו סביב השעון על מנת לדאוג לניקיונה של העיר. עם תום החג פעלו צוותי הניקיון לאיסוף הפסולת שנערמה כתוצאה מימי החג והשבת.

"בשכונת עמידר לכל שני משפחות יש מיכל אשפה שמוצבים במקומות המיועדים לכך. בכל מקרה בו פח חסר התושבים מוזמנים לפנות אלינו ואנו נדאג לספק פח נוסף".