המחשה: איחוד הצלה

     

אמש, בסמוך לצאת החג, דפקו בדלת ביתו שכניו של מתנדב איחוד הצלה בסניף חולון-בת ים, הרב ניר דורפמן, הורים מודאגים ובידיהם בנם בן ה-8 חודשים. הפעוט סבל מקשיי נשימה עקב גוף זר שנתקע בקנה הנשימה שלו.

הרב דורפמן, תושב בת ים, שבחייו עובד כמוהל נמצא בימים אלו בשליחות בחו"ל (ברצלונה ורוסיה) על מנת לבצע בריתות. נתנאל, בנו, שקיבל את פני השכנים לא התבלבל ולקח את העיניינים לידיו.

הוא לקח את התינוק, הפך אותו ותפח על גבו על מנת להוציא את הגוף זר, ובמקביל ביקש מהסובבים אותו לעדכן את מוקד איחוד הצלה בבקשה שיגיעו לסייע באירוע.

לכוננים שהגיעו למקום בתוך דקה לא נותרה הרבה עבודה, מלבד להרגיע את ההורים המודאגים ולהמתין לאמבולנס שיפנה את בנם לבית החולים להמשך בדיקות.

הרב ניר דורפמן מספר בשיחה מחו"ל: "הערב כששמעתי על סיפור ההצלה התרגשתי מאוד. הנני מתנדב פעיל ברשת המתנדבים של איחוד הצלה ומדי פעם אני מדריך את בני משפחתי בפעולות בסיסיות של הצלת חיים וטיפול במצבי החייאה וחנק. שמחתי לשמוע שבני נתנאל ביצע את הפעולה בצורה נכונה וסייע לתינוק".

באגף דוברות והסברה של איחוד הצלה ממליצים לבצע את "קורס משפחה בטוחה של איחוד הצלה". הקורס בן 4 שעות ומיועד לכלל האוכלוסייה, ובו נלמדים עקרונות ההחייאה הבסיסית, טיפול בחנק במבוגר ובתינוק, טיפול באירועי חירום שונים העשויים להתרחש בחיי היומיום, כגון: התכווצויות חום, כוויות, עצירת שטף דם.