בקיץ 2017 הסתיימה בנייתו של מתחם 'סנסט ביץ'' בבת ים. קומפלקס עצום, קו ראשון על הים, שכולל בית מלון, מתחם אירועים וחנויות רבות. כבר בחודש מרץ האחרון קיבלו בעלי העסקים את המפתחות למשכנם החדש, ונראה שהמתחם היפה והמושקע נמצא בעמדת זינוק מבטיחה.

המיקום האסטרטגי ליד הים, הפוטנציאל התיירותי, הקרבה והגישה לראשון לציון השכנה, ובעיקר עיצוב המתחם עצמו, לא השאירו הרבה מקום לספק - ההצלחה של המתחם היא רק עניין של זמן. גם העיכוב בבניית המלון שבמרכזו של הפרויקט, שנקלע למעצור בירוקרטי, לא נראה כמאיים על עתיד מתחם הקניות.

מתחם סנסט ביץ', השבוע. "דרושה סבלנות"  | צילום: קובי קואנקס
אולם נכון לעכשיו, המרחב שבחלקה הדרומי של טיילת בת ים שומם ברובו, ומאוכלס כרגע רק על ידי שש חנויות, שרובן נפתחו בחודש האחרון. בעלי העסקים במקום שומרים על אופטימיות ומסכמים מבחינתם קיץ מוצלח. השאלה היא מה צופן העתיד למקום.

"התחלה לא קלה"
'הפיצרייה', זהו שמה של הפיצה החדשה שנפתחה לפני כשלושה חודשים במתחם. הזכיינים והבעלים של הפיצה הם דימיטרי ולדמן (30) ואליזבט דצקל (25), תושבי פתח תקוה, שותפים ובני זוג. כשהגיעו למתחם, הם זיהו פוטנציאל אדיר.

"ההתחלה לא הייתה קלה", מספר ולדמן. "נתקלנו פה ושם בהרבה עיכובים מטעם העירייה, אבל הכל בארץ הולך באיטיות. יש שמועות שלמתחם אין טופס ארבע אבל זה ממש לא נכון. בסופי שבוע מגיעים הרבה אנשים, בעיקר בגלל הקרבה למים. בקיץ היו פה אירועים והמקום היה מפוצץ. בחורף כל המתחם יקורה".

זה לא מלחיץ להיות בין העסקים הבודדים במתחם כמעט ריק?
"לא. אנחנו יודעים שנכנסנו למקום חדש. זה תהליך. נפתח עכשיו וופל בר ו'עולם הממתקים' ייפתח בקרוב. כולם קיבלו מפתח במרץ ויפתחו בקצב שלהם".

שלומי סלמן, הבעלים של 'קאיה מערכות' ובעליה של חנות הגלישה 'סנסט סרף', גם כן מאמין שה'פיק' של המתחם עוד לפניו: "החלטתי לפתוח עסק נוסף של גלישה בגלל המיקום, בגלל איך שבנו את המתחם, הנגישות לנכים, לבעלי מוגבלויות".

סלמן מספר שעד לפני חמש שנים המתחם היה נטוש, "זה נראה כמו מזבלה עירונית, אנשים לא יכלו לעבור פה. ישבו שם טיפוסים מפוקפקים. היום המקום הוא ברמה גבוהה. היום הרבה קהל מגיע, יש מתחם אירועים חדש שנפתח, גלידרייה ופיצה, ושתיהן עובדות מאוד חזק בעיקר בסופי שבוע.

"מנהלי הסנסט מאוד תומכים בבעלי העסקים ששוכרים במתחם. יש לי הרבה עסקים, הם האנשים הכי מדהימים שראיתי בחיים שלי מבחינת ניהול, סומך עליהם, הם עובדים בשיטת הלאט והבטוח".

אז למה המתחם כל כך שומם?
"הם לא לחוצים, ולא מקבלים כל עסק. הם שומרים על רמת העסקים וסגנונם. הם, למשל, לא מעוניינים בחברות ביגוד. אני יודע שיש רמת סינון גבוהה, כשהמטרה היא עסקים בתחום הבילוי".

אנחנו לפני החורף, אתה לא חושש שהמצב יימשך ככה לפחות עד הקיץ הבא?
"לא. מי שהשקיע שם לא השקיע שקל או שניים אלא מיליונים, ואני מאמין שהם יגיעו להבנה. גם לעיריית בת ים שווה שהמקום יהיה מאוכלס בכל דרך שהיא, כי היא גם תרוויח מכך. אם אני הייתי מקבל את ההחלטות בעירייה, מה שהם היו מבקשים הייתי מאשר להם לעשות, זה מפתח את העיר.

"בת ים לא צריכה לבנות, היזם בונה. העירייה צריכה לאשר את זה, במקום להציק לו ולהפריע היא צריכה, סליחה על הביטוי, לשרת אותו. זה לא מובן מאליו שיזם משקיע מהונו הפרטי במקום כזה".

ולדמן ודצקל. "אין לנו חששות" | צילום: קובי קואנקס
מלון או מגורים?
קשה שלא לראות את הקשר בין המצב במתחם ובין המצב הכללי בבת ים, שבשנה החולפת נסגרו בשטחה המוניציפלי 731 עסקים, יותר מבכל עיר בינונית אחרת בארץ. בעקבות הנתונים המדאיגים אושרה בחודש מרץ הצעתו של מ"מ ראש העירייה רפאל ברנז שעסקה בהקמת "ועדת רישוי עסקים מקצועית, שחבריה יהיו מנכ"ל העירייה, היועצת המשפטית, וסמנכ"ל רלוונטי, בכדי לפתור בעיות נקודתיות, ולקצר בירוקרטיה".

ברנז הסביר שמטרת הוועדה תהיה לזרז אישורים, הנובעים מעיכובים במחלקת ההנדסה והיא תורכב מצוות מקצועי שתהיה לו נגיעה רלוונטית לנושא, ולא ישבו בה נבחרי ציבור. ההצעה עוררה הדים רבים. באופוזיציה טענו שזאת תהיה ועדה נוספת שלא ברור מה יהיה תפקידה ולמי תהיה כפופה.

עוד נטען כי מדובר ביוזמה שמטרתה להוציא את ויקטור טל מחזיק רישוי העסקים בעיר מהתמונה, אך בפועל שום ועדה לא הוקמה.
את הדיון נעל ראש העירייה יוסי בכר שציין כי יש צורך בצוות מפקח "שיראה שעובדים נכון וילווה יד ביד את העסקים החדשים עד לקבלת רישיון".

בפועל, כאמור, טרם נעשה צעד משמעותי בנושא, אך על פי טל, כאמור, מחזיק תיק רישוי העסקים וחבר מועצת העיר, בכוונתו להקים מינהלת עסקים, ולא ועדה, שתפעל לעזור לעסקים הקטנים במיוחד.

על מתחם ה'סנסט ביץ'' הוסיף טל: "הסיבה שהוא לא מצליח להתרומם היא בעיות בין היזם לעירייה. היזם רוצה שיאשרו לו גם מגורים ולא רק בית מלון, ומי שסובל מכל זה אלו בעיקר בעלי העסקים ששכרו את החנויות, הובטח להם מזמן שהמקום ייפתח ובית המלון יופעל.

"יש עסקים שאני יודע שהתחרטו בגלל נושא המלון. במהלך בניית הבניינים ביקש היזם מהעירייה לאפשר לו להפוך חלק מהמבנה שמיועד למלון למגורים, ליזם זה משתלם אך לא לעירייה. התכנון הראשוני היה בית מלון ועכשיו פתאום הם עצרו את הבנייה באמצע כי הם רוצים שיאשרו להם מגורים, את הבתים הם ימכרו בהרבה יותר כי זה קו ראשון לים, ובינתיים הם משחקים משחקים".

עוד טוען טל כי "העסקים במקום פתחו בידיעה שיהיו להם לקוחות גם מקרב אורחי בית המלון, הם לא הסתמכו רק על התושבים. בכל מקרה, שמעתי הצהרה של היזמים שאם לא יאשרו להם את מה שהם רוצים, הם יהפכו את המקום לפיל לבן, ויפסיקו את הבנייה".

טל מסכם: "חבל שזה מה שקרה. הטיילת הזאת מדהימה, והמיקום מעולה, אני חושב שצריך ללחוץ על היזם להמשיך בהתחייבות שלו. זה פוגע בעסקים ובאופן כללי בכל המתחם הזה".

הפתיחה בקרוב | צילום: קובי קואנקס

מחברת פרו־מול, המנהלת את מתחם 'סנסט ביץ'' נמסר: “אנו מודעים לעניין הגובר מצד הציבור לגבי פרויקט Sunset Beach ומודים ל'ידיעות בת ים' על ההתעניינות. מאחר והפרויקט הינו פורץ דרך דרושה סבלנות עד לפתיחתו, שכן הוא עדיין נמצא בשלבי בנייה. כיום מתחם הבילוי פועל בצדו הדרומי, והפתיחה הינה מודולרית והדרגתית, לאחר שכל שטחיו המסחריים הושכרו.

"לאחרונה נפתחו במקום עסקים כמו מסעדת סופרה, הפיצרייה, לה גופרה, מועדון גלישה ופרדייס ביץ׳ בר. בקרוב ייפתחו גם סניף של רשת וופל בר, 'עולם הממתקים', מסעדת המבוגר, בית המרקחת של מכבי פארם, תכשיטי אליה ועוד. החנויות ייפתחו לאחר שישלימו את תהליך התכנון והרישוי. אנו בטוחים כי בעונת הרחצה הבאה כל המתחם הדרומי יפעל במלואו. בניית המלון מתקדמת בקצב הרצוי".

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "השטח עליו נבנים מלונות סאן וביץ' הינו שטח המיועד למלונאות. לצערנו, לאחר בניית שלד הבניין החליט היזם להפר את ההסכם באופן חד צדדי ודרש להסב את אחד משני המבנים למגורים.

"דרישתו של היזם, לא רק שמנוגדת להסכמים ולייעוד הקרקע, היא גם עומדת בניגוד לחוק, האוסר הקמת מגורים במרחק של 100 מטרים מחוף הים ולא תעמוד במבחן בית המשפט. דרישה זו גם נדחתה על ידי הוועדה המחוזית, שמתנגדת להסבת שטחי מלונאות למגורים.

"עיריית בת ים הציעה וממשיכה להציע ליזם מגוון דרכים לסיוע על מנת להשלים את בניית בתי המלון, ואנו מקווים שיעמוד בהסכמים לפני שיפוג תוקף היתר הבניה שניתן לו".