לפני כחודש הרשת זעקה בעקבות סרטון ובו נצפו שוטרים מכים נער חרדי בעל צרכים מיוחדים. הנער בן ה־17, שנמצא על הרצף האוטיסטי, הובל לניידת כשהוא מוכה, חבול ומדמם. הקריאות מצד הסובבים כי מדובר בנער שמתקשה להבין סיטואציות חברתיות לא הועילו. במשטרה טענו להגנתם כי לסרטון שהופץ קדמה תקיפת שוטרים, אך כל זה לא שינה את העובדה שהתמונות שהשתקפו מהזירה היו קשות לצפייה.

ישר, השבוע בבת ים | צילום: אבי מועלם
אחד האנשים שלא נותרו אדישים לסרטון הוא אביב ישר מבת ים, אף הוא על הרצף האוטיסטי (בתפקוד גבוה). "אני עד היום חי את החשש שהתיק נגד השוטר שנהג באלימות במקרה הזה ייסגר", הוא אומר השבוע ומסביר מה הוביל אותו לצאת למאבק, שיגביר את המודעות לכשל בתקשורת שבין אוכפי החוק לאנשים שנמצאים על הרצף האוטיסטי.

"הם לא מבינים"
"כשפורסם שהשוטר שהיכה את הנער האוטיסט לא ייחקר על ידי מח"ש, הרגשתי שוב את אותה תחושה זוועתית שעשתה לי סוג של טראומה, שדמי מותר, שלגיטימי להחטיף לי מכות ולצאת מזה לגמרי בסדר", מסביר ישר בן ה־19. "דמי מותר, כמו דמם של אוטיסטים אחרים, כאילו אנחנו לא מרגישים כלום ולא יודעים מה זה כאב".

תסביר.

"אנשים צריכים להבין שמדובר רק בדוגמה אחת שהגיעה כמעט לכל תושב במדינה, אבל בתקופה אחרונה הותקפו נערים וילדים נוספים שנמצאים על הרצף על ידי שוטרים, וזה תמיד מגיע בגלל אי־הבנות כאלה ואחרות. השוטרים לא מבינים באמת מי עומד מולם, אבל צריך לעשות לזה סוף. המשטרה לא יכולה להתנהל מולנו בצורה מבישה ולהיות אלימה כלפי אנשים שבגדול גם הם בני אדם, והם מרגישים את אותן תחושות שאנשים שאין להם אוטיזם מרגישים". כחלק מהמאבק ארגן ישר בשבוע שעבר הפגנה בכיכר רבין, בהשתתפות עשרות אנשים, במהלכה זעק את זעקתו ואת זעקת חבריו. לדבריו, זהו רק אירוע הפתיחה של מאבק ארוך.

"אנו מתכננים עוד פעילות הסברה חברתית ומחאתית בנושא הברוטליות המשטרתית, ואני קורא לכולם לקחת חלק בזה איתנו. הנושא הזה נוגע לא רק למיעוטים בחברה, שהמשטרה מרשה לעצמה לפעול באלימות כלפיהם, אלא לכל תושבי המדינה. עלינו לפעול עכשיו נגד המשטרה אשר שיכורה מכוח".

ישר אשר מתנדב במד"א במסגרת שירות לאומי, מקיים כבר מגיל 16 הרצאות שעוסקות בהתמודדות עם מצבו. "אני מאובחן כאוטיסט בתפקוד גבוה מגיל שנה ועשרה חודשים, אבל רק בגיל 13 הבנתי מה זה אומר באמת. הקושי שלי ושל דומיי הוא להבין סיטואציות חברתיות, כלומר קשה לנו פי שלושה יותר מהאדם הרגיל להבין את העולם הזה. הקושי הזה מלווה לעתים בדחייה על ידי הסביבה, שאין לה את הכלים להבין אותנו.

המכות מתוך הסרטון
"בשנים האחרונות קיימתי לא מעט הרצאות בבית ספר 'אילון' בחולון, בהן סיפרתי על מה זה להיות אוטיסט. כעת אני מאמין שכל שוטר במדינה צריך לעבור סדנה בנושא. עובדה שלרוב הם לא יודעים להתנהל מול אנשים מאובחנים. אני כמובן לא מצפה מהם להיות עובדות סוציאליות, אבל כן מצפה מנציג החוק לא להגיב באלימות בסיטואציות שאינן ברורות לו".

החיים, לטענת ישר, לימדו אותו שעליו לצעוק את רצונותיו. "כאדם עם מגבלות חברתית, קשה להבין אותי ולי קשה להבין אחרים ולכן מזמן למדתי שאם אני רוצה משהו אני חייב לצעוק אותו, וכך אני נוהג גם בהקשר של הזכויות שלנו שנרמסות. חשוב לי שיבינו שאני לא מפחד".
"להמשיך את המאבק"
יש מקומות שבהם אתה מרגיש פחות נוח לדבר על האבחנה שלך?
"בדרך כלל אין לי בעיה ואני שלם עם עצמי, אבל לפעמים אין ברירה. בגלל הסטיגמה שיש על אוטיזם, לפעמים אני מתנהג כאילו אני אדם רגיל ולא משתף את כולם, אלא רק את אלו שאני מאמין שיכולים להכיל את זה. האוטיזם הוא כן חלק מהותי ממני, אבל זה לא הופך אותי לאדם טוב יותר או רע יותר, או מסכן יותר מאחרים. אני כמו כולם, פשוט נאבק בדעות קדומות ומנסה ללכת עם האמת שלי".

ממשטרת ישראל נמסר: "לא ברור על אילו 'מקרים' נשענות הטענות ואנו מצרים על הכללות פסולות מעין אלו. ללא קשר לאירוע בירושלים - שנבדק על ידי מח״ש - במסגרת הליך של הכשרות שוטרים, מתקיימת הכשרה ייעודית להתמודדות עם אנשים בעלי מוגבלויות. נמשיך לשרת ולהגן על כל אזרחי ישראל באשר הם".