צילום: הרצל יוסף

ביום שלישי השבוע צפוי להתקיים ליד בניין עיריית בת ים אירוע גאווה של קהילת הלהט"ב. את האירוע מובילה חברת מועצת העירייה, קטי פיאסצקי בשיתוף 'הגל הגאה' וקהילת 'תפילת הים של התנועה הרפורמית בבת ים, ויש לציין שלא מדובר במצעד אלא במפגש חברתי-משפחתי, מוסיקה ופעילויות לילדים.

פרסום האירוע עורר תגובות רבות ברשתות החברתיות ובקרב ציבור הבת ימים. במקביל לתגובות האוהדות, סערו הקולות שגינו את האירוע ויצאו נגדו נחרצות. 

מאחר וציבור ניכר מתושבי העיר בת ים הם דתיים וחרדיים, עלתה השאלה ההלכתית. מספר פעילי ציבור בולטים מהמגזר החרדי בבת ים יצאו אל גדולי הרבנים החרדים בארץ, ובפיהם השאלה כיצד להתנהג מול אירוע הגאווה הראשון של העיר.

התשובה הייתה חד משמעית, והתקבלה גם על דעתו של הרב הראשי בבת ים, הרב אליהו בר שלום, שמטעמו פורסמה היום (ראשון) פסיקה רשמית. הרבנים פסקו לא להלחם נגד קיום המצעד ולא למחות בפרהסיה. ההסבר מאחורי הפסיקה הוא למנוע תשומת לב מיותרת מקיום האירוע והפיכתם ל"קורבנות". 

הרב אליהו בר שלום, הרב הראשי של בת-ים |  צילום: קובי קואנקס

"לצערנו הרב בג"צ איתם, התקשורת איתם, עמותות השמאל איתם, ועל כל צעקה שנקים רק נעזור להם להביא עוד אנשים להשתתף באירוע", מסביר אחד הפעילים החרדיים המרכזיים בעיר.

למה אתם מתנגדים לאירוע?

"אנחנו קוראים לזה אירוע תאווה לא גאווה. לראות גברים ונשים הולכים עירומים ברחובות זה גאווה? צריך לציין שבבת ים רובו המוחלט של הציבור החילוני נגד קיום אירוע כזה בעיר. ברור שהם מסכנים וצריך לרחם עליהם. כשרוצים להכשיר משהו משתמשים במילים יפות, כמו שקוראים לבשר חזיר בשר לבן רק כדי שישמע טוב, ככה הם קוראים לאירוע מגעיל מצעד הגאווה. אני לא מבין למה הם עושים את זה בכל עיר, אח"כ יבואו וילמדו אותנו מה זאת כפיה. אנחנו בכל מקרה לא ניתן להם את התענוג במחאה שלנו".

גורמים בציבור החרדי מדווחים שפסיקת הרבנים, שנידונה והתקבלה גם על דעתם של הרב הראשי בבת ים והרב הראשי לישראל, הועברה לכל קבוצות הציבור החרדי, והציבור נקרא להישמע.