.

-

מאת הרב מאיר אבוטבול

לאחרונה הולכים וגוברים הקולות בישראל לפתור את 'בעיית הגיורים'. רבים בציבור אינם מבינים מדוע בחור שנולד בארץ, או שהגיע לכאן כילד וגדל כישראלי לכל דבר, שירת ביחידה קרבית, משלם מס הכנסה ועושה מילואים – אינו מוגדר כיהודי רק משום שאמו אינה יהודייה? מה יותר יהודי מאדם שמוסר את נפשו למען עם ישראל? הם ישאלו.

אין שום משמעות לגיור אם הוא לא נעשה על פי הכללים שקבע בורא העולם. הניסיונות להקל ראש בכללים אלו יכולים אולי להשפיע על רישום פורמאלי כזה או אחר, אך לא על המהות.

מחר נחגוג כולנו את חג מתן תורה והפיכתנו לעם. 3329 שנה חלפו מאז עמד עם ישראל כאיש אחד בחרדת קודש למרגלות הר סיני והפך ממשפחה אחת גדולה לאומה, לעם הנבחר, לממלכת כוהנים וגוי קדוש.

בחג, נקרא גם על נעמי ורות כלתה שהלכה אחריה וקשרה את גורלה בעם ישראל. המואבייה האצילית שהתגיירה וממנה יצא דוד מלך ישראל, לעומת אחותה עורפה ששבה לשדה מואב וממנה יצא לא אחר מאשר גלית הפלשתי.

היהדות אינה דת מיסיונרית. בניגוד ל"דתות" אחרות, הרואות מצווה עליונה בהמרת דתם של 'כופרים', הדת היהודית אינה מעודדת הצטרפות אליה. מאידך, היהדות גם אינה מועדון סגור וגזעני שאינו מאפשר למי שדם יהודי אינו נוזל בעורקיו, להיות חלק מעם הסגולה.

ההלכה היהודית קובעת כי תחילה יש לנסות לדחות את המבקש להצטרף לעם ישראל, להסביר לו את הקושי בקיום תרי"ג המצוות ולשכנע אותו להסתפק בקיום מצוות בני נח. אולם במידה והוא מוכן לקבל על עצמו עול תורה ומצוות וכוונותיו מוכחות כרציניות וחפות מאינטרסים זרים, ניתן לגייר אותו כהלכה ואז הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהעם היהודי.

את החוקים הללו קבע בורא עולם בעצמו. מי שבחר בעם ישראל להיות לו לעם סגולה, הוא זה שקבע היהדות תעבור בתורשה באמצעות האם דווקא והוא זה שקבע את הצורה בה ניתן יהיה להיכנס אליה ולהסתופף תחת כנפי השכינה.

לאחרונה הולכים וגוברים הקולות בישראל לפתור את 'בעיית הגיורים'. רבים בציבור אינם מבינים מדוע בחור שנולד בארץ, או שהגיע לכאן כילד וגדל כישראלי לכל דבר, שירת ביחידה קרבית, משלם מס הכנסה ועושה מילואים – אינו מוגדר כיהודי רק משום שאמו אינו יהודייה? מה יותר יהודי מאדם שמוסר את נפשו למען עם ישראל? הם ישאלו.

התשובה הפשוטה היא שעם כל הכבוד המגיע לאותו חייל על שירותו הקרבי, זה לא הופך אותו ליהודי. כמו שאזרחות טובה לא הופכת אותך לרופא או טייס.

זה לא עניין של דעת קהל, של החלטת ממשלה או חוק בכנסת. זה 'אפילו' לא בידיים של בג"ץ. התורה היא זו שקובעת את הכללים. אם לא ניתן להצטרף לאיגוד רופאי השיניים בלי להיות רופא שיניים, על אחת כמה וכמה שאין שום ערך לכל החלטה בנושא הגיור שאינה מתיישרת עם דעת ההלכה בנושא.

יהדות אינה עניין של מסמכים, רישום ובירוקרטיה. למרות שהללו מסייעים לשמור על איזשהו סדר במדינה היהודית. יהודי הוא מהות אחרת, שונה. אין שום משמעות לגיור אם הוא לא נעשה על פי הכללים שקבע בורא עולם. הניסיונות להקל ראש או להעלים עין בכללים אלו יכולים אולי להשפיע על רישום פורמאלי כזה או אחר, אך לא על המהות.

אלפי שנים שרד עם ישראל בתנאים קשים מאוד, רדיפות ופוגרומים, מלחמות ושואה. בזמן שאימפריות גדולות ואדירות קמו ונמחקו, שרד העם הקטן והנרדף ככבשה בן שבעים זאבים, וזאת אך ורק מפני ששמר באדיקות על שלמותו לבל ייטמע בין האומות.

אין ספק כי שמירה אדוקה על שלמות העם, גם כיום, מבלי להקל או להתפשר – תזרז ותחיש את התגלותו לעין כל של משיח צדקנו – הרבי מליובאוויטש – בקרוב ממש. הדמות שתביא כל אחד, יהודים וגם מי שאינם, איש איש לשלמותו שלו.

חג שמח,
ולקבלת התורה בשמחה ובפנימיות.