סמ"ר וטורי. "הקושי של הקשישים נגע ללבי" | צילום: דו"צ

    

סמ״ר עודד וטורי, בן 21, משרת כלוחם בגדוד 51 בחטיבת גולני. עודד נולד וגדל בבת ים. הוא למד בישיבה התיכונית אדרת והרחיב מחשבים. בסיום הלימודים המשיך לישיבת סולם יעקב. "רציתי להגיע לגולני ונלחמתי על זה", הוא מספר, "אחי הגדול שירת גם הוא בגולני. זו חטיבה מספר אחת, היא השתתפה בכל המבצעים, החל ממלחמת העצמאות, מבצע אנטבה ועד היום. זו באמת חטיבה מדהימה מכל הבחינות".

לפני הגיוס יזם עודד מספר פרויקטים חברתיים בעיר בת ים והיה מעורב חברתית. ״זכיתי להקים פרוייקטים של חסד בעיר לפני הגיוס, פרוייקטים שנמשכו גם תוך כדי השירות שלי״, מספר, ״אחד הפרויקטים נקרא ׳עמותת בייגלה׳, עמותה שעוזרת לקשישים בחיי היום יום.

"ישבתי עם חברים וניסינו לחשוב מה חסר בבת ים. הקושי של הקשישים בעיר נגע לליבי ומכאן הגיע הרעיון לעמותה. הקשישים מתקשרים למוקד ומבקשים עזרה, למשל עם קניות, טלפון וכו׳. המוקד מעביר את הפנייה לקבוצות וואטסאפ עם מתנדבים וכל אחד יכול לגשת ולעזור. אנשים יכולים לעזור פעם בחודש או עשרות פעמים בחודש״. בזכות פרוייקטים אלו קיבל עודד יקיר העיר בת ים ביום העצמאות האחרון.

בנובמבר 2016 התגייס עודד והחל את ההכשרה בחטיבת גולני- ארבעה חודשי טירונות ולאחריה ארבעה חודשי אימון מתקדם. "המטרה של הטירונות היא להפוך אותך לחייל והמטרה של האימון המתקדם היא ללמד אותך להיות לוחם", הוא מסביר.

"במהלך ההכשרה צריך ללמוד להתחבר לכל האנשים שסביבך, איתם אתה נמצא 24/7. עוברים יחד את הקשיים, לומדים להתחלק בהכל, לזהות מה עובר על החברים ולסמוך אחד על השני. התוצאות מדהימות, יצאתי עם חברים לכל החיים. ממש כמו משפחה".

את ההכשרה כלוחם עודד לא ישכח, הוא מתאר את התקופה הזו כמעצבת ומלמדת. ״התגייסתי בחורף, מה שיוצר עוד התמודדויות. אתה מוצא את עצמך בשטח כשיורד גשם זלעפות. אתה נמצא באוהל קטן, עם שלושה אנשים שעד לפני חודש לא הכרת. זה משהו שבונה אותך לכל החיים, זו חוויה מדהימה״.

בסוף ההכשרה יצא עודד לקורס מפקדי כיתות, מ"כים. "היה לי ברור שאצא לפיקוד", מספר, "משך אותי להוביל ולדאוג לאנשים שהולכים בעקבותי. בקורס הכרתי אנשים מכל החטיבות, ונחשפתי לצה״ל בסגנון שונה. קיבלתי כלים לפיקוד ולניהול הכיתה, ועברתי חוויות שבנו אותי לחיים".

מהקורס המשיך כמפקד בפלוגה הרובאית, שם שירת במשך כשמונה חודשים. "תפסנו קו עזה, זו היתה תקופה משמעותית ומעניינת מאוד. שם אתה מממש את כל מה שהוכשרת אליו, אתה נמצא בשטח בכוננות ולוקח חלק בהתמודדות עם הפרות סדר. ביום השואה השנה היינו בקו. זה היה אחד הרגעים המשמעותיים שהיו לי שם. הרגשתי את הכוח של הצבא שלנו, צבא חזק שיודע להגן על עצמו״.

כרגע משובץ עודד בחפ״ק של סגן מפקד הגדוד, תפקיד עם אחריות רבה במסגרתו  הוא עוזר בניהול הגדוד. ״בתור מפקד אתה לומד להתנהל מול אנשים, מגיע לסיטואציות שחיילים חושפים בפניך רגשות ותחושות״, משתף, ״החיילים שלך הם כמו הילדים שלך. אני אוהב את האנשים בחטיבה. פגשתי אנשים שונים ממני, התחברתי ונפתחתי אליהם. המגוון הזה מגבש ומגשר, בגולני כולנו משפחה אחת״.

חטיבת גולני, החטיבה החומה, הוקמה עם הקמת המדינה והשתתפה בכל מלחמות ישראל. ״חטיבת גולני היא מותג. כשאתה מסתובב עם המדים ועם התג של גולני, אנשים עוצרים אותך ברחוב ואומרים תודה שאתה שומר עלינו״, מוסיף, ״למרות שיש קשיים, כשיש אנשים טובים סביבך שאתה יכול לסמוך עליהם, כמו בגולני, אז זה שווה את הכל״.

עודד מוסיף המלצה לכל המתגייסים החדשים: ״הצבא זו הזדמנות להכיר אנשים מדהימים ולהתמודד עם קשיים שיבנו ויחשלו אתכם. תזכרו שאם אנחנו לא נגן על המדינה אין מי שיגן עליה״.