באופוזיציה תוקפים וטוענים שהעיר הפכה לבת ערובה של המדינה. בש"ס מודים שהמהלך של אריה דרעי נבע גם מלחץ שלהם, בתל אביב טוענים שמדובר בהחלטה שמנוגדת להסכמות.

כישלון או הצלחה? תלוי את מי שואלים. בעוד האופוזיציה בעיריית בת ים קוראת לראש העירייה להתפטר אחרי שהוחלט על איחוד העיר עם תל אביב בשנת 2023, מנסה יוסי בכר לשדר אופטימיות.

וכן, זה קל יותר כשיש לך הבטחות למאות מיליוני שקלים שאמורים לאזן את בת ים ולסגור את הגירעון שלה שעומד על מעל 120 מיליון שקלים. "לא ישנתי כל הלילה משמחה. הבאתי את הכסף", הוא אומר.

על איזה סכום מדובר?

"אני מאמין שבין 100 ל־120 מיליון שקל יביאו אותנו למקום טוב. בגופים הממשלתיים יש נכונות כי הם יודעים איזה קפיצה עשינו בעשור האחרון ולאיזה מקומות טובים הבאנו ונביא את העיר".

תל אביב הודיעה שהיא מושכת את ידה מהאיחוד בגלל לוחות הזמנים.

"הם יכולים להגיד שלא, ואולי יצליחו לשכנע את האוצר ומשרד הפנים, ונגיע בסוף לחלוקת הכנסות כמו שרצינו. אני רק יכול לומר שעם קבלת הבשורה לא ישנתי כל הלילה משמחה. הבנתי מה זה אומר: הרצון לבלוע אותנו חיים כשל, אנחנו נקבל את הכסף שמגיע לנו, נמשיך לתת שירות טוב לתושבים, והעיר תמשיך לפרוח ולצמוח. אני לא יודע למה חולדאי החליט להתנגד עכשיו. לדעתי האישית, אולי הוא מתכנן על כהונה אחרונה, כמובן שאני מאחל לו המשך קריירה פוליטית ארוכה, ורצה להירשם בספרי ההיסטוריה כראש העיר הכי גדולה בארץ. דחייה ל־2023, אם זה יקרה, תשבש לו את התוכניות".

צילום: דוברות עיריית בת ים-

ש"ס מלהזכיר

קשה להתייחס להחלטה של דרעי בלי להפנות זרקור על הסניף המקומי של ש"ס, שהולך ומתעצם בבת ים, עד כדי חשיבה של בכיריו על ריצה לראשות העירייה. גורם ארצי במפלגה הגדיר את החלטת דרעי בצורה פשוטה: לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. "שר הפנים הוא אדם מאוד שקול", מספר הגורם. "הוא ידע שייאלץ לקבל את המלצת ועדת הפנים שדנה באיחוד תקופה ארוכה ויש לה סימוכין מקצועיים. מנגד ידע שזה לא מציאותי לקבוע איחוד עכשיו. הציבור לא מוכן לזה, וגם האנשים שלנו בעיר לא מוכנים. הפתרון הטוב הוא הקמת מנהלת מעבר ותאריך יעד רחוק. עד אז מי יודע מה יקרה בארצי ובמקומי", הוא אומר ורומז להליך שפתחה המשטרה לאחרונה נגד השר.

רפאל ברנז, סגן ראש העירייה מטעם ש"ס, מחמיא לדרעי ואומר שמדובר ב"לקיחת אחריות על נושא שאיש לפניו לא התעמת איתו".

קצת מוזר לומר לקיחת אחריות כשיש דחייה ל־2023 ולא ביצוע מיידי.

"אין שום דחייה כי שום דבר לא אמור היה לקרות. 2018 לא היה ריאלי, אני אמרתי מההתחלה שהיעד לא ריאלי. ישבתי עם השר בכל הישיבות וגם הוא ידע שזה לא ייתכן. כל מי שטוען שיש דחייה מקשיב לצעקות של האופוזיציה. השר ישב עם הנתונים והעובדות, היה מעורה בכל והגיע להחלטה נכונה של הקמת מנהלת שתבריא את העיר, ותביא אותה למקום טוב יותר עבור התושבים. אי אפשר לאחד שתי ערים כל כך מהר. אפילו בנושא כפילויות שמות הרחובות לא טיפלו".

חלק מההבראה כולל כסף שיסגור את הגירעון?

"בטח. זה התנאי של שר הפנים, למה הוא החליט את ההחלטה הזאת? הוא מקים ועדות משותפות של האוצר הפנים ותל אביב כדי לעשות הבראה כוללת של בת ים. עד 2023 בת ים תהיה מאוזנת".

כן, אבל

הכל החל בעתירה בשנת 2014 שבבסיסה דרישה של בת ים לחלוקת הכנסות עם שכנותיה ראשון לציון, חולון ותל אביב. הועדה שהוקמה על ידי משרד הפנים תחת השר גדעון סער, הפתיעה כשהעלתה על הפרק איחוד בין תל אביב ובת ים. מאז היו חלוקות הדעות באשר לאופציה המועדפת על בת ים, אולם החלטת דרעי, שעל פניו מדברת על איחוד, דוחה את המהלך בשש שנים, שבמונחים של ישראל מדובר בנצח.

"ההכנות לאיחוד יחלו כבר בתקופה הקרובה עם הקמת מנהלת ממשלתית, כשהאיחוד יתרחש הלכה למעשה בבחירות לעירייה המאוחדת בשנת 2023 בבחירות לראש עיר אחד לעיר המאוחדת", נאמר בהודעת משרד הפנים. "עד שנת 2023 בת ים תהיה תחת תוכנית הבראה מיוחדת - צופה פני איחוד. זהו צעד משמעותי לחיזוק בת ים השרויה בגרעון כלכלי עמוק. משרד הפנים ומשרד האוצר יפעלו יחד בכל התקופה".

בעיריית תל אביב, שתמכה ברעיון האיחוד, שפכו השבוע מים צוננים. לטענתם, על הפי ההסכמות מול האוצר המהלך היה אמור להתרחש כבר בבחירות 2018, ודחייתו ל־2023 משמעותה חתימה על הקרח. "קצבנו את לוחות הזמנים הנדרשים לקבלת החלטות עד פסח 2017 ולצערנו משרד הפנים לא קיבל החלטה ונקט בעמדה חסרת משמעות מעשית. כל בר דעת מבין שדחיית האיחוד לשנת 2023 משמעה שהאיחוד בוטל ולא יתבצע", אמר ראש העירייה רון חולדאי. "אנו מצרים על כך ולא נוכל לקחת חלק בדבר".

גם בקבוצת 'תושבי בת ים למען האיחוד' רוח הדברים דומה. "אני חושב שדרעי עבד עלינו", אמר יו"ר התנועה, עו"ד אבי אריה. "הוא קיבל החלטה מבורכת, אבל קבע יעד בלתי אפשרי. מועד רחוק שנותן יותר מדי זמן לעיריית בת ים לבטל את ההחלטה. זו החלטה לא מעשית והתמהמהות מיותרת. מה שיקרה הוא שב־2018 תבחר מעין מועצת עיר צללים שתתעסק רק בלשרוד או לחטוף כמה שיותר לפני שהכל ייגמר".

חבר המועצה, אורי בוסקילה, הגיב בקיצוניות רבה יותר וקרא לבכר להתפטר. "המהלך שהוביל להחלטה הזו הוא כישלון קולוסאלי של הנהלת העיר והעומד בראשה. ראש עירייה שכשל במילוי תפקידו, והפך את העיר שלנו לבת ערובה בידי הממשלה", אמר בוסקילה. "כל אדם יכול לעשות טעויות, ואדם שהוא מנהיג אמיתי היה לוקח את חברי המועצה ועולה לירושלים. נכנס למשרד שר הפנים, ושם על שולחנו את המפתחות".

מה הפתרון שלך?

"הפתרון היחיד הוא חשב מלווה או ועדה קרואה שיגיעו לעיר עוד היום. אני בטוח שתוך שנתיים הייתה מפסיקה פה ההפקרות ובזבוז הכספים, והעיר הייתה מגיעה למצב מאוזן. כרגע המצב הוא שמיליוני שקלים נזרקים מדי שנה על הזיות ופנטזיות, ואין אפילו תקציב מאושר. אין לנו כיום מנהיג, בקרוב אנחנו עלולים לאבד את העיר שלנו בגלל טעות של אדם בלי דרך".

ראש העירייה בכר מנפנף את הביקורת: "אני רואה את כל הלוזרים שקופצים וצועקים דברים כמו ועדה קרואה, ואני יודע שככל שהם צועקים חזק יותר, כך אני נמצא בדרך הנכונה. הם רוצים להכשיל אותנו, ואני לוקח אותנו למקומות טובים, אז שיצעקו. אני לא אתן לאפליה של תושבי בת ים, כפי שהייתה עד היום להימשך. עכשיו שר האוצר צריך להתמודד עם הבעיה שלנו".

איך בשורה על איחוד טובה בעיניך?

"זו בשורה מצוינת. ראשית הוסר איום חרב האיחוד שאמור היה להיעשות בחיפזון ב־2018. שנית, כפי שהבטחתי מתחילת הדרך, בת ים תקבל את הכסף שמגיע לה. אני שמח ששר הפנים החליט סוף סוף לקחת אחריות על מצב עיר. בתקופת הביניים עד 2023 נקים מנהלת, שבה להנהלת העיר יהיה כוח משמעותי, ובזמן הזה נקבל את המימון הדרוש לנו. הבאתי את הכסף, כמו שהבטחתי".