בניגוד להופעות במסגרת אירועי הקיץ בבת ים, בהן של עדן בן זקן, שימי תבורי ויובל המבולבל שהיו בחינם - ובניגוד להבטחה המקורית - ההופעה של סטטיק (לירז רוסו) ובן אל תבורי שיופיעו בעיר ב־20 באוגוסט תהיה בתשלום. כרטיס להופעה יעלה 20 שקל וההכנסות מיועדות לנוער בסיכון. גורמים בעירייה אומרים שהשינוי נעשה בהוראת המשטרה לאחר ההופעה של עדן בן זקן, שבה נוצר דוחק רב בכניסה. "עדיף תושבים כועסים מאסון בהופעה", אומר גורם בעירייה, מה שלא מנע מחלק מהתושבים לקרוא להחרמת המופע.

תחושת דוחק

"השמות החמים ביותר בעולם הפופ הישראלי בשנה האחרונה מגיעים לבת ים, סטטיק ובן אל תבורי, בהופעה עם כל הלהיטים הגדולים. ההופעה לכל המשפחה ובחינם". כך הובטח על שלטי החוצות, באתר העירוני ובחוברת הקיץ שהופצה לבתים. זו אמורה הייתה להיות גולת הכותרת של הופעות הקיץ, ולכן רבים בעיר התאכזבו לגלות שההופעה תהיה בתשלום.

ההוראה הרשמית שיצאה מהעירייה הייתה: "אמפי בת ים מכיל עד 4,500 איש. לאור צפי קהל גבוה בהרבה הוחלט על ידי משטרת ישראל בשיתוף העירייה כי מטעמי בטיחות תותר הכניסה בכפוף לקניית כרטיסים מראש. מכירת הכרטיסים תתקיים במשך שבוע בכפוף להצגת תעודת זהות ועל פי ספח עם מספר הנפשות. לאחר מכן תיפתח המכירה לקהל הרחב". בהנחיות העירוניות הודגש שלא תהיה מכירת כרטיסים במקום ההופעה ותיאסר עמידת קהל ליד הגדרות.

ההופעה של עדן בן זקן התקיימה באמפי פיס ב־9 ביולי והגיעה אליה כמות צופים גדולה, הרבה מעבר למצופה. רבים נותרו מחוץ לשערים, בני נוער טיפסו על הגדרות, והורים סיפרו על תחושת דוחק שגרמה להם לעזוב.

"הרגשנו סכנת חיים", מספר אב שהגיע עם ילדיו. "המוני אנשים נהרו אל השערים. בפנים הייתה תחושה איומה של דוחק ואף אחד לא פיקח על מספר האנשים שנכנסו. בנוסף, למרות שזו הייתה הופעה שנועדה לתושבי בת ים, בפועל נכנסו אנשים מכל הארץ. אף אחד לא נתן עדיפות לתושבי העיר שרבים מהם נשארו בחוץ. אולי זו החלטה חכמה לקחת הפעם כסף, אני מקווה שהמראות ההם לא יחזרו", הוא אומר.

מעריצי הזמרת אמנם נהנו מהשירים של בן זקן, אך רבים העדיפו להאזין לה מבחוץ, דבר שלא יתאפשר, כאמור, בהופעה של סטטיק ובן אל. לפי ההנחיות החדשות שהתקבלו, ביום ההופעה רחוב בן גוריון ייסגר לתנועה בין שדרות יוספטל לירושלים ולא תותר הגעה רגלית לרחוב העצמאות בקטע שבין רחוב מסריק לשדרות בן גוריון ללא הצגת כרטיס למופע. גם האופציה הנהוגה בהופעות קהילתיות - פרישת מחצלת או הבאת כיסאות מהבית - תיאסר, כמו גם הכנסת שלטים.

סטטיק ובן אל. איזור ההופעה ייסגר לתנועת הולכי רגל"לחזור בשלום"

יש מי שמברך על ההחלטה וטוען שמדובר בצעד חכם. "אני חושבת שאחת ההחלטות הנכונות והנבונות של עיריית בתים היא גביית כסף למופע של סטטיק ובן אל תבורי", אומרת תושבת העיר, עו"ד ענבל פלאח־יעקבי. "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם גורמי המשטרה ובעקבות המופע של עדן בן זקן, שבה לצערנו נחשפנו לסכנה הטמונה בכמויות אנשים מעבר למה שהמקום יכול להכיל. לכן הוחלט על גביית סכום סמלי כאשר המטרה היא לצמצם את הסכנה ולמנוע התכנסות מעל למותר.

"הובטח על ידי נציגי העיר שהכסף ישמש לנוער בסיכון, ומראש זו מטרה שכולנו רוצים ושמחים להתגייס לטובתה", הוסיפה פלאח־יעקבי. "כולנו רוצים ליהנות, אך חשוב יותר - לחזור עם ילדינו בשלום".

בראש המתנגדים לגביית תשלום להופעה נמצא יו"ר 'יש עתיד' בבת ים, ירון לוי, שאף מציע לראש העירייה עזרה בתכנון אירועים עתידיים. "ממש בושה שהעירייה לא יודעת לנהל אירוע בסדר גודל כזה", הוא אומר. "לקחת כסף מתושבים זה לא פתרון, מעולם לא שמעתי שעירייה גובה כסף עבור אירועי קיץ. גם ככה יש לנו הרבה הוצאות בחופש הגדול, אז למה להוסיף לנו עוד?".

אחרי ניסיון העבר אתה לא חושב שהגבלת הצופים היא הכרחית?

"בהופעה של עדן בן זקן היה חוסר סדר אחד גדול. למזלנו לא קרה דבר, אבל צריך ללמוד מהאירוע הזה לפעמים הבאות. כדי לעשות סדר לא צריך לקחת תשלום, העירייה צריכה להפעיל נוהל מסודר שמאפשר כניסה רק לתושבי העיר, בהצגת תעודת זהות בכניסה. כמובן שצריך לדעת מהי הכמות המותרת במתחם ולסגור את הכניסה בשלב שבו יש כמות גדולה של אנשים. אם ראש העירייה זקוק לעזרה, אשמח לעזור להצלחת האירוע".

"לדעתי זו חוצפה", אומרת שירן חנן, אם לשלושה שתכננה להגיע עם ילדיה. "כשמדובר במשפחה שלמה הסכום הוא גבוה ולהגיד מראש שלא יתנו לעמוד בחוץ זו בעיה עבורנו. אני מבינה את שיקולי הבטיחות, במיוחד אחרי ההופעה של עדן בן זקן שהייתה קשה מאוד מבחינת הצפיפות, אבל אפשר היה להגביל את מספר הנכנסים בלי לגבות כסף".

"עניי עירך קודמים"

למחאה מצטרפת גם אילנית אייש, תושבת ופעילת ציבור, שמציעה כי יימכרו כרטיסים רק לתושבי חוץ. "כתושבת העיר המשלמת את מיסי העירייה נאלצתי לאחרונה לשלם במפתיע מיסים מוגדלים לאור הגדלת שטח דירתי, אך מנגד לא קיבלתי הגדלה בשירותי העירייה", היא אומרת.

"מרבית משלמי המיסים בעיר הם הורים לילדים ולכן לדעתי יש לאפשר כניסת ילדים מהעיר ותושבי העיר בחינם, מאחר ו'עניי עירך קודמים'", הוסיפה אייש. "הגירעון התקציבי של העיר ידוע לכל, לכן אני מציעה שתושבי חוץ ישלמו על ההופעות ותושבי העיר ייהנו בחינם".

המתנגדים טוענים שלא יגיעו להופעה, אך מכירת הכרטיסים השבוע הייתה אינטנסיבית, ונראה שאת ההחלטה הנוכחית יהיה קשה לשנות. מי שבכל זאת מעדיף הופעה בחינם מוזמן להגיע יומיים לפני כן (18 באוגוסט) להופעה של מוש בן ארי באותו מקום, וככל הנראה בגרסה פחות המונית.

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "האמפי פיס בבת ים יכול להכיל עד 4,500 איש. לאור צפי קהל גבוה בהרבה מקיבולת האמפי, הוחלט על ידי משטרת ישראל, בשיתוף עיריית בת ים, כי מטעמי בטיחות תותר הכניסה בכפוף לרכישת כרטיסים מראש בעלות 20 שקל ולתושבי בת ים בלבד.

נבחנו חלופות נוספות אולם זו נמצאה המתאימה ביותר".

בעירייה הוסיפו כי הרחקת הקהל מהגדרות הינה החלטה של משטרת ישראל, וזאת על מנת למנוע עומסים על הגדרות או חלילה סכנת קריסה, והדגישו כי כל ההכנסות מהמופע יועברו למען פעילות לנוער בסיכון.