עומס החום בקיץ מוציא תושבים רבים בבת ים לחופי הים בעיר, כדי לתפוס קצת שלווה מול גלי הים וליהנות מהבריזה. יחד עם המתרחצים מגיעים גם הגנבים ובמשטרה מדווחים על עלייה ניכרת במספר מקרי הגניבה בחופי העיר.

המצילים מבת ים מספרים שלא עובר יום בלי תלונות של רוחצים על גניבה. "כרגע אנחנו בשיא עונת הגניבות בחוף, ביום ובלילה", אומר רפ"ק אבי עופר, ראש יחידת 'סער' במרחב איילון, יחידה חדשה שהחלה לפעול רק בחודש מאי האחרון לאורך החוף בבת ים וכבר הובילה למעצר של חמישה חשודים בגניבה ממתרחצים, ולעשרות מעצרים נוספים בגין עבירות אחרות לאורך חוף הים והטיילת, ביניהן קטטות, שכרות, כייסות, סמים, תקיפה, הטרדה מינית ונשיאת נשק.

שוטרי יחידת 'סער'. בכל מקרה כדאי להודיע למשטרה על גניבה | צילום: קובי קואנקס-

השלל המועדף

הרעיון שעומד מאחורי הקמת יחידת 'סער' הוא ניסיון למגר תופעות פליליות בחוף, כולל פעילות של משפחות פשע והחזרת תחושת הביטחון למתרחצים.

"משפחה מגיעה לחוף, נכנסת למים ומשאירה עשרת אלפים שקל זרוקים על החול. ילד שמגיע ומתחיל לאסוף יכול בחצי שעה להגיע לסכום של שוד בנק", אומר מציל שעובד באחד החופים המוכרים בבת ים. הוא לא מתכוון לכסף מזומן, אלא למכשירי טלפון סלולריים שכולנו נושאים איתנו ולא נפרדים מהם אפילו מול הגלים. את הנתון הזה יודעים היטב גם הגנבים שפושטים בקיץ על החוף.

הטלפונים הניידים הם השלל האהוב ביותר על גנבי החוף כי הם הקלים ביותר לאיתור, מסבירים השוטרים. אחריהם מגיעים כסף מזומן, כרטיסי אשראי, תכשיטים וגם תעודות מזהות שונות, שנמכרות לכל המרבה במחיר ומנוצלות על ידי גורמים פליליים.

"בכל יום יש הרבה גניבות", מספר מציל מקומי ואומר שרוב הקורבנות הם תיירים. "התיירים הם האוכלוסייה הכי פגיעה והגנבים מזהים אותם מרחוק. הם יודעים שהם בדרך כלל פחות זהירים ויש עליהם יותר כסף. הם הכי מסכנים אבל גם המקומיים שלנו נעקצים".

לדברי המציל, הגנבים יודעים בדיוק מה הם מחפשים. "זה לא שמישהו בא ואומר: 'גנבו לי את משקפי הרייבאן החדשים שלי'. ב־99.9 אחוז מהמקרים זה מישהו שרץ אלינו ואומר: 'נכנסתי למים, השארתי את הדברים וגנבו לי את הטלפון'. יש ימים מטורפים שבהם בכל רגע מגיע מישהו. הרבה פעמים מבקשים מאיתנו לשמור על דברים, עולים לתחנה ומבקשים להשאיר תיקים, טלפונים".

אתם מסכימים?

"לא. אומרים לבן אדם שיפנה לשכנים שלו בחול ויבקש שישימו עין, ואחר כך הוא ישים עין על הדברים שלהם. אין דרך אחרת".

בחוף אמנם מותקנות מצלמות אבטחה, אך לא תמיד הן מסייעות באיתור הגנבים. "הרבה פעמים המצלמות מופנות משום מה דווקא אלינו, לתחנות ההצלה, ומשמשות לפיקוח על המצילים במקום על הגנבים", טוען המציל.

הפתרון שמציעים המצילים הוא פשוט: "מכנסיים קצרים, מגבת ומפתח - זה כל מה שאתם צריכים בים. אם העירייה רוצה לעזור, שתעשה לוקרים. ככה כל מתרחץ יוכל לנעול את הדברים היקרים ולהיכנס לים בלי דאגות".

הטרדות מיניות, ניסיונות הצצה וכניסה למלתחות | צילום: מוטי קמחי-

הציץ ונתפס

"גניבות קורות בים מדי יום. לא כל המקרים מדווחים לנו ולא כל הגנבים נתפסים, אבל רואים עלייה בתקופה האחרונה", אומר רפ"ק עופר. יחידת החוף הבת ימית שעליה הוא מפקד מונה כרגע שבעה שוטרים וצפויה לצמוח ל־16 שוטרים, שיפעלו ברגל ועל סאגווי.

"כרגע הנקודה המרכזית שלנו היא במלון 'לאונרדו', אבל בקרוב המכולה שנמצאת במפגש יוספטל־בן גוריון בטיילת העליונה תהפוך לנקודת משטרה", אומר רפ"ק עופר. "לשם גם יובאו עצורים שייתפסו בחשד לפעילות פלילית בחוף".

"חוף בת ים הוא ארוך ואנחנו מכסים בו את הטיילת העליונה, התחתונה ואת רצועת החול", מסביר רפ"ק עופר. "המטרה היא קודם כל לתרום לתחושת הביטחון של האזרחים, למגר מקרי אלימות שמתנקזים לאיזור וליצור קשר טוב עם בעלי העסקים".

איזה אירועים פליליים מאפיינים את איזור הים?

"גניבות למשל. רוחצים נכנסים למים ומישהו מסלק להם את החפצים, ולא רק ביום. לאחרונה היו הרבה מקרי גניבה דווקא בלילה, אנשים שבאים להתבודד בחוף והופכים לקורבנות שוד. גם קטטות זה משהו שאופייני לחוף, כי הרבה אנשים צעירים מגיעים אליו, יש אלכוהול, סמים, ואלה מובילים לאלימות.

"יש משפחות פשע שאוהבות את איזור הטיילת והמסעדות בבת ים. אנחנו מבצעים הרבה מעקבים ופעולות כדי למגר את התופעה ולמנוע מקרים כמו של מרגריטה לאוטין, שנרצחה בחוף תאיו", מספר רפ"ק עופר. "עוד מאפיין זה מקרים של הטרדות מיניות, ניסיונות הצצה וכניסה למלתחות. לא מזמן עשינו מעקב אחרי חשוד באיזור הטיילת שנתפס על חם מציץ למלתחות הנשים".

נתקלתם בתופעת פרוטקשן של בעלי עסקים בטיילת?

"כרגע לא ידוע לנו על תופעה כזו, אבל אחת המטרות היא חיזוק הקשר עם בעלי העסקים, לגלות נוכחות בשטח שתאפשר להם לבטוח בנו ולדווח לנו אם דבר כזה קורה".

"יש גנב בחוף"

לא כל קורבנות הגניבה מדווחים למשטרה. "ישבתי עם הבן שלי בחוף הסלע ונכנסנו למים", מספרת טניה, תושבת בת ים. "כשחזרנו גיליתי שלקחו לי את הארנק עם הכסף והמפתחות של הבית, גנבו 50 שקל וכמה מטבעות. המזל שהייתי בלי טלפון נייד כי הוא היה בתיקון, אחרת הנזק היה גדול יותר. לא חשבתי שיש טעם ללכת ולהגיש תלונה במשטרה, גם ככה לא הייתי מקבלת את הכסף בחזרה", היא אומרת.

רפ"ק עופר אומר שבכל מקרה כדאי להודיע למשטרה על גניבה. "אם אנחנו יודעים מוקדם מספיק על אירוע יש סיכוי סביר שהאזרח יקבל את חפציו בחזרה. לפעמים יש תיאור של החשוד או מצלמות אבטחה, אפשר לעשות מחסומים בטיילת ואם נגנב טלפון אפשר להשתמש באמצעים טכנולוגיים כדי לאתר אותו", הוא מסביר ומביא כדוגמה מקרה שאירע לאחרונה: "היה מקרה של כמה מכשירי טלפון שנגנבו באותו יום מאחד החופים. בעזרת אמצעים אלקטרוניים הצלחנו לאתר את המיקום שאליו הם נגנבו, הגענו לחשוד בביתו בראשון לציון, עצרנו אותו והטלפונים הוחזרו לבעליהם".

לדברי רפ"ק עופר, כחלק מהניסיון להגביר את עירנות המתרחצים נעשה שיתוף פעולה גם עם המצילים. "הם מכריזים ברמקול: 'יש גנב בחוף', וזה גורם לו לברוח ולאנשים להיות זהירים יותר. אחת הסיבות להקמת היחידה היא שנהיה קרובים כדי לטפל באירועים כמה שיותר קרוב לזמן ההתרחשות".

איך תשמרו על הרכוש שלכם בחוף הים

כדי להמשיך ליהנות מהים ולא להפוך לקורבנות הגניבה הבאים, רפ"ק עופר מציע כמה הנחיות בטיחות:

  • לא להגיע לים עם ציוד יקר .
  • עדיף להגיע בחבורה, ואז חלק נשארים לשמור על הדברים כשהאחרים בים.
  • אם באתם לבד, תבקשו מהשכנים בחוף לשמור. ככה הם ידעו מי אתם ויוכלו לזהות מישהו חשוד שניגש לדברים שלכם.
  • אל תשאירו אף פעם חפצים גלויים לעין. תכסו במגבת או בבגדים, כל דבר שייאלץ את הגנב לחפש ולהתעכב.
  • אל תבואו עם ארנק מלא בכרטיסי אשראי, ואל תשימו כסף מזומן או כרטיסים בכיסוי של הטלפון, כדי שלא ייגנבו יחד.