דירת חדר ב־3,000 שקל לחודש, 2,000 שקל לחדר של 13 מ"ר, דירות באתר בנייה וחדרים שאי אפשר להכניס אליהם מיטה - אלה הן רק חלק מהתופעות שבהן נתקלים שוכרי דירות בחולון, בת ים וראשון לציון במהלך חיפוש אחרי דירה להשכרה.

"האנשים נואשים ולא חסר מי שינצל את זה. בעלי הדירות הפכו לחזירים ולא נראה שמישהו עומד לעצור אותם", טוענים שוכרי הדירות. לאחרונה הם פתחו דף פייסבוק בשם "חרם שוכרים בחולון, בת ים ראשון לציון", ובו הם קוראים לחרם אזורי על כל מי שמשכיר דירה שאינה ראויה למגורים במחיר מופקע.

משכירים גם במרתף

איריס אלימלך מתגוררת בבת ים ומעוניינת לשכור דירה גדולה יותר, אך בגלל המחירים, התנאים והדרישות של בעלי הדירות, החיפוש נמשך כבר יותר משנה.

"כל דירה שאני רואה היא או יקרה בטירוף או הזויה", מספרת אלימלך. "מבקשים מחירים חסרי פרופורציה עבור בתים קטנים וישנים בקומה רביעית בלי מעלית, ועבור דירות הזויות שהדעת לא תופסת. צובעים קיר וקוראים לזה 'שיפוץ' למרות שהשירותים והמטבח במצב מזעזע. דירה צבועה בצבע ורוד שאין בה אפילו בתי מנורה זו כנראה עסקה לגיטימית".

אלימלך נתקלה בכל מיני תופעות במהלך חיפושיה. "נכסים בגודל 50 מ"ר מוגדרים כדירות שלושה חדרים. יצא לי לראות דירת שני חדרים, כשבעצם מדובר בחדר ועוד נישה שסגרו עם קיר גבס".

לדבריה, משכירי הדירות מציעים אותן במצב גרוע מתוך ידיעה שהשוכרים ישקיעו בה. "זה חלק מהטקטיקה שלהם, בעלי הדירות יודעים שלא נגור ככה והם בונים עלינו שנשפץ להם את הבית. בכנות, כבר חשבתי לעזוב את בת ים כי במצב הנוכחי לא אמצא בית".

גם רונה חלימי שהתחתנה עם תושב חולון מתקשה למצוא דירה. "בהתחלה מחירי השכירות בעיר נראו סבירים, הכל באופן יחסי לתל אביב שבה גרתי בעבר, אבל בשנה האחרונה המשפחה גדלה ופתאום הבנו כמה יקר כאן.

"אנחנו לא מצליחים למצוא דירת שלושה חדרים בפחות מ־4,000 שקל, אלא אם נסכים לגור במרתפים בלי חלונות או בדירות שבאף אחד מהחדרים אי אפשר להכניס מיטת יחיד וגם ארון", מפרטת חלימי. "אגב, את ה־4,000 שקל גובים עבור דירת שלושה חדרים בבניין ישן בלי מעלית, זה מצב אבסורד וזה חונק אותנו".

חיפוש מהיר בקבוצת השוכרים באיזור מעלה כי הניסיון המר של אלימלך וחלימי אינו נחלתן הבלעדית, אלא מגמה מתמשכת ובלתי נתפסת. כך לדוגמה, מוצעת דירת 2.5 חדרים בקומה שלישית בבניין ללא מעלית ברחוב ש"י עגנון בבת ים, בשכירות חודשית בסך 4,300 שקל, לא כולל חשבונות. את הדירה משווק מתווך שגם לו תאלצו לשלם.

דוגמה נוספת פורסמה בקבוצת שוכרים בחולון. בעלת נכס עם עליית גג דרשה עליו 3,800 שקל, לא כולל חשבונות וציינה כי השוכר יוכל ליהנות מגג גדול אך לא מוצל. לרגע זה נשמע סביר, אך מבקרים בדירה סיפרו כי שטחה של הדירה לא עולה על 35 מ"ר וכי לתוך חדר השינה לא ניתן להכניס מיטה זוגית.

בראשון לציון מוצעות יחידות מגורים במרתף ועבור דירת חדר ברחוב בן גוריון בבת ים דרשו 3,000 שקל לחודש. כשניסינו להבין מדוע המחיר גבוה כל כך, בעל הנכס הסביר שהדירה קרובה לים.

7,000 שקל לציוד

באתרי האינטרנט המצב לא טוב יותר. עבור דירת חדר בשכונת גרין בחולון, בגודל 13 מ"ר בלבד, דורש בעל הנכס 2,000 שקל. עבור דירת חדר בגודל 20 מ"ר בשכונת מפדה בחולון גובים 2,500 שקל ועבור דירת חדר בכצנלסון בראשון לציון תאלצו להיפרד מ־2,400 שקל בחודש. המחירים לא כוללים חשבונות וועד בית במידת הצורך. השכנה בת ים שוברת שיאים: דירת חדר בגודל 17 מ"ר בשכונת רמת יוסף מוצעת ב־2,900 שקל לחודש.

אנשים שחיפשו דירה להשכרה מספרים שהם נתקלו בשתי תופעות מכוערות. הראשונה, השכרת דירות בבניינים שמתחילים לעבור תמ"א 38 מבלי לעדכן את השוכר. בחלק מהמקרים בעל הדירה לא מעוניין לגור בביתו בזמן שהוא הופך לאתר בנייה והוא משכיר אותו. לא תמיד הדייר התמים יודע מראש באיזה תנאים הוא צפוי להתגורר.

שכונת בית וגן | צילום: ירון ברנר-

תופעה נוספת היא כפייה על השוכר החדש 'לרכוש' ציוד מהשוכר הקודם, כמו מיטות, ארונות ומאווררים. "ראיתי בשיכון עמידר בבת ים דירה במחיר מציאה, שני חדרים בפחות מ־2,500 שקל, מבחינתי כל עוד זה לא עושק - זו מציאה", סיפר סטודנט מתל אביב שחיפש דירה זולה עבורו ועבור בת זוגו.

השמחה של הסטודנט לא נמשכה זמן רב. "השוכר הקודם דרש לא פחות מ־7,000 שקל עבור הציוד שלו. בנוסף, קראתי שבאיזור עומדים לעשות פרויקט פינוי־בינוי. זה אפילו לא תמ"א 38, אלא הריסה מוחלטת של הדירה, אז למה משכירים אותה לשנה שלמה?".

"רק אם נתאחד ולא נאפשר לבעלי הדירות לעשות מה שהם רוצים - יש לנו סיכוי לשפר את המצב", אומר אייל גולדמן מבת ים, אחד הפעילים הדומיננטיים בדף הפייסבוק של חרם השוכרים. "שנה אני מחפש דירה בבת ים, חולון או ראשון לציון ולא מוצא מקום אחד ראוי.

"התופעה האיומה של דירות מחולקות, שפעם הייתה נפוצה רק בתל אביב, הפכה נפוצה גם באיזור שלנו", מספר גולדמן. "אי אפשר למצוא דירה ליחיד בפחות מ־2,000 שקל וגם אם אחליט להתפשר ולשלם יותר, כמעט ואין דירות ראויות למגורים. יש דירות קטנות מאוד, פחות מ־30 מ"ר, אפילו פועלים זרים גרים ברמה טובה יותר".

גולדמן מספר שלאחרונה הוא ראה פרסום על דירה ברמת אליהו בראשון לציון ב־1,700 שקל בלבד. "זה שיא של ממש, אבל הגעתי וגיליתי דירה מלאה בעובש, רטיבות וריקבון. הדיירת ניסתה לצאת מהחוזה ופרסמה את הדירה באופן מטעה.

"זו תופעה מוכרת ומכוערת, בעלי הנכס מאלצים את השוכרים לעשות עבורם את העבודה השחורה. היא סיפרה שבעל הנכס גר בחו"ל, הוא מאמין שיעשו כאן פינוי־בינוי בעוד כמה שנים ולכן לא טורח להשקיע בדירה. מבחינתו, אין בעיה שאנשים יגורו בדירה שלא ראויה למגורי כלב. זו הסיבה שאנחנו חייבים להחרים את הדירות האלה".

איך אפשר לעשות חרם שוכרים? כל אחד צריך בית.

"כצרכנים יש לנו כוח וזו מטרת הדף בפייסבוק. אם נתאחד ונשאיר את הדירות ריקות, בעלי הדירות יבינו שהם חייבים להוריד מחירים. החרם הזה כבר קורה, אנשים חוזרים לבתים של ההורים או עוזבים את האיזור, אבל רק אם נעשה את זה יחד המחירים ירדו. אף אחד לא שש לשלם 2,600 שקל על 20 מ"ר".

ביקוש גבוה

ערן רוזנברגר עוסק בנדל"ן כבר 11 שנה והוא מנהל את צוות 'רימקס אקטיב' בחולון בת ים, אזור וראשון לציון. "מחירי השכירות מושפעים ממחירי הנדל"ן שעולים בתקופה האחרונה", הוא אומר. "בנוסף, בשנה אחרונה ובפרט בחודשים האחרונים אנחנו רואים עלייה חדה במחירי השכירות בגלל החוק למיסוי דירה שלישית. העלויות מתגלגלות על השוכרים ודווקא הם משלמים את המחיר".

איך ניתן להוריד את מחירי השכירות?

"זה נושא לא פשוט, בסופו של דבר בעלי הנכס יקבלו את מה שהם דורשים. בגלל עליית מחירי הדירות יש יותר שוכרים וככל שהביקוש גבוה - כך ההיצע יהיה יקר. לבעלי הנכסים אין שום סיבה להוריד מחירים".

רוזנברגר מצביע על קושי נוסף שעומד בפני שוכרי הדירות. "יש תופעה חדשה באיזור של בעלי דירות שדורשים ערבויות בנקאיות", אומר רוזנברגר. "המשמעות היא שצריך גם להפקיד מזומן בשווי של שלושה עד שישה חודשי שכירות. זה המון כסף וגורם לעוד קושי לשוכרים".

רוזנברגר מאמין שהפתרון יכול להגיע רק אם בדרגים הגבוהים יתערבו. "רק כשהמדינה תפעל - המחירים ירדו. אני גם רואה שבעלי נכסים, בעיקר בבת ים, לא חוששים לדרוש 2,500 שקל על יחידה בגודל של 15 מ"ר עם מיני מטבחון - והם גם מקבלים.

לבעלי הדירות אין שום אינטרס להוריד מחירים ואי אפשר להכריח אותם, לכן לא יהיה שינוי עד שהקודקודים לא ישנו את המציאות".