כאשר משפחות בבת ים החליטו לפני כשנה להקים בעיר מניין משפחתי־ישראלי, שיהווה אלטרנטיבה מקומית לסגנון האורתודוקסי, הצעד לווה במעט חשש מהתגובה הציבורית. כעבור שנה של פעילות נראה כי הקהילה מתחילה לפרוח. תושבי העיר מוזמנים כעת לפעילות חגי תשרי בקהילה, הכוללת תפילות שוויוניות ומעורבות ביום כיפור.

במניין המשפחתי־ישראלי, מבית התנועה הרפורמית, חברות כ־25 משפחות מבת ים. אחת המקימות שלו היא שרונה בוטנרו, שמונתה לאחרונה כנציגה בוועדה לבחירת רב ראשי בעיר.

"היא אישה מקסימה שעשתה מהלך חשוב בעיר ויצרה אלטרנטיבה שהייתה חסרה כאן. היא ראויה לשבת שם", אומרת חברת המועצה ממרצ, קטי פיאסצקי־מורג, שהציעה את בוטנרו כנציגתה בוועדה לבחירת רב ראשי.

"אני לא בטוחה שכאשר אישרו אותי ידעו מי אני ולאיזו תנועה אני שייכת, אבל עכשיו הם יודעים", מחייכת בוטנרו. "אנחנו חלק מהעיר ולדעתי חשוב שקולנו יישמע, גם כאשר מדובר בבחירה של רב אורתודוקסי".

שרונה בוטנרו. "להוות אלטרנטיבה למי שמחפש משהו אחר"  | צילום: קובי קואנקס-

ביום שישי האחרון ערך המניין המשפחתי־ישראלי אירוע תשליך וקבלת שבת בחוף הים. את הטקס ניהל מוביל התפילה, אבי דרדיק, בליווי מוזיקלי של דביר אור. המשתתפים אספו צדפים שעליהם כתבו את איחולי השנה החדשה. בהמשך הצדפים הושלכו לים והתקיים טקס חגיגי שכלל שירי שבת ותפילות.

"זה טקס קצת אחר כי אנחנו לא מאמינים בהשלכת חטאים לים, אלא בלקבל מה שהיה ולהתחיל שנה חדשה כשאנחנו נקיים", מסבירה בוטנרו.

בערב יום הכיפורים תתקיים תפילה שוויונית ומעורבת במועדון הגמלאים הבולגרי בעיר. במקום יערכו תפילות כל נדרי, יזכור, נעילה ותקיעת שופר: "מי שרגיל ללכת לבתי הכנסת האורתודוקסיים ימשיך ללכת אליהם. אנחנו לא מתחרים בהם. אנחנו כאן רק כדי להוות אלטרנטיבה למי שמחפש משהו אחר", אומרת בוטנרו.

תפילת כל נדרי תתקיים ביום שישי, ט' בתשרי, 29 ספטמבר, בשעה 17:30 במועדון הגמלאים הבולגרי, רחוב ירושלים 33 פינת מעבר ישי, במורד המדרגות.