אליהו (59), נשוי לרחל, אב לשלושה וסב לשבעה, הוא איש עסקים, בעל חברה משפחתית בתחום הנדל"ן, ויו"ר סניף הליכוד בבת ים כעשרים שנה. ב-1998 נבחר לראשונה למועצת העירייה, והיה סגנו של יהושע שגיא. עם בחירת לחיאני, עבר לאופוזיציה: "אופוזיציה בעיר זה לטפס על הקירות, וההשפעה מינימאלית, אבל קיבלתי הצעות, סירבתי ואני לא מצטער. המשמעת הקואליציונית שהונהגה, התמיכה האוטומטית, בלי להבין משמעות החלטות שמתקבלות, הם דברים שלא מקובלים עליי. יש פה מפלגת שלטון, של אנשים לא קשורים פוליטית, ומשמעת קואליציונית של יס-מנים. למרות שהקשר האישי שלי איתם מצוין, זו אחת הסיבות, שלדעתי, בבחירות הקרובות הליכוד יתחזק דרמטית ויגיע לשלושה-חמישה מנדטים.

בכר התפקד לליכוד, יש אפשרות שיהיה מועמד הסיעה לראשות העירייה?

"התפקד לליכוד, אהלן וסהלן, אבל זה לא מספיק. אם אתה רוצה להיות יו"ר הסניף, יש התמודדות דמוקרטית בפריימריז. להערכתי, לא רק שזה לא יכול לקרות, אין לו סיכוי בכלל. הליכוד יעמיד מועמד או מועמדת משמעותי לראשות העירייה, ומי שיתמודד, יצטרך לקבל את ברכת חברי הסניף".

שוקל התמודדות לראשות העיר| ששון אליהו-

תתמודד?

"מופעל עליי לחץ להתמודד, אבל אף פעם לא הייתה בי קנאות לעניין. במחשבה על זה אני מרגיש שמנתקים לי את חבל הטבור מהמשפחה, אני נמצא בסערה פנימית כי אני מאמין שיכולתי להביא את העיר לגבהים, לא סתם בניתי אימפריה עסקית מכלום, וניהול עיר דומה לעסק. אני לא פוסל את האפשרות".

לאחר הגשת כתב אישום נגד לחיאני היה אליהו ראש עיריית בת ים לשבוע, ואז התהפכו היוצרות, ובכר מונה לתפקיד. "עשיתי החלטה מושכלת כשהודעתי שאני לא מתכוון לעשות את זה. היום אני מאושר על ההחלטה. היו מובילים אותי בכחש לכל מה שרצו להגיע, ואז הייתי צריך להוביל את החלטת איחוד בת ים עם תל אביב".

איחוד היה מגיע בכל מקרה?

"המהלך היה יזום כבר לפני 4-5 שנים. התנהלות העיר הייתה של פשיטת רגל. לא חוכמה למכור את נכסי העיר במיליארד שקל, לבזבז את הכסף, ולהבטיח למשרד הפנים שבקרוב מפתחים את אזור התעשייה, ולא יצטרכו לתת לנו יותר כסף. אז מכרו קרקעות, לא פיתחו את אזור התעשייה, כסף אין, וגירעון מובנה יש. מה שקרה זה אונס של הרשויות הממשלתיות, שאמרו לעירייה: רוצים כסף, תנו איחוד".

מה דעתך על איחוד?

"בתפיסה שלי אם הגענו לאיחוד, תנהלו מו"מ לא רק על בסיס כספי. תראו מה העיר מרוויחה מעיריית ת"א. תפרטו אבני דרך, מה אנחנו מרוויחים: כספי פיתוח, חינוך, הסכם עסקי לכל דבר. שנית, חייב להיות סעיף יציאה מהחוזה. אם תוך שנתיים, שלוש, הם לא מספקים את הסחורה, אנחנו בחוץ. אם זה לא יקרה, אני חושש מהמקום אליו נגיע".  

הישג שהעירייה מתגאה בו הוא עלייה משמעותית באחוזי הזכאים לבגרות. את הבועה הזו מבקש אליהו לפוצץ. "רשות מקומית לא יכולה לתרום כהוא זה לאיכות החינוך, מעבר לדברים שוליים בקצוות. חינוך בא מהבית, וכל מי שמספר על חינוך אישי והשקעות מיליונים, שבזכותם נהיו אחוזי בגרות של 90 ומעלה, זה סיפורים בעלמא".

עם נכדה ליאן | צילום: אלבום פרטי-

מה ההסבר שלך?

"הסוד הוא שלפני 15 שנה הגיעה עלייה גדולה מחבר העמים לבת ים. היום בכל בתי הספר 60-70 אחוז מהתלמידים יוצאי חבר העמים. הם הביאו מפנה דרמטי בחינוך ולא העירייה, שאין לה יד ורגל. תיק החינוך נשאר אז ועכשיו באותן ידיים. זה עניין של תרבות, חינוך, סביבה ואישיות תלמיד. העלייה הייתה מגיעה בכל מקרה, ואת זה מנסים להסתיר".

בבחירות האחרונות הביע תמיכה באלי יריב, שהפסידה בהפרש זעום. "ידעתי שהסיכוי לשכנע את יריב לתמוך בי אפסי, אז מחלתי על כבודי, זה היה סיכוי יחיד לנצח, ואני לא מצטער. בכל החלטה עסקית, לוקחים בחשבון הפסד. אין טעם להסתכל אחורה", הוא אומר ומסכם: "השנה תהיה גורלית לעתיד העיר. אני מקווה שהציבור מודע לזה".