במבצע סיני, בגינה שנמצאת ממש ליד תחנת אוטובוס, קיוסק וכביש סואן, גילו תושבים השבוע משפחת קיפודים. התושבים הופתעו לראות את היצורים הקוצנים, שהם בעלי חיים ליליים, מציצים בין השיחים, ומסתבר שזה לא המקום היחיד שבו נראו השבוע הקיפודים העירוניים, שכבר חשים במזג האוויר המתקרר, ויוצאים לגיחה אחרונה לפני שנת החורף. "גם בגן הניצחון ראיתי אותם, ממש בין השיחים, לפעמים רואים רק את האף מציץ החוצה, ובמזל הצלחתי לצלם אותם לפני שברחו", מספר תושב העיר.

צילום: הפורום הדתי בת ים עד כמה זה נדיר לראות קיפוד מצוי בסביבה עירונית סואנת?

לדברי ד"ר שרון דנינו, מהמרכז לרפואה ווטרינרית בבת ים, קיפודים בעיר הפכו לתופעה יחסית נדירה. "משמח אותי לשמוע שראו קיפודים בעיר", הוא מודה. "פעם זה היה נפוץ, והיום עם ההתרחבות העירונית, הבנייה וסביבת בני האדם, גם הקיפודים כבר לא מסתובבים בינינו, והם מחפשים אזורים שקטים יותר שיש בהם יותר מזון ופחות סכנות מבני האדם".

לדברי דנון מדובר בקיפוד מצוי שהוא חיה מוגנת עירונית, שאינה מסוכנת ואין מה לחשוש מפניה, אך אסור לגדלה בבית. "יש מיתוס שהקיפודים זורקים את הקוצים שלהם, וזה לא נכון. קיפוד לא יעשה שום דבר אם לא ירגיש שהוא מותקף. גם אם נתקלים בקיפוד בטיול עם הכלב אין סיבה לחשש, כל עוד שומרים מרחק. אם כלב ינסה לגעת בקיפוד, סיכוי סביר שימצא את עצמו עם פה מלא קוצים, אבל זה ככל הנראה לא יסכן אותו. הם לא ארסיים ולא רעילים", הוא מסביר.

צילום: הפורום הדתי בת ים -

מה צריך לעשות כשרואים קיפוד?

"שום דבר. ממש כלום. אם הקיפוד נמצא שם כנראה שהוא בסביבה שנוחה לו ויש לו מזון בה, ולכן אסור להזיז אותו ממנה. קיפוד זו לא חיה שמגדלים בבית, ואין שום סיבה לגעת בו או להתקרב אליו. אפשר להסתכל מרחוק, ליהנות מהמראה של בעל חיים שאנחנו כבר לא רואים כל יום בסביבה הטבעית שלו, ולהתרחק, תנו לו לחיות בשקט".