בבוקר שמחת תורה הוזעקו צוותי הצלה לסוכה ברחוב ירושלים פינת העצמאות לטיפול ברב גד כהן (59) שהתמוטט במקום. שם נקבע מותו של הרב גד כהן ז"ל, האיש שהיה ממגידי השיעורים הראשונים בבת ים, תלמידו של הרב יוסף בר שלום ז"ל, ומוותיקי הרבנים בעיר. 

מכובדים רבים הגיעו ללוותו בדרכו האחרונה, ומבקרים רבים מילאו את בית המשפחה. "אבא נפטר במיתת נשיקה", מספרת בתו, אורטל פסין. "הוא הלך לישון בסוכה ולא התעורר. מנחם אותנו לדעת שלא סבל, אבל ההלם ממותו גדול מאוד".

.-

בשבעה התברר למשפחה שימים ספורים לפני מותו הביע אביהם בקשה אחרונה בפני אחד ממכריו, הרב ניסים אזווי, להוציא לאור ספר שכתב לפני למעלה משלושים שנה, ובו חידושים שונים על פרשות השבוע, ושמו 'צפיחית בדבש'.

"אמי מספרת שהתחיל לכתוב אותו עוד לפני שנולדתי, וכילדה אני זוכרת שחלם להוציא אותו לאור. לא היה לו מספיק כסף, ושכשהתחתנתי הבטחתי שכשיהיה לי מספיק כסף, אעזור לו. לצערי לא הספקתי. זה היה החלום שלו, ועבורנו, חמשת ילדיו ושתי נכדותיו, זו צוואתו האחרונה".

הבעיה היא שהעותק היחיד שכתב האב אבד: "אבי עבר תקופה קשה בעשרים שנה האחרונות, ולא הצליח להיזכר היכן השאיר את הספר. הרבה אנשים דיברו על הספר בימי השבעה, כך שיכול להיות שיש יותר מעותק אחד. חלק אמרו שראו אותו בכריכה חומה וקשיחה, אחרים דיברו על דפים מאוגדים בחוברת. אף אחד לא זוכר היכן ראה אותו". הפעם האחרונה שנראה הייתה לפני כעשרים שנה.

במשך השנים נדד הרב בעיר והעביר שיעורים בבתי כנסת ובתים פרטיים: "כנראה שהספר נשאר איפשהו בדרך. אולי הוא באחד מבתי הכנסת, אולי בספריית אדם פרטי. אנחנו בטוחים שהספר לא יצא מבת ים".

צילום: אלבום פרטי-

המשפחה פונה לעזרת הציבור: "חפשו בבתים, בבתי הכנסת, והחזירו אותו אלינו. אבי היה כהן אמיתי, אדם משכמו ומעלה, וצנוע כל כך שרק בשבעה, כשהגיעו מבקרים וסיפרו עליו, הבנו כמה זכינו שהיה אבינו. עזרו לנו להגשים את בקשתו האחרונה".

נתקלתם בספר?

צרו קשר במספר הטלפון: 0502775327 או כתבו לנו בתגובות.

צוואתו האחרונה | צילום: אלבום פרטי