"יש להכריז על האגף המערבי כמבנה מסוכן, יש להימנע מהשימוש בו ולאסור כניסת בני אדם לתחומו". זו לשון חוות דעת הנדסית שקבעה חד משמעית כי האגף המערבי בבית ספר 'טבנקין' בבת ים מסוכן ללימודים. מאז הועברו התלמידים מהאגף, אבל ההורים לא רגועים. חלק מהם לא שולחים את ילדיהם לבית הספר ומחכים לחוות דעת מקצועית לפיה האגף המזרחי ב'טבנקין' אינו מסוכן.

חול על התלמידים

האגף המערבי הוכרז כמסוכן אחרי מציאת סדקים ביסודות המבנה. ההודעה התקבלה ביום חמישי בשבוע שעבר ועוד באותו לילה פונה האגף. תלמידי ישיבת 'אדרת' שנרתמו לעזרה עבדו במקום עד חמש בבוקר והעבירו את כיתות הלימוד. חלקן הועברו למתנ"ס 'בית צדיק' ואחרות לחדרים באגף המזרחי, ששינו ייעוד - בהם הספרייה וחדר המחשבים.

הורים טענו השבוע שמדובר במחדל שעלול היה לגבות חיי אדם ומספרים שתלונות על חול שנפל על ראשי תלמידים הועברו לעירייה כבר לפני יותר משנה. סימן שאלה מרחף כעת על עתיד בית הספר: היכן ילמדו התלמידים בהמשך השנה והאם ייפתחו הרישומים לבית הספר לקראת שנת הלימודים הבאה?

על פי ההודעה שהעירייה שלחה להורים, לפחות לגבי השנה אין להם מה לדאוג. "החל ממחר (שישי, 20 באוקטובר) יתקיימו הלימודים בבית ספר 'טבנקין' באגף המזרחי בלבד, זאת בעקבות חוות דעת של מהנדס בטיחות שקבעה כי חלקו המערבי של מבנה בית הספר אינו בטיחותי ויש לשפצו", נכתב בהודעת העירייה. "עם קבלת חוות הדעת החליטה הנהלת העיר בשיתוף צוות בית הספר ומשרד החינוך לפנות את האגף המערבי לאלתר ולאטום אותו בפני כניסה".

עוד הובטח להורים כי "לכלל הכיתות בבית הספר יימצא פתרון לימודים הולם. בטיחות התלמידים היא שעומדת בראש סדר העדיפויות, כך שבשלב ראשוני חלק מהכיתות יפעלו בסביבה זמנית, ובהמשך נפעל לשדרג את נוחות הלמידה".

"זלזלו בתלונות"

הודעת העירייה לא הרגיעה את ההורים, שרבים מהם התכנסו בבוקר יום שישי ליד שער בית הספר ודרשו תשובות. נציג העירייה שהגיע למקום התקשה לקבוע כמה זמן יימשכו השיפוצים, אך טען שמדובר בבעיה שהחלה באופן פתאומי.

"זה פשוט לא נכון", טענו מולו הורים. "עיריית בת ים מודעת לבעיה הרבה מאוד זמן, כי כבר בשנה שעברה התלוננו על חול שנפל כל יום על ראשי ילדינו", טענה אחת האמהות.

"אם הגענו למצב שהמבנה הוכרז כמסוכן זה אומר שהיה מחדל של העירייה", הוסיפה אם אחרת. "הם ידעו על הבעיה מזמן ובמקום לטפל בשורש הבעיה מילאו את החסר בחול ועשו תיקונים קוסמטיים".

-

נכון לתחילת השבוע, תלמידי כיתות א' הועברו לספרייה ושכבות ה'-ו' למתנ"ס בית צדיק. "מה שהיה פה זה מחדל", טוענת דינה, אם לתלמיד בכיתה ג'. לדבריה, אליהם מצטרפת גם יו"ר הנהגת ההורים הבית ספרית, אליס יוסוביץ, כבר בשנה שעברה ובעקבות תלונות ממנהלת בית הספר, הגיע מהנדס שבדק את הבעיה.

"במקום לטפל בבעיה מהשורש הוסיפו תקרה אקוסטית ושמו קרשים שהחול ייפול עליהם. התקרה הייתה עלולה לקרוס על ראשי הילדים, ולולא המנהלת שלחצה למנות מהנדס חיצוני, זה היה יכול להיגמר אחרת. זו תעודת עניות לעיריית בת ים", טוענת האם.

לפי דוח המהנדס, שחלקו הגיע לידי 'ידיעות בת ים', שורש הבעיה הוא בסדקים שהתגלו בקונסטרוקציית המבנה, שעלולים להביא לקריסתו. "נדרש לחזק את מערכת ביסוס המבנה ללא שיהוי. ללא טיפול בחיזוק המבנה והיסודות, תחמיר תופעת הסידוק ומצבו הקונסטרוקטיבי של המבנה יחריף", לשון הדוח.

בערב יום ראשון נערכה פגישה בין נציגי ההורים לנציגי העירייה. לדברי ההורים אף גורם מקצוע־הנדסי לא נכח בפגישה, אלא רק ראשי מערכת החינוך, שניסו להרגיע אך התקשו לספק תשובות מקצועיות.

בבוקר למחרת בחרו הורים רבים שלא לשלוח את ילדיהם ללימודים. אחת מהן היא נ', אם לתלמיד בכיתה ד'.

"יש בבית הספר 400 תלמידים, והתחושה היא שזלזלו בתלונות ולא בדקו לעומק", אומרת נ'. "לא ייתכן שעד עכשיו לא קיבלנו אף מסמך חתום על ידי מהנדס שמאשר שהאגף המזרחי בטוח לחלוטין. כל עוד זה המצב אני לא מוכנה לסכן את חיי הילד שלי".

רוצים מבנה חלופי

"המצב כרגע הוא שכל האגף המערבי של בית הספר נאטם", מדווחת יוסוביץ. "מביאים אנשי מקצוע כדי שיבדקו את הבעיה ונכון לעכשיו אף אחד לא באמת יודע מה גרם לה ולמה פתאום הכל התקדם כל כך מהר. דרשנו שיגיע מהנדס שיבדוק גם את האגף המזרחי כדי לוודא שהוא בטוח, ושהאכלוס שלו במספר כה גדול של תלמידים לא יערער אותו.

"שנית, ביקשנו שיגיע מהנדס חיצוני ויבדוק את מתנ"ס 'בית צדיק' שאליו פונו חלק מהכיתות כדי לוודא שגם הוא כשיר", הוסיפה יוסוביץ. "הדוח המלא של הליקויים טרם הועבר לידינו. אנחנו מתנהלים מיום ליום כשמה שעומד מול עינינו זה בטיחות הילדים. אנחנו סומכים ב־100 אחוז על המנהלת, שבזכות הדיווח שלה עלו על הבעיה. אני יודעת שהיא עושה את הכי טוב עבור ילדינו".

מה החלופות שהוצעו לכם?

"יש כיתות שהועברו לספרייה, ויש כיתות גם במתנ"ס 'בית צדיק', אבל אנחנו רוצים שהעירייה תדאג לנו למבנה חלופי. לא נסכים בשום פנים ואופן לפיזור תלמידים בבתי ספר אחרים".

כיו"ר הנהגת ההורים תמליצי להורים לשלוח את ילדיהם לבית הספר?

"אני לא יכולה להמליץ על דבר כזה. כל אחד יעשה מה שהוא מרגיש, אני לא יכולה לקחת אחריות. את הבן שלי שלחתי".בית ספר טבנקין. ההורים מחכים לחוות דעת נוספת של מהנדס | צילום: קובי קואנקס

"שלחתי את בני לבית הספר מחוסר ברירה, אבל אני חוששת מאוד", מספרת אם לתלמיד בכיתה ב'. "אף אחד לא יודע מה יקרה כשיתחילו השיפוצים באגף, אם הכנסת מכונות כבדות לא תגרום לקריסה גם באגף השני וזה לא יערער את היסודות. בשנה הבאה בתי אמורה להתחיל את כיתה א', אני כנראה לא ארשום אותה ל'טבנקין' ואעביר גם את אחיה. משיחות עם הורים יש הרבה שחושבים על זה. לצערי, יכול להיות שזה סופו של בית הספר".

"החלק המזרחי בטיחותי"

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "בשנתיים האחרונות ביצעה העירייה כמה בדיקות בטיחות במבנה בית הספר ופעלה בהתאם להנחיות המהנדסים. ב־29.8.17, שלושה ימים לפני פתיחת שנה"ל הנוכחית, הוגשה חוות דעת של מהנדס בניין, שקבעה כי המבנה אינו מהווה סכנה בטיחותית.

"בימים האחרונים בוצעו בדיקות של מהנדס קונסטרוקציה נוסף, שקבע כי חלקו המערבי של בית הספר אינו בטיחותי ויש לפנותו. מרגע קבלת חוות הדעת ההנדסית פונה בית הספר והתלמידים שוכנו בחלק המזרחי, שנקבע לגביו בדוח כי הוא בטיחותי וכי אין מניעה לשהות בו.

"מתוך שיקולי בטיחות בוצעה העברה מיידית של כלל התלמידים, ובימים אלה אנו פועלים על מנת לשפר את תנאי הלמידה ולהחזיר את בית הספר לשגרת לימודים סדירה. נמשיך ונפעל יחד עם ההורים וצוות בית הספר על מנת לספק את הפתרונות הטובים ביותר".