טלוויזיה שנגנבה מבית כנסת בבת ים, תושב חולון שהטריד מינית באוטובוס ושמשות שנופצו בבת ים, המקרים הללו ורבים אחרים תועדו ופורסמו ברשתות החברתיות. התוצאות היו חיוביות: הטלוויזיה הוחזרה לבית הכנסת, כתב אישום עם חמישה סעיפים הוגש נגד החשוד בהטרדה מינית והאחראים לניפוץ השמשות אותרו ושילמו עבור הנזק.-

פרסום הסרטונים מסייע לעתים למשטרה, ו"לפעמים אנחנו עושים את העבודה בשבילם", אומר לירן בלולו מ'חברת לירן מצלמות אבטחה', שאיתר בעזרת סרטונים את מי שגנב אופניים חשמליים מאחותו. כמו במקרים רבים, ביטון העדיף שלא לערב את המשטרה ודרש מהגנב לשלם לו עבור האופניים.

"להזהיר אחרים"

"זה העובד שלי. הוא שכפל מפתחות, פרץ באישון לילה לאחד המחסנים שברשותי ונתפס בשעת מעשה. האיש הזה הוא נוכל עם פני מלאך ואני רוצה להזהיר בעלי עסקים שלא להעסיק אותו. חייבים לעצור את הנוכל". לפוסט הזה שאורלי ברו מבת ים העלתה לפייסבוק, היא הוסיפה סרטון אבטחה שבו צולם העובד גונב סחורה.

"הוא עבד אצלנו יותר משנה וסמכנו עליו, לא האמנו שיעשה דבר כזה", אומרת ברו. "הפעם שבה הוא נתפס הייתה הפעם השלישית שבה הוא גנב מאיתנו. הוא הצליח לגנוב סחורה ביותר מ־60 אלף שקל".

המקרה דווח למשטרה, החשוד נעצר ושוחרר מאוחר יותר, אבל טרם הוגש נגדו כתב אישום. "לכן החלטתי להעלות את הפוסט ולהזהיר אחרים", מסבירה ברו. "באותו יום שהעליתי את התמונות קיבלתי פניות מעוד בעלי עסקים שהוא עבד אצלם ועקץ אותם. את הכסף זה לא יחזיר לי, אני גם לא יודעת אם אי פעם הוא יועמד לדין, אבל אולי אוכל לעזור לאחרים שלא ייפלו בפח". מהמשטרה נמסר שהחקירה בעניין נמשכת.המקרה דווח למשטרה, החשוד נעצר ושוחרר מאוחר יותר | צילום: shutterstock-

במקרה של גניבת הטלוויזיה מבית כנסת 'בית אל' בבת ים, סרטון אבטחה שהופץ סייע בהשבתה לבעליה. ב־7 בספטמבר האחרון נכנס אדם באמצע היום לבית הכנסת, הוריד טלוויזיה מהקיר, ויצא. הוא לא שם לב שמעשיו מתועדים על ידי מצלמת אבטחה, כולל הרגע שבו נפל לאחור והטלוויזיה עליו. סרטון האירוע ופניו הופצו במהירות, ועוד לפני שהמשטרה הגיעה לעצור אותו הטלוויזיה כבר הוחזרה לבית הכנסת.

גנב טלויזיה מבית הכנסת-

גורמים בקהילה מספרים שמיד לאחר שהגנב זוהה בסרטון שהופץ בקבוצות מקומיות, אותרה כתובתו ונציג נשלח להחזירה. מאוחר יותר נעצר החשוד והוגש נגדו כתב אישום.

סרטון שהופץ ברשת החברתית סייע גם לתפיסתו של תושב חולון, צבי ויזל (65), שהטריד מינית צעירות באוטובוסים. בתחילת אוגוסט האחרון פורסם סרטון שצעירה שויזל ניסה להכניס את ידו מתחת לחצאיתה צילמה.

תמונותיו הופצו ברשתות החברתיות והמידע המצולם סייע למשטרה לאתרו. בעקבות הפרסום נחשפו מקרים נוספים בהם היה חשד שהוא מעורב והוגש נגדו כתב אישום שכלל חמישה מקרים שונים.

הפוסט של סבתא

לא בכל פשע מצולם מעורבת המשטרה ולעתים בוחרים אזרחים לנסות לטפל בבעיה בעצמם. אחד מהם הוא גבאי בית כנסת בבת ים, שהבחין באחד הבקרים שמצלמת האבטחה החיצונית והשמשות בבית הכנסת נופצו.

"הסתכלתי בסרטוני האבטחה וראיתי מי עשה זאת. הפצתי את הסרטון ומהר מאוד הגעתי לזיהוי של שני צעירים", מספר הגבאי. "ניגשתי אליהם, הם התנצלו, אמרו שהיו שיכורים, והחזירו לי את הכסף לתיקון. לא רציתי לסבך אותם עם המשטרה והעדפתי ככה".

גם תושבת שכונת תל גיבורים בחולון, שגילתה שאופניו החשמליים של נכדה נגנבו, בחרה לוותר על הגשת תלונה וסמכה על הרשתות החברתיות. היא הפיצה בקבוצה של תושבי השכונה סרטון שצולם מבית של שכנה, ובו נראות פני הגנב. במהרה אותר הבחור, אך לא הוגשה תלונה למשטרה.

"זה בחור שמוכר כבעייתי, לא רצינו צרות איתו", מספרת הסבתא. "אמרתי לנכד שלי שזו כפרת עוונות, בשביל כמה גרושים לא מתעסקים עם טיפוסים מפוקפקים שמחר עלולים להגיע אלינו הביתה".

תושב אחר בחולון הצליח באמצעות סרטוני אבטחה לאתר אדם שגנב מרכבו, ובחר שלא לפנות למשטרה. "אחרי כמה פעמים שגנבו לי כלים יקרים מהרכב החלטתי להפנות את מצלמות האבטחה בבית לעבר הרחוב וגיליתי מי גונב", הוא מספר לנו השבוע. "הפצתי את התמונות ומהר מאוד התברר לי מי האיש. החלטתי ללכת להתעמת איתו, אמרתי לו שאני רוצה את הדברים שלי בחזרה ויש לי הוכחה שהוא הגנב".

הבחור אותר במהרה, אך לא הוגשה תלונה למשטרה-

האיש מספר שהוא לא ראה סיבה לפנות למשטרה. "רציתי לטפל בו בעצמי, הוא הבטיח שיחזיר הכל אם לא אתלונן במשטרה. הוא לא החזיר, אבל הבנתי שמדובר באדם מסכן שאיים להתאבד אחרי מה שקרה. הוא גנב לי חלקי חילוף במאות שקלים וזה לא שווה חיי אדם. ירדתי מזה, אבל בכל פעם שאני רואה אותו ברחוב הוא לא מסוגל להסתכל עליי, הוא יודע שאני יודע מיהו".

הגנב צולם והודה

"יש מקרים שבהם רק הפצת סרטון בפייסבוק יכולה לפתור את הבעיה", מסביר לירן 'מצלמות אבטחה' מבת ים, בעל חברה למצלמות אבטחה. "הרי גם אם המשטרה נכנסת לעניין, זה לוקח זמן עד שהיא חוקרת, לעתים קרובות האיש משוחרר, ולרוב לא תקבל בחזרה את הרכוש הגנוב".

לירן משתף במקרה אישי שבו הוא לא עירב משטרה: "לקוחה הגיעה לבקר אותי וקשרה את האופניים החשמליים בחוץ. כשיצאה האופניים נעלמו, הסתכלנו במצלמות וראינו מי גנב. לא הלכתי למשטרה אלא הפצתי את הסרטון בקבוצות ווטסאפ, עד שמצאתי מישהו שזיהה אותו. השגתי כתובת והלכתי לבן אדם בעצמי".

לירן מספר כי בהתחלה הגנב הכחיש הכל. "כשהראיתי לו את הסרטון לא הייתה לו ברירה והוא הודה. הוא שאל אם אני רוצה אופניים חדשים במקום וכמובן שלא רציתי שילך לגנוב בשבילי, אז דרשתי את הכסף בחזרה".

מקרה אחר שנתפס במצלמות האבטחה של לירן תיעד גניבת מכשיר טלפון בבית קפה. "ראו את האיש בזמן מעשה. שם זה כן דווח למשטרה, אבל טלפון או כסף לא ראו בחזרה. האיש לא נשפט אלא נשלח בחזרה למדינה שממנה הגיע, עם כרטיס טיסה על חשבון המשטרה".

לדברי לירן הרבה אנשים פרטיים מתקינים לאחרונה מצלמות אבטחה בבתיהם. "כל אחד רוצה להגן על עצמו והרבה אנשים כבר מבינים את הכוח של הסרטונים, לא רק בזה שהם עוזרים למשטרה אלא לפעמים בזה שהם עושים בשבילה את העבודה".

הרבה אנשים פרטיים מתקינים לאחרונה מצלמות אבטחה בבתיהם-

ראיה בבית המשפט

סרטוני אבטחה הם לרוב ראיה מכריעה בבית המשפט, אך לפחות במקרה אחד שהתרחש בחולון, העברת סרטונים למשטרה לא הביאה לתוצאה הרצויה.

לפני כחודשיים התלוננו שני ילדים בפארק 'ימית 2000' שאדם מבוגר ניסה לתקוף אותם מינית. אחד הילדים העיד במשטרה וסיפר על מעשה מגונה בשירותים. כאשר המקרה הגיע לבית המשפט טען השופט שחומרי הצילום שהביאה המשטרה לוקים בחסר, כי הם מציגים רק את מה שאירע מחוץ לשירותים ויש צורך בסרטונים מהבריכה, אבל הדרישה הגיעה מאוחר מדי.

"באותו יום אמרנו למשטרה שהם חייבים לקחת סרטונים והם אכן לקחו כמה צילומים, אבל לא הכל", מספר עובד במקום. "אחרי כמה שבועות הם חזרו וביקשו עוד סרטונים כי היה חסר להם מידע, אבל בגלל שעבר זמן רב הסרטונים נמחקו ואי אפשר היה לעזור להם".

למרבה הצער, המחסור בראיות גרם לביטול כתב האישום נגד החשוד.

"מטפלים ברצינות"

מהמשטרה נמסר בתגובה: "כל תלונה שמתקבלת בתחנת המשטרה מטופלת במלוא הרצינות והמקצועיות. החקירות מתנהלות על פי הכללים הקבועים בחוק הקבוע במדינה. אנו קוראים לציבור הנפגע מאדם כזה או אחר לבוא ולהתלונן בכל נושא.

"יודגש כי לאור העבודה המקצועית והרציפה שנעשית לאורך זמן במרחב איילון, עבירות הפע"ר (פשיעה עבריינית) נמצאות כמה שנים במגמת ירידה. בשולי הדברים נבקש להזכיר כי אם חשוד מורשע בדין הפלילי ניתן לתבוע אותו בהליך אזרחי".