111 בוגרי מערכת החינוך בבת ים ניגשו בשנת 2016 לבחינת בגרות ברמת חמש יחידות לימוד במתמטיקה. בכך נרשם שיא מקומי חדש: 9.2% מסך כל הבוגרים ניגשו לבחינה ברמה המתוגברת. כך עולה מ-"מפת המצוינות של ישראל", שהתפרסמה השבוע, ומציגה לראשונה את שיעור התלמידים שנבחנו ברמת חמש יחידות במתמטיקה בין השנים 2010-2016. הנתונים במפה כוללים 68 רשויות מקומיות, ומתבססים על נתוני משרד החינוך.

נתוני הלמ"ס-

הביטוי 'תעודת בגרות איכותית' נולד רק בשנים האחרונות, עד אז היה למדוד הצלחת ערים בתחום החינוך רק באמצעות אחוזי הזכאים לבגרות, נתון שלאחרונה מאבד ממשמעותו כיוון שמתברר שתעודת בגרות לבדה כבר לא מספיקה.

בבסיס תעודת הבגרות האיכותית, הכוללת כמה שיותר מקצועות ברמה מוגברת של חמש יחידות, ניצבת בגרות בחמש יחידות במתמטיקה, המהווה יתרון משמעותי בקבלה לפקולטות נחשבות באקדמיה, יחידות צבאיות יוקרתיות ומשרות נחשקות במשק.

כעת מגדירה מדינת ישראל את חשיבות הכשרת תלמידיה ברמת חמש יחידות מתמטיקה כצורך לאומי, ונתוני 'מפת המצוינות' הנחשפים לראשונה מאפשרים לראות באילו ערים מתממשת היוזמה ומגיעה עד לרמת התלמידים.

מנתוני בת ים ניתן לראות שב-2010 רק 8.6% מבוגרי התיכונים סיימו עם תעודת בגרות הכוללת חמש יחידות במתמטיקה. בשנה שלאחר מכן חלה התדרדרות, ומספר הניגשים צנח ל-7.2%, והתדרדר עוד יותר ב-2012, שבה רק 5.9% מבוגרי מערכת החינוך המקומית ניגשו לבגרות ברמה המתוגברת. ב-2013 החלה התאוששות (6.7%), ובשנתיים שאחריה חלה עלייה הדרגתית בנבחנים, עד לשיא השנה הנוכחית שעומד על 9.2%. בבת ים אמנם נשבר שיא חדש, אך הוא עדיין נמוך ביחס לממוצע הארצי, שעומד על 11.4%.

נתוני הלמ"ס-

בסיכום כללי ניתן לראות ששיעור בוגרי חמש היחידות בבת ים עלה בארבע השנים האחרונות ביותר מ-50%.

אלי הורביץ, מנכ"ל קרן טראמפ, המסייעת בתגבור לימודי המתמטיקה בתיכונים: "בשנים האחרונות יותר ויותר רשויות מקומיות לוקחות אחריות על המצוינות, כי היום תעודת בגרות איכותית שכוללת חמש יחידות במתמטיקה היא מפתח זהב לדלתות רבות. אנחנו רואים היום שרשויות שמציבות יעדים שאפתניים, משקיעות במורים ומאמינות בתלמידים, מגיעות לתוצאות מדהימות ומאפשרות להרבה מאוד תלמידות ותלמידים להגיע הכי רחוק שהם יכולים".