לפי מדד חדש שפורסם הבוקר, עומדת בת ים ב-90% מהקריטריונים הנדרשים מאתר עירוני, זאת לעומת 64% בלבד ב-2016. המדד נערך ע"י שקיפות בינ"ל-ישראל, בראשות המנכ"לית יפעת זמיר, מנהלת המדד ד"ר גלית אבידר והסטודנטים מתכנית צוערים לשלטון המקומי באוניברסיטאות בן גוריון וחיפה.

ממצאיו נקבעו באופן אובייקטיבי על בסיס המידע שכל אחת מן הערים בחרה להציג באתר אותו היא מעמידה לרשות הציבור. הבדיקה כללה 57 קריטריונים ביניהם: חשיפת תקציב הרשות, חוזים, מכרזי תשתיות ורכש, מכרזי כוח אדם, מידע הנוגע לחברות עירוניות, דיווח על אלמנטים סביבתיים, פרוטוקולים של וועדות וישיבות מועצה, וכיוצ"ב.

הקריטריונים מבוססים בחלקם על דרישות חוק חופש המידע, ובחלקם על סטנדרטים של שקיפות והנגשת מידע לציבור. סטנדרטים אלה הם למעלה מהדרישה שבחוק, ונדרשים בכ - 100 ממדינות העולם, במסגרת פעילות עמותת שקיפות בינ"ל, אשר עמותת שקיפות ישראל היא חלק ממנה. 

מדד השקיפות לשנת 2017 מצביע על שיפור השקיפות באתרי 75 הערים שנמדדו. הממוצע הארצי הוא 74.16% הגבוה ביותר מאז הושק המדד לפני עשר שנים. עם זאת, ובשונה מהמרכיבים האחרים, המידע החשוב בדבר השימוש בכספי ציבור, עדיין אינו גלוי לעין באופן מספיק וכנדרש.

באתר העירוני של בת ים, כאמור, נמצאו 90% מהקריטריונים, נתון המציב אותה במקום העשירי ברשימה השקופה. השכנה, חולון, לעומת זאת, קטפה את המקום הראשון עם עמידה ב-100% מהקריטריונים.

צילום מסך-

מעיריית בת ים נמסר: "העלייה המשמעותית בציון היא כתוצאה ממאמץ מערכתי בשנה האחרונה, אותו מוביל אגף הדוברות בעיר, הכולל הגברת שיתוף המידע והנגשתו לתושבי העיר. במהלך השנתיים האחרונות משקיעה העירייה את מירב מאמציה בשדרוג האתר העירוני, פיתוח אפליקציה נגישה, חיזוק דרכי ההתקשרות עם התושבים באמצעות הרשתות החברתיות ועוד".

ראש העירייה, יוסי בכר: "אני רואה בשקיפות כאחד הערכים החשובים בחברה דמוקרטית וגאה בעלייה שלנו במדד. נורמות של יושרה, אמינות ושקיפות הינם ערך עליון אצלנו בעירייה, ואנו נמשיך להנגיש את המידע לציבור התושבים בעיר".