על פי נתוני תחנת כיבוי האש במקומית, בחולון ובבת ים התרחשו מאות שריפות בבניינים ישנים, כאשר עקב אופן בניית הבניינים לפני שנות ה-90, הפכו המבנים למלכודות אש שמקשים את כיבוי השריפה ופינוי הדיירים: ''מאות אלפי אזרחים בישראל מתגוררים בבניינים ישנים שבטיחות האש בהם לא מספקת, רק בחולון ובבת ים כבר התרחשו מאות שריפות בבניינים ישנים שאינם בטיחותיים", מסביר רשף אבי קורדובה, קצין המבצעים של תחנת הכיבוי בחולון "בבניינים שנבנו לפני שנות ה-90 אין תפיסת בטיחות פסיבית או אקטיבית.

אין חדרי מדרגות מוגנים, אין לובי קומתי, אין דלתות אש, המעברים בעייתיים ולוחות החשמל חיצוניים ומכוסים בארונות עץ. במקומות כאלו יש בעיה גם לאוורר את העשן וגם לאתר את בעירה כי לרוב אין בהם גלאים".

רשף קרדובה מספר כי בכבאות מקפידים על הסברה ככל האפשר על מנת להעלות את המודעות לסכנות: "לצערי פעמים רבות מדובר בדיירים מבוגרים או חסרי יכולת כלכלית והם לא תמיד יודעים באיזו סכנה הם חיים, יש בניינים רבים כאלו בחולון ובבת ים.

התמונה להמחשה בלבד | צילום: אבי מועלם-

אבל חשוב לדעת שפעולה תחזוקתית יכולה למזער את הסכנות שבשריפה ואסור להתעלם מזה".

אז מה הפתרון? קצין ההסברה, ארז סופר, מתחנת הכיבוי בחולון נותן מספר טיפים לשמירה על הבית גם בבניינים ישנים:

1. עקב אפקט הארובה בזמן דליקה יש תנועה של אוויר מחלקו התחתון של הבניין אל עבר הגג, הבניינים הישנים עם חדר מדרגות פתוח לכל גובהו מתמלאים בעשן שמקשה על מילוט וחילוץ. לכן רצוי להתקין שני פתחים מנוגדים בקירות חדר המדרגות עם רפרפת מתכת בגודל 100 על 80 ס''מ לפחות.

2. החלפה מלאה של ארונות החשמל מעץ לארונות ממתכת או החלפת המעטפת הפנימית ודלתות הארון למתכת וצביעה של גב הארון בצבע מעכב בערה.

3. רצוי להחליף את מסתורי הכביסה הישנים בסוג חדש שאינו דליק , על פי התקן המצוין בתקן ישראלי 921.

4. התקנת גלאי עשן שיתריע על סכנה ויאפשר הימלטות מהירה .ניתן להתקין גלאים עצמאיים ברחבי הבית , במבואה לחדרי השינה ובסמוך למטבח .כמו כן מומלץ להתקין גלאים בחדרים בהם יש מכשירי חשמל גדולים כדוגמת טלוויזיות ומחשבים , יש להתקין רחוק מפתחי מיזוג אוויר היכולים לפזר את העשן.

5. להקפיד על חדרי המדרגות ומבואות בניין פנויים מחפצים, רהיטים וגרוטאות על מנת לאפשר מילוט מהיר בזמן שריפה.

6. התקנת תאורת חירום בחדרי המדרגות על מנת לאפשר יציאה בטוחה מהבניין במידה והתאורה הרגילה תפסיק לפעול.