גופה אחת של דרת רחוב, שני חשודים - שאחד מהם הודה ושחזר - ותיק רצח שנראה סגור. כחודש וחצי עבר מאז, החשודים שוחררו מבלי שהוגשו נגדם כתבי אישום והרוצח ממשיך כנראה להסתובב ברחובות בת ים.

ב־25 באוקטובר, מעט אחרי 1:00 בלילה, התגלתה גופת אישה כבת 50 בבניין נטוש ברחוב קדושי קהיר בבת ים. זמן קצר לאחר מכן נעצרו שני גברים, אף הם דרי רחוב, כחשודים במעשה. אחד שוחרר למחרת והשני, בן זוגה של האישה, נותר במעצר כשלושה שבועות לאחר שהודה ושחזר את הרצח, אך לפני כשבועיים הוחלט לשחררו. התעלומה מי רצח את דרת הרחוב - נותרה פתוחה.

זירת הרצח | צילום: מוטי קמחי-

"15 שנה ברחוב"

השבוע יצאנו למסע בעקבותיו של בן הזוג, ואת מה שלא הצליחו לעשות הגורמים הרשמיים עשו דמויות מעולם הרחוב, שכיוונו אותנו אליו. גילינו אותו בשעת לילה מאוחרת יושב על ספסל בודד, בשדרה מרכזית בעיר. לבוש בלויים, אצבעותיו שחורות, חבורה גדולה על מצחו וכל רכושו ארוז בתיק גב קטן שעליו תמונת 'הלו קיטי'. רוב האנשים היו עוברים על פניו, אנחנו עצרנו להקשיב.

איש ברחוב לא מכנה אותו בשמו האמיתי, נקרא לו כאן א'. בגילו הוא אינו בטוח, גם לא בשנה שבה עלה לישראל, "96', אולי 97'". הוא כמעט ולא דובר עברית והשיחה מתנהלת בעזרת מתורגמן ובעברית מקוטעת.

"כבר 15 שנה אני ברחוב", הוא מספר, ומתאר תאונת דרכים שבה היה מעורב לפני כמעט 20 שנה והפכה אותו נכה. "מאז אני לא יכול לעבוד, לא יכול לשלם שכר דירה וזהו, העיפו אותי החוצה למדרכה".

לדבריו אין לו משפחה בישראל והיחידה שליוותה אותו כל השנים הייתה בת זוגו, דרת הרחוב שככל הנראה נרצחה. "כואב הלב בכל פעם שאני חושב עליה", הוא אומר בעברית. "כל היום וכל הלילה מחשבות, מתגעגע, לא מבין. מחשבות ממלאות את הראש".

הוא לא רוצה לדבר על חייו ברחוב, רק על אותו לילה גורלי. "אני אומר רק את האמת", הוא מדגיש. לדבריו, שישה ימים לפני מותה הוא פגש בבת זוגו בפעם האחרונה. "לא תמיד היינו ישנים ביחד, כל פעם במקום אחר. המקום הזה (הבניין הנטוש בקדושי קהיר א.ר.ג) היה מקום אחד שידעתי שהיא שם.

"באותו לילה הלכתי לראות אותה", מספר א'. "הגעתי לשם והיא שכבה, חשבתי שהיא ישנה אבל בדקתי דופק, ראיתי שמשהו לא בסדר. יצאתי החוצה וביקשתי מחבר שמדבר עברית שיתקשר למד"א". לטענתו הוא עזב את המקום ונעצר בשדרה אחרת בעיר. "ישבתי על ספסל ופתאום באו שוטרים, לקחו אותי".

קשה להבין את א', וגם המתורגמן מתקשה לעתים להבין את הרצף ההגיוני במשפטיו. "אדם ששותה כל כך הרבה אלכוהול במשך כל כך הרבה שנים, זה משנה לו את צורת המחשבה וההתנהלות", מסביר דוד אגייב, תושב העיר הפועל למען דרי הרחוב. אגייב מכיר את א' היטב ומעיד על אופיו הטוב. "הוא לא אחד שמסתובב עם כל החבורות, לא אחד שמחפש צרות בדרך כלל, רק שותה הרבה".

גם בלילה שבו נעצר היה א' שיכור. בתא המעצר הוא התפכח, "שזה לאדם במצבו אפילו גרוע יותר מאשר להיות שיכור, כי גמילה בבת אחת קשה מאוד פיזית, ממש מפרקת את הבן אדם והופכת אותו ליותר גרוע משיכור", מסביר אגייב.

א' השבוע. "צריך כל הזמן לזוז"-

מכחיש את השחזור

במהלך החקירה, כפי שעולה מהפרוטוקולים בדיונים להארכת מעצרו בבית המשפט, הודה א' ברצח ושחזר אותו, טענה שהוא מכחיש נחרצות בשיחה השבוע. "לקחתי את המשטרה לבית, רציתי להראות להם איפה מצאתי אותה. לא שחזרתי ולא ידעתי אפילו איך היא מתה. רק במעצר אנשים אחרים בכלא סיפרו לי מה קרה ואיך קרה".

"אני יודע שהיא נרצחה ויודע מי רצח אותה", מפתיע א' ונוקב לפתע בשם אדם שלדבריו הוא הרוצח. השם הועבר לידי המשטרה והפרקליטות במהלך הכנת הכתבה. על השם הוא חוזר שוב ושוב, בטוח שהרוצח כבר עצור בידי המשטרה, אך בדיקה מולם העלתה שנכון לרגע זה לא נעצר חשוד נוסף.

הלילה נעשה קר, א' מבקש סיגריה, שואל על וודקה, ומבין שייאלץ למצוא אותה במקום אחר. רגע לפני שנעלם, הוא מפטיר כמה מילים על החיים הקשים ברחוב: "הכל גנבו לי, התעודות נשארו בכלא ניצן, גם הסיגריות, אי אפשר לישון בלי שיגנבו לך, צריך כל הזמן לזוז", הוא אומר ונעלם לתוך החושך.

לדברי מכריו, א' שייך לדרי הרחוב שלא מעוניינים בסידור מגורים קבוע, גם לא בימי החורף. כמו רבים אחרים הוא עובר מספסלים לבניינים נטושים. במצבו הנוכחי, אחרי שהוא נקשר לרצח, גם שאר דרי הרחוב עלולים להתרחק ממנו.

"אנחנו מנסים לעזור לדרי הרחוב בכל צורה", מספרת מנהלת היחידה לדרי רחוב באגף הרווחה בעירייה, זיוה רשף, שמציינת שהיא מכירה את א'. לדבריה, ניסו לעזור לו בעבר למצוא מסגרת מגורים קבועה.

צילום: מוטי קמחי-

אתם מגיעים לבניינים הנטושים שהם ישנים בהם?

"אין לנו מיפוי של בניינים נטושים בעיר, אבל אנחנו עושים סיורים בשעות היום ואחר הצהריים כדי לאתר ריכוזים. אחרי מקרה המוות קיימנו ישיבה וניסינו לעלות פתרונות. אנחנו מציעים להם אלטרנטיבה, מקום מחסה זמני למי שמעוניין, שמיכות ומעילים למי שבכל זאת רוצה להישאר ברחוב. חייבים להבין שאנחנו לא יכולים לגעת בהם. אפשר לנסות לעזור אבל מי שרוצה להישאר ברחוב - יישאר ברחוב".

השאלה שעולה מחקירת המקרה היא האם האישה אכן נרצחה. גורמים בסניגוריה הציבורית מספרים שתיק החקירה והדוח הפתולוגי לא הועברו לידיהם, כמו גם סיבת המוות הרשמית, ולכן לא נשללו סיבות אחרות למותה, כולל נסיבות טבעיות. מנגד, על פי גורמים המעורבים בחקירה עולה שאין ספק שמדובר בתיק רצח, והחשוד ביצע לא רק 'הצבעה על המקום' שבו מצא את הגופה אלא גם 'שחזור'.

עד כה לא הוגש כתב אישום נגד א' או נגד כל אחד אחר בשל מות האישה (שלא ניתן לפרסם את שמה). אם אכן מדובר ברצח, אז הרוצח עדיין חופשי ואולי אפילו ממשיך להסתובב ברחובותיה של בת ים.

"לא הופעל לחץ"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אירוע הרצח נחקר במשטרה באופן יסודי, תוך ביצוע כלל הפעולות המתבקשות, כולל גביית עדויות, שימוש באמצעים מיוחדים ופעולות חקירה נוספות. התיק נחקר במשטרה במקצועיות ובליווי פרקליטות מחוז ת"א. בניגוד לנטען, לא הופעל כל לחץ מצד החוקרים על החשוד והחקירה בוצעה במקצועיות וללא משוא פנים.

"במסגרת החקירה נאספו ממצאים רבים, לרבות גרסאותיו של החשוד. לאחר בחינת מכלול הראיות וממצאי החקירה הוחלט בעת הזו, בשיתוף עם פרקליטות מחוז ת"א, לשחרר את החשוד". לשאלת העיתון לגבי האיש שאת שמו ציין א', נמסר כי "החקירה ממשיכה וכל הכיוונים נבדקים".

עו"ד ירוסלב מץ ייצג את א' מטעם הסניגוריה הציבורית: "לכל אורך הדרך טענו כי מדובר בהודאת שווא של אדם מוחלש שהופעלו עליו לחצים כבדים כדי שיודה בעבירה שלא ביצע. לאחר כשלושה שבועות של מעצר טענותינו התקבלו והאיש שוחרר".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "החשוד שוחרר מאחר ולא היו די ראיות להמשך מעצרו ולהגשת כתב אישום נגדו באותה עת. התיק לא נסגר".

מהעירייה נמסר: "באגף הרווחה של עיריית בת ים פועל מערך נרחב לטיפול בדרי הרחוב. העובדים הסוציאליים, המתמחים בתחום זה, עובדים לאיתור דרי הרחוב, סיוע במיצוי זכויותיהם, שיכונם בדיור ייעודי, הפניה לטיפולים רפואיים וטיפולי גמילה ועוד. הטיפול בדרי הרחוב הינו מורכב, שכן רבים מהם מסרבים לקבלו ולא ניתן לחייבם לצאת מן הרחוב".

בעירייה הוסיפו כי: "בחודש שעבר הודיעו ראש העירייה יוסי בכר ומפקדת מרחב איילון של המשטרה נצ"מ סיגל בר צבי על הקמת יחידה עירונית משותפת לעירייה ולמשטרה, לאיתור, טיפול ושיכון דרי רחוב, שתסייע במאמץ המוגבר שמשקיעה העיר לטיפול בסוגייה".