ביום שבת האחרון פרצה שריפה בשכונת הקרוונים בבת ים. בעקבותיה הגיעו אנשי מדור בטיחות אש בתחנת הכיבוי של חולון בת ים להדרכת תושבים והתקנת גלאיי עשן. מה שראו בשטח גרם לראש מדור בטיחות אש, רמי מזרחי, להכריז על השכונה כולה כ-"בעלת סיכון גבוה וממשי לשריפות".

השריפה שפרצה בשבת האחרונה התרחשה בשל התלקחות סוללת אופניים חשמליים. "כמעט היה שם אסון מאוד גדול. מזל שבעל המבנה הבחין במתרחש והצליח להשתלט על האש. נוצר נזק גדול מפיח ועשן לקרוון, אבל לא היו נפגעים", מספר קצין בטיחות והסברה, ארז סופר. בתחנת חולון-בת ים התקבלה החלטה לחזור לשכונה, להעביר הדרכה לתושבים ולהתקין גלאי אש.

אתמול (ג') התברר להם שהמצב גרוע משחשבו. מזרחי: "זו שכונה בעייתית מאוד. מעבר לזה שהמבנים בנויים מחומרים דליקים, חלקם מפח וחומרים מאולתרים, גם מערכות החשמל במצב התקנה לקויה, יש הרבה חיבורים מסוכנים שנעשו לבד, ובחורף כשמדברים על תנורי חימום, אני מניח שדברים יכולים להתלקח שם בשניות".

חיבורים מסוכנים | צילום: כיבוי אש חולון-בת ים-

בנוסף הבחינו הכבאים שלדיירים כמעט ואין אפשרות התגוננות משריפות. "היכולת להגיב תגובה ראשונית מהירה לשריפה מאוד מוגבלת", מסביר מזרחי ומפרט: "מצאנו עמדות כיבוי לא תקינות, אין גלגלונים לכיבוי אש, אין הזרמת מים, אין גלאי עשן במבנים. אם מחברים מבנים מחומר דליק עם חוסר באמצעי הגנה, מקבלים מתכון לקטסטרופה. מבחינתנו מדובר בשכונה בעלת סיכון ממשי וגבוה לשריפות. השבוע יישלח מכתב לאגף ההנדסה בעירייה כדי לראות במה אפשר לעזור לשכונה".

אין גלגלונים לכיבוי אש | צילום: כיבוי אש חולון-בת יםאין גלגלונים לכיבוי אש | צילום: כיבוי אש חולון-בת ים-

הצעד המשמעותי שעשו לוחמי האש הוא התקנת גלאיי עשן במבנים. "לפחות אם יקרה משהו בלילה תהיה התרעה. אנחנו מוכנים לחזור ולהתקין גלאי בחינם לכל דייר בשכונה שמעוניין בכך", מדגיש סופר.

התקנת גלאי עשן | צילום: כיבוי אש חולון-בת ים-

לסיכום הם מפרטים כללי טעינת אופניים חשמליים:

"אין להטעין את האופניים בלילה וללא השגחה. חייבים לוודא שהסוללה תקנית והטעינה לפי הוראות יצרן. אם מדובר בבנייני מגורים: לא להטעין בחדר מדרגות או בשטח ציבורי. בבית: רחוק מדברים דליקים. לא שעון על ספה ולא ליד וילון".

מעיריית בת ים טרם התקבלה תגובה.