מחלקת הפגים של בית חולים 'וולפסון' לא צריכה יום מיוחד בשנה כדי לזכור עד כמה חיי אדם תלויים לעתים על חוט השערה. יום הפג הבינלאומי שחל בשבוע שעבר ברחבי העולם צוין בבית החולים בשביעות רצון, עם הכרזת משרד הבריאות, שדירג את פגיית 'וולפסון' כאחת מחמש הטובות בישראל וכמי שערכה שיפורים משמעותיים בשנה שחלפה. ההכרה הזו תזכה את המחלקה בגמול כלכלי, אבל את ד"ר דוד קהלת, מנהל המחלקה משנת 1993, זה לא מפתיע. "תמיד היינו טובים ותמיד נשאף להיות הכי טובים", אומר האיש שכבר הספיק לראות עשרות אלפי פגים במשקלים שקשה לדמיין.

קירות המחלקה מלאים בתמונות פגים מהשנים שחלפו, "זה קיר הגיבורים שלנו", אומר קהלת, "זה לא מובן מאליו שתינוק שנולד מוקדם מהרגיל, במשקל זעום, כשהוא עדיין לא בשל, שורד. מלבד מה שאנחנו עושים כאן עבורם, נדרש מהם להיות חזקים. לכן הם הגיבורים שלנו".

הגיבורה הראשית נולדה לפני כ־14 שנה במשקל של 300 גרם וזכתה לתואר 'התינוקות הקטנה ביותר בישראל' ו'אחת מעשרת התינוקות הקטנים בעולם'. "אף אחד לא האמין שהיא תשרוד, זה משקל מאוד זעום, בשבוע 25, במצב מורכב. עשינו כמובן כל מאמץ לתת לה את  התנאים האופטימליים שידמו מצב של רחם, והנה, היום היא בת 14, ילדה בריאה ומתפקדת כמו כל ילד רגיל, וכמו יתר הפגים שנולדו לנו, מקור לגאווה".

" (צילום: אבי מועלם)הדר לוי: "יש הרבה פחדים וחוסר ודאות

שלושה אינקובטורים

24 פגים שוכבים במחלקה, כולם בתוך אינקובטורים זעירים, שישה מהם מונשמים. גילה איסקוב (48), אחות אחראית מזה 30 שנה בפגייה, מתרוצצת בין הפגים ומוודאת שכל אחד קיבל מה שהיה צריך. הכניסה למקום הזה נעשית בסוג של חרדת קודש. פלא הבריאה פוגש כאן תינוקות זעירים שנאבקים על חייהם, כשלצדם הוריהם, שלרוב נראים חסרי אונים. "לפעמים הם נמצאים כאן חודשים רבים עד שמורשים לעבור מחלקה או להשתחרר הביתה", היא אומרת.

הדר לוי (28) מבת ים יושבת ליד בתה הבכורה, שנולדה בשבוע 30 במשקל 1.430 ק"ג, וסופרת את קצב נשימותיה. "כל גרם הוא משמעותי", היא אומרת באופטימיות, "אנחנו מחכים שהיא תגיע לשני קילו ואז נדע שהיא בדרך הנכונה".

איסקוב מלטפת את לוי ונותנת לה טיפים של סבלנות. אחר כך השתיים מקבלות את דו"ח הלילה שעבר על העוללית, שמחוברת להמון צינורות.

ד"ר קהלת מרגיש גאה על הבייבי הפרטי שלו, שאותו הוא מטפח מזה שנים. "זאת שלישייה שנולדה בשבוע ה־25 במשקלים נמוכים", הוא מצביע על שלושה אינקובטורים, "אנחנו כאן כדי להביא אותם למצב שיוכלו להשתחרר הביתה. זה יכול לקרות תוך שבועות וגם תוך חודשים. הכל תלוי במצבם".

(צילום: אבי מועלם)

"ההתעקשות להצלת חיים נובעת מעצם היותנו רופאים. אנחנו לא עושים דבר כדי לסיים חיים, אבל אם ברור לנו שיש נזק בלתי הפיך, נשקיע פחות מאמצים".

מה אחוז הפגים שיהיו בריאים לחלוטין, לעומת אלה שיחיו עם בעיות מהותיות?

"למעלה מ־70 אחוז מהפגים שנולדים במשקל של 1.500 ק"ג, חיים חיים תקינים ללא בעיות. ה־30 אחוז הנותרים נולדו בדרך כלל קטנים מאוד, בשבועות 25-23, ואצלם אחוזי התחלואה גדולים יותר. הם לרוב יסבלו מבעיות נוירולוגיות, שיתוק מוחין, אוטיזם, הפרעות קשב, בעיות למידה וכו'".

לא דומה לשום דבר

מחלקת הפגים, או כמו שקוראים לה כאן, 'המחלקה לטיפול מיוחד ביילוד', משרתת את תושבי איזור חולון בת ים, דרום תל אביב־יפו ומערב ראשון. "הצלחת היחידה להריון חוץ גופי", אומר קהלת, "הגדילה בצורה משמעותית את אוכלוסיית התאומים והשלישיות שנולדים אצלנו. רובם נולדים פגים".

מי מוגדר כפג?

"כל מי שנולד אחרי הריון קצר מ־30 שבועות. רוב הפגים לא הגיעו למצב של תפקוד מושלם במעבר לחיים מחוץ לרחם, בעיקר בתפקוד הריאות. הריאות מחוץ לרחם אמורות לתפקד ב־100 אחוז לבד. מאחר שלא הושלמה ההבשלה, הם זקוקים לתמיכה נשימתית".

בשנת 1993, כשקהלת קיבל את ניהול המחלקה, היא הייתה קטנה. "החדרים היו קטנים, הציוד מועט, האמצעים מאוד לא מתקדמים ובהתאם לכך גם כמות הפגים שבהם יכולנו לטפל במחלקה", הוא אומר, "המטרה שלי הייתה להפוך את הפגייה לחלון הראווה של בית החולים מתוך תפיסה שאלו חיים חדשים שבאים לעולם ולהם אנחנו צריכים לתת את המירב כדי שיתחילו את חייהם בצורה מיטבית. זה לא היה קל אבל הצלחנו. הודות לתרומות וקשרים שהתפתחו עם השנים, הגדלנו את המחלקה ואת הציוד בה".

המחלקה מצוידת במכשור רפואי המאפשר להעניק טיפול נמרץ לתשעה יילודים בו זמנית. היא נותנת מענה לצורכי התינוקות הנולדים ב'וולפסון', וגם לאשפוז פגים ממרכזים רפואיים שכנים. צוות המחלקה כולל ארבעה רופאים מומחים, שלושה מתמחים ברפואת ילדים, 45 אחיות, שלושה כוחות עזר ו־12 מתנדבות.

למרות הפז"מ הארוך בתחום, ההתרגשות מוולד חדש ניכרת  בקולו של קהלת. "זאת שליחות אמיתית ולא כקלישאה", הוא אומר, "יכולתי ללכת לרפואה הפרטית ולעשות דברים שמן הסתם הייתי מרוויח בהם יותר כסף, אבל החשיבות של המחלקה הזאת שווה כל סכום שהיו מציעים ושהציעו לי במקומות אחרים. לראות אותם זעירים כל כך ואחר כך מתפתחים וגדלים, זה לא דומה לשום דבר".

"התנאים במחלקה השתנו עם השנים", מוסיפה איסקוב, "אם בעבר היו מריצים תינוקות לחדר ניתוח, היום דברים נעשים כאן הודות לטכניקות חדשות שהכנסנו למחלקה".

"המחלקה שלנו הייתה הראשונה בארץ להשתמש בשיטת הנשמה ברטרוט בתדר גבוה, של 900 מחזורי הנשמה בדקה", מוסיף קהלת, "השיטה מאפשרת חילוף גזים לריאה עם נזק מזערי לריאות, בניגוד לשיטות ההנשמה שנזקקות לנפחים גבוהים המזיקים לריאות. יותר ויותר מחלקות בארץ ובעולם עוברות לשימוש בשיטה זו תוך הכרת יתרונותיה. השיטה הזאת היא שסייעה בהצלת חייה של הפגה שנולדה במשקל 300 גרם. הסיפור שלה פורסם בספרות מקצועית ונלמד בעולם".

קשר משפחתי

בפגייה מכירים כל תינוק, כל הורה וכל היסטוריה משפחתית על רבדיה השונים. "אנחנו מכירים אותם, את המשפחות שלהם וגם את הסבים והסבתות. הם שוהים כאן לעתים חודשים רבים, אי אפשר שלא להכיר. חשוב לנו לדעת אותם ולהיות נגישים אליהם".

יש ודאי גם התמודדויות עם מוות של תינוקות.

איסקוב: "בוודאי. לצערנו קורה שתינוקות, למרות כל המאמצים, לא שורדים. זה קשה נפשית כי אנחנו נקשרים אליהם. יש תינוקות שנמצאים במחלקה חודשים ונוצר קשר לא רק איתם אלא גם עם ההורים. הם משתפים אותנו בחיים שלהם, אנחנו פוגשים אותם כאן כל יום לשעות רבות וכשוולד לא שורד, הצער והכאב משותפים לכולם. כך גם השמחה. כשתינוק עוזב את המחלקה אנחנו מתרגשים בשביל המשפחה. זה חלק מאתנו שהולך הביתה. כשהם נמצאים כאן אנחנו משמשים להם אוזן קשבת, כתף וחיבוק חם. זה חלק מהעבודה".

יש מקרים שאת זוכרת כקשים במיוחד?

"כל מקרה מוות הוא קשה. מגיעים אלינו תינוקות לאמהות נרקומניות, שמלבד היותם פגים גם אמורים לעבור גמילה מסמים. אלה מראות שלא קל להתמודד איתם. לעתים הם לא שורדים והלב נחמץ. כשהם שורדים ומבריאים זאת התרגשות מאוד גדולה. האוכלוסייה שבית החולים מקבל מורכבת גם מאוכלוסיות קשות ממגזרים שונים, אנחנו נתקלים בכל".

קהלת: "ההסתכלות השתנתה בכל תחומי הרפואה. היום היא רפואה שיתופית. הרופא והצוות משתפים את המשפחה בכל מה שקורה. זה נכון לכל התחומים, לא רק לתינוקות ולפגים. הורים שנולד להם פג עוברים חוויה מטלטלת, אף אחד לא רוצה ללדת מוקדם מהרגיל ולהוליד פג. הפגים נמצאים בסכנה ויש מערך מאוד גדול שנותן מענה רגשי להורים, שצריכים לעמוד בסיטואציות לא פשוטות".

אתם שומרים איתם על קשר גם אחרי שהם עוזבים?

קהלת: "הקשר ממשיך במרפאת המעקב. כמה ימים לפני השחרור מתקיימת סדנה ליילודים שנזקקו לטיפול מורכב. הסדנה היא מסגרת שבה משתתפים ההורים והמשפחה המורחבת, אחיות מהתחנה לבריאות המשפחה מאיזור מגוריהם, משפחה, רופא, אחות ועובדת סוציאלית של המחלקה. בסדנה מועבר מידע רלוונטי לצוות אחיות בריאות הציבור. כך מובטח רצף הטיפול בפג בקהילה ומופגת חרדת המשפחה. סדנת השחרור של הפג היא מיזם ייחודי שלנו, שזכה להכרה ולהערכה בקרב אחיות בריאות הציבור ברחבי הארץ".

איסקוב: "בדרך כלל את יום ההולדת הראשון הם חוגגים כאן. משפחות רבות מגיעות בחנוכה כסמל לנס החיים. הם שומרים איתנו על קשר כמה שניתן וזה מדהים לראות את תהליך הגדילה וההתפתחות".

150 אלף תינוקות

ד"ר קהלת מרים פיסת בד שנראית כמו בגד לבובה ובגאווה של מעצב אופנה מראה לנו את החולצה, פרי יצירתו, שעיצב לטובת הפגים במחלקה. "יש קושי גדול להלביש את הפגים", הוא אומר,  "לפני כמה שנים החלטתי שצריך לייצר בגד ייחודי שיאפשר הלבשה והפשטה קלה של התינוק, ושהוא ירגיש בו נוח".

רשמת על שמך את הפטנט?

"לא, על בגדים לא ניתן לרשום פטנט, אבל אנחנו וגם מחלקות אחרות עושים בהם שימוש".

חלוציות נוספת מוטמעת במחלקה בשיטה חדשה לטיפול התפתחותי. השיטה, שפותחה על ידי פרופ' היידיאלז אלס מביה"ס לרפואה באוניברסיטת הרווארד, מתבססת על התפיסה המדעית הטוענת שיש לשנות את סביבת הפגים מבחינת גירויי הרעש, האור והכאב להם הם נחשפים. "לפי השיטה, אופן המגע בשעת הבדיקה הרפואית - בדיקות הדם הרבות, ההאכלה, ההחתלה, הרחיצה וכל שאר הפרמטרים בטיפול הסיעודי - שונה כדי לתמוך בהתפתחות מערכת העצבים המרכזית. תוצאות מחקרים מצביעות על  כך שפגים זעירים שטופלו בשיטה זו היו בעלי הישגים טובים יותר", אומר קהלת.

הדר לוי ממשיכה לשבת ליד האינקובטור של בתה. "זה לא משהו שציפינו לו", היא אומרת, "הייתי אמורה ללדת בינואר. הרגשתי לא טוב, התאשפזתי לשמירת היריון ונאלצתי ללדת מוקדם מהמתוכנן. זאת הילדה הבכורה שלנו, אין לנו ניסיון או היכרות מוקדמת עם פגים, הכל חדש לנו".

מפחיד?

"זה מלווה בהרבה פחדים וחוסר ודאות, איך היא תשרוד, כמה זמן זה ייקח, כל גרם שהיא עולה במשקל מלווה בשמחה גדולה. פתאום תינוק שנולד במשקל שלושה קילו נראה לנו גדול. אנחנו לאט לאט לומדים מה זה אומר להיות הורה לתינוק פג. יש את הגיל הכרונולוגי ויש את הגיל המתוקן. אני מגיעה לכאן כל בוקר ונשארת עד הלילה כדי להיות איתה. היא בידיים הכי טובות שיש, ולמרות שאנחנו מקבלים את מירב תשומת הלב, החשש תמיד קיים".

קהלת מרגיע את האמא הטרייה. "כשאני הולך ברחוב, לא פעם עוצרים אותי נערים, נערות והורים ואומרים לי, 'הי, אתה זוכר אותי, אני הייתי פג אצלך במחלקה'. כמובן שאני לא זוכר, פגשתי למעלה מ-150 אלף תינוקות בקריירה שלי, אבל זה לא משנה אם אני זוכר או לא, משנה שהם זוכרים ומתפקדים כמו כולם בחברה. תקופת הפגייה היא יחסית קצרה. אמנם קריטית, אבל קצרה ביחס לחיים עצמם".

בית חולים 'וולפסון', כידוע, לא זוכה ליחס חיובי מצד הציבור.

"מה שקורה בכל בית החולים לא שייך אליי. בית החולים מורכב מהמון מחלקות ומנהלי מחלקות שעושים את המיטב כדי להיטיב עם החולים. סטיגמה נבנית לאורך שנים ואין לי יכולת או רצון להיכנס לזה. אני יודע מה אנחנו עושים כאן, אני יודע כמה מרץ ומשאבים מושקעים פה כדי להיות הכי טובים. אנחנו כל זמן עם יד על הדופק, גם בחידושים עולמיים וגם בנושא יחסי האנוש. זה הדבר שהכי חשוב לנו".