גם בימי החורף הקרים, תוכלו לראות על החוף בבת-ים קבוצות של בני נוער שיוצאות לכבוש את הגלים. ירון וקסמן, אחד ממייסדי התכנית שמעניקה כלים לחיים לבני נוער בסיכון, מספר כיצד זה קרה.

כאשר שומעים על כל ההישגים של התכנית הייחודית הזו קשה להאמין שהיא קיימת רק ארבע שנים, אבל נדמה שדבר לא יכול לעצור את הדבקות במטרה ואת השאפתנות שמאפיינות את הפעילות של ירון וקסמן ועומר טולצ'ינסקי.

'הגל שלי' הוא הרבה יותר מבית ספר לגלישה אלא בית שני עבור לא מעט בני נוער, שמבקרים בו באופן קבוע וחוזרים אליו גם עם סיום הלימודים. לקראת הרצאה מיוחדת שתתקיים במרכז של 'הגל שלי'  בבת-ים הערב (יום ד'), במהלכה יתארח הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ויספר לנערים ולנערות כיצד מתגברים על קשיים, שוחחתי עם וקסמן על הדרך הארוכה והמרתקת שעבר המיזם המפתיע הזה.

אז 'הגל שלי' הוא ממש לא רק בית ספר לגלישה. מה היה הרעיון שעמד לנגד העיניים שלכם?

"ממש לא. הסיפור הזה התחיל ב-2012 עם הרבה רעיונות וחלומות. גלישת גלים זה ספורט מיוחד, מאתגר וכיפי, והחלטנו להשתמש בו עם נערים ונערות במצב סיכון, כשהרעיון הוא שמי שמתמיד יכול להצליח, כל עוד לא מוותרים. הגלישה מכשירה את המשתתפים להתמודד עם אתגרים, לא רק בים אלא בכל התחומים בחיים, והתנאי הוא שהם זוכים לקבל הכל בחינם כל עוד הם חוזרים ללמוד בבית הספר. הרבה פעמים נוער בכל מיני מצבי סיכון קשה לו להישאר במסגרת, ואחרי שעשינו פיילוט עם ילדים בדרום תל אביב, ראינו שזה היה להיט היסטרי. כל העשירייה שהשתתפה בו חזרה ללמוד, והחלטנו ללכת על זה".

עם שר החינוך נפתלי בנט - צילומים באדיבות ירון וקסמןמאיזה רקע הגעתם?

אנחנו אנשי חינוך, שנינו למדנו תואר ראשון בחינוך דמוקרטי והמשכנו לתארים שניים, עבדתי בתנועות נוער, ובמקביל שנינו גולשים, למדנו הדרכת גלישה ואנחנו מצילי ים. מאוד מחוברים גם לים וגם לחינוך. החלטנו להתפטר מהעבודות שלנו, לקחנו הלוואות והתחלנו לרוץ עם זה.

ומה קורה כיום?

היום יש לנו ארבעה מרכזי גלישה ברחבי הארץ, שבבת-ים הוא המרכזי שבהם, 720 בוגרים, ומעל ל-30 חברי צוות וקבוצות בשנה. התחלנו בחדר קטנה וזה הפך למבנה. העיריות, הצוותים החינוכיים בבתי ספר והפנימיות חיבקו את המיזם, ובגלל זה עם הזמן הוא הפך לבית שני בשביל הרבה בני נוער.

אתם מצליחים לקיים את הפעילויות בחורף?

אנחנו עובדים באופן רציף לאורך כל השנה. ממש כרגע יש שתי קבוצות, ואנחנו נפגשים גם בחורף, בסערה, אם יש גלים או אם אין גלים. המפגש מתקיים בפעם בשבוע באופן קבוע. חשוב לציין שמגיעה עובדת סוציאלית לכל מפגש. בסוף יש מבחן עיוני, יש מסע, והמצטיינים של התכנית עוברים הכשרה ויכולים להפוך לאחים בוגרים. 

מה קורה עם מסיימי התכנית באופן כללי?

הרבה מאוד מתגייסים, זה עוזר להם להישאר במסגרת. הערב תגיע בוגרת שהתגייסה למג"ב, והם מבקרים פה הרבה. יש להם את האפשרות להגיע ולהשתמש בציוד בחינם ותמיד. בנוסף, יש לנו כאןעסק חברתי שנקרא 'על הגל', שמייצר תעסוקה ופרנסה לבוגרים. החניכים הופכים למובילים בארגון, ומקיימים אירועים וסדנאות בעיקר בקיץ להרבה ארגונים. בקיץ האחרון אירחנו כאן כמה חברות גדולות מאוד.

-

מעבר לגלישה אתם מספקים לבני הנוער גם הרצאות.

כן, חשוב לנו לחבר בין הים לבין ערכים נוספים. הגיע לכאן למשל נעם גרשוני, טייס מסוק קרב שנפצע קשה במלחמת לבנון השנייה והפך לספורטאי בטניס נכים, והיום יגיע הרטמכ"ל לשעבר בני גנץ.

ירון וקסמן עם בני גנץ בביקורו הקודםאיך הצלחתם להגיע אליו?

בני גנץ כבר ביקר פה, דיבר איתנו ומאוד התלהב והתחבר למה שעשינו פה. בהמשך לזה, הוא אמר שהוא ישמח להגיע ולדבר עם בני הנוער על התגברות על אתגרים. אנחנו מזכירים להם שהכל אפשרי. 

"התמודדות עם אתגרים" - הרצאתו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, מועדון 'הגל שלי', יום ד' ה-21.12, חוף הרביירה בבת-ים, 18:30.