למה שנכה לא יוכל לשכור רכב ולצאת לטייל כמו כולם? | צילום: freeway

יוזמה משותפת של תושבת בת ים ובעל עסק מאזור: חברה להשכרת כלי רכב המיועדים לאנשים מוגבלי ניידות.

ב־2015 הוגשה תביעה ייצוגית נגד בעלי חברות להשכרת כלי רכב, על כך שאין להן כלי רכב המיועדים לנכים, וזאת בניגוד לחוק שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות. הדיון בסוגיה טרם הסתיים, אך יש מי שכבר הפיק ממנה לקח חברתי.

"נוכחנו לדעת כי בחברה הישראלית מקדישים אין ספור דיונים ותשומת לב ציבורית לנושא המדיני, אולם משקיעים מעט מדי התייחסות ומשאבים לטיפול באוכלוסיות המוחלשות", מספרים ענבל פלאח־יעקב, עורכת דין מבת ים המלווה את הפרויקט, וניר כהן, מבעלי חברת Freeway המיועדת לציבור הנכים.

שנים רבות מנהל כהן חברה לשירותי דרך בישוב אזור, ובמהלך השנים הבחין כי איש אינו מתייחס לציבור הנכים. "תיקון פערים ועיוותים בחברה תלוי בעיקר בנו", הוא מסביר מה הוביל אותו לאחד כוחות עם פלאח־יעקב ולהקים את החברה החדשה.

"בימים אלה בהם הנכים מנהלים מאבק להגדלת הקצבאות, תחת הכותרת 'נכה הוא לא חצי בן אדם', חשוב לזכור שהם אנשים כמו כולם ומגיע להם שירות כמו כולם", אומרת פלאח־יעקב. "לא ייתכן מצב שבו לא תהיה אף חברה שתשכיר כלי רכב מותאמים שבעזרתם יוכלו לנוע בחופשיות. למה שנכה, תייר או מקומי, לא יוכלו לשכור רכב ולצאת לטייל כמו כל אדם אחר?".

החברה החדשה מציעה כלי רכב שמותאמים לכל מוגבלות פיזית. "המצע החברתי של החברה מונע מרגישות אנושית למצוקת הזולת וחתירה לשוויון זכויות לכל מוגבלי הניידות שבחרו להיות עצמאיים וחופשיים ללא תלות באחרים", אומרים כהן ופלאח־יעקב.

בינתיים הספיק להשתמש בשירותיהם גם הכנר יצחק פרלמן, היושב על כיסא גלגלים, כאשר הגיע לביקור בישראל.