עמדות תל אופן ראשונות הוקמו בבת-ים רק לאחרונה, ונראה כי ניתן לראות יותר ויותר תושבים שעוברים אל נסיעה באופניים רגילים, אופניים חשמליים, קורקינט מונע ועוד. כעת אישר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן את תכנית הכשרת הפקחים העירוניים לאכיפת עבירות תעבורה המבוצעות על ידי כלי הרכב הללו, מה שיאפשר לפקחים להתחיל ולהפעיל את סמכויותיהם.

בהתאם לחוק לייעול הפיקוח והאכיפה העירוניים ברשויות המקומיות (תעבורה), התשע"ו -2016, פקחים יוכשרו להתמודד עם עבירות תעבורה המבוצעות ע"י רוכבי אופניים, אופניים חשמליים, קורקינט ממונע, אופנוע וכן הולכי רגל.

בהתאם לסמכויות החדשות שיוענקו לפקח עירוני שיוסמך לכך, הוא יוכל להורות על הפסקת העבירה, לדרוש הזדהות בפניו, לעכב את העבריין, לתת קנס, להוציא את האוויר מצמיגי האופניים או הקורקינט הממונע, ואף לתפוס או להרחיק את האופניים או הקורקינט הממונע.

בקרוב לא רק משטרת התנועה תחלק דוחותץ צילום: מוטי קמחי

יישום החוק: רק מהחודש הרביעי לכניסתו

ועם זאת, יישום הנוהל ייעשה בהדרגה ולא באופן מיידי. בחודשיים הראשונים תפעל הרשות המקומית ליידוע הציבור בדבר תחילת החוק ואכיפתו, החל מהחודש השלישי תתבצע האכיפה באמצעות רישום אזהרות בלבד ורק החל מהחודש הרביעי ייאכף הנוהל במלואו.

נתוני אור ירוק מעידים על כך שבבת-ים נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים 6 רוכבי אופניים בממוצע. בעשר השנים האחרונות, נפגעו בה בסך הכל 64 רוכבי אופניים, 4 מתוכם נהרגו.

מגמה נוספת שראוי להתעכב עליה קשורה לאופניים החשמליים - על פי נתוני עמותת אור ירוק, בשנת 2016 נהרגו תשעה בני אדם בתאונות דרכים במעורבות תאונות אופניים חשמליים, לעומת ארבעה בשנה הקודמת.

השר ארדן ציין: "הסמכת הפקחים היא חיונית ותציל חיים על ידי הרחבת האכיפה. השימוש באופניים חשמליים צובר תאוצה וגורם לסכנות בטיחותיות. אני מקווה שעל ידי הסמכת פקחי העיריות נייצר אכיפה אפקטיבית והרתעה שתמנע פגיעות בנפש".